Dziady - Adam Mickiewicz

Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
  • więcej
Cena
Ocena

"Dziady" Mickiewicza

„Dziady” Adama Mickiewicza to cykl dramatów, które ukazywały się w latach 1823-1860. Tworzą go 3 części – „Dziady część 2” (1823), „Dziady część 4” (1823) i „Dziady część 3” (1832). Po śmierci autora został opublikowany niedokończony przez niego utwór „Dziady część I” (1860).

Adam Mickiewicz – Dziady cz. 2

Ta część to dramat społeczny, którego akcja rozgrywa się w kaplicy podczas ludowego obrzędu dziadów w Dniu Zadusznym. Przewodniczy im Guślarz, który przywołuje dusze czyśćcowe – w tym celu wykonuje różne rytualne czynności. Dusze zmarłych dzielą się na trzy rodzaje – lekkie, pośrednie i najcięższe. „Dziady cz. 2” Adama Mickiewicza podejmują ważne motywy literackie, m.in. cierpienia, winy i kary, grzechu, samotności, próżności czy życia po śmierci.

Adam Mickiewicz – Dziady cz. 4

„Dziady cz. 4” Adama Mickiewicza to dramat miłosny, którego głównym bohaterem jest duch Gustawa – wrażliwego i nieszczęśliwie zakochanego pustelnika. W rozmowie z Księdzem wspomina swoją romantyczną miłość, która doprowadziła go do samobójstwa z rozpaczy.

Adam Mickiewicz – Dziady cz. 3

Utwór „Dziady cz. 3” to dramat narodowo-rewolucyjny. Gustaw przechodzi wewnętrzne przeobrażenie i staje się Konradem – walecznym buntownikiem, który chce walczyć o wyzwolenie Polski. Buntuje się przeciwko Bogu i żąda, aby przekazał mu władzę nad światem. Czuje się wielkim poetą, który cierpi za cały naród. Kluczowym motywem tej części „Dziadów” Adama Mickiewicza jest narodowy mesjanizm, którego znaczenie dobrze oddaje przedstawiona w utworze wizja Polski jako Chrystusa Narodów.

Lektura z opracowaniem Dziadów Mickiewicza

W naszym asortymencie znajdują się książki, które oprócz samej lektury zawierają opracowanie „Dziadów Mickiewicza”. Uczeń może korzystać m.in. ze streszczeń, planów wydarzeń, charakterystyki bohaterów czy analiz i interpretacji utworów. W opracowaniach „Dziadów” znajdują się również opis miejsc i czasu akcji, wyjaśnienie występujących w książkach motywów i symboli, biografia autora, nawiązania do kultury i sztuki czy propozycje tematów do wypracowań. Dzięki książce z opracowaniem lektury uczeń może lepiej zrozumieć jej treść, zapamiętać najważniejsze informacje i przygotować się do matury z języka polskiego.

Sprawdź nasz asortyment książek z cyklu „Dziady” Adama Mickiewicza i wybierz jedną z dostępnych pozycji.


 

 

więcej