Wesele - Stanisław Wyspiański

Filtruj
Kategorie
Nowości
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
  • więcej
Cena
Ocena

Stanisław Wyspiański "Wesele"

„Wesele” to dramat społeczny autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, uznawany za arcydzieło polskiej literatury. Powstał w 1900 roku i składa się z trzech aktów. Był wielokrotnie wystawiany na scenach teatralnych – po raz pierwszy w 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

Wesele Wyspiańskiego – dramat narodowy

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat, którego akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. W bronowickiej chacie odbywa się wesele młodych, których pierwowzorami były autentyczne osoby z kręgu Wyspiańskiego - Lucjan Rydel i Jadwiga Mikołajczykówna. W uroczystości tej biorą udział przedstawiciele różnych warstw ówczesnego społeczeństwa polskiego – chłopi, inteligencja, duchowieństwo i arystokracja. Podejmują między sobą rozmowy dotyczące kultury, sztuki oraz bieżących spraw społeczno-narodowych. Wyspiański w swoim dramacie ukazuje bieżącą sytuację duchową narodu, który nie jest w stanie odzyskać niepodległości. Zwraca uwagę na skłócenie poszczególnych warstw społecznych, które nie są w stanie dla dobra ojczyzny przezwyciężyć konfliktów i wzajemnej niechęci.

Symbolika w Weselu Wyspiańskiego

Wyspiański w „Weselu” wykorzystuje liczne elementy tradycji ludowej i folkloru. Posługuje się wieloma symbolami, które można podzielić na 3 kategorie – postaci, przedmiotów oraz scen. Do najważniejszych symboli w „Weselu” Wyspiańskiego należy Wernyhora – wędrowiec i prorok, który przewiduje przyszłość naszego kraju. Wręcza Gospodarzowi złoty róg, który symbolizuje wyzwoleńczą walkę. Trafia on jednak w ręce Jaśka, który go gubi, kiedy wraca po czapkę z piór – symbol przywiązania do rzeczy materialnych. Z tego powodu nie dochodzi do walki, a chocholi taniec wprowadza gości weselnych w stan marazmu, bezczynności i uśpienia.

Ważnymi postaciami i symbolami w „Weselu” Wyspiańskiego są również m.in.: Hetman Branicki (symbol zdrady narodowej), sznur (symbol niewoli), dzwon Zygmunta (symbol wielkości narodu), Stańczyk (symbol mądrości i roztropności), Rycerz Zawisza Czarny (symbol patriotyzmu i honoru) czy Widno – symbol romantycznej miłości.

Sprawdź nasz asortyment książek, ebooków i audiobooków z „Weselem” Wyspiańskiego.

 

więcej