Ciekawe, że w toku edukacji plastycznej mamy do czynienia z rysunkiem, malarstwem, kolażem i wszelkimi innymi technikami, które da się realizować, nie ruszając się znad szkolnej ławki, a zupełnie pomijamy… rzeźbę. Jedynie na etapie edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej miewamy z nią kontakt dzięki niepozornemu lepieniu figurek z plasteliny albo tworzeniu kasztanowych ludzików przy okazji eksploracji jesiennej przyrody.

Tymczasem rzeźbiarstwo może być fantastyczną przygodą ze sztuką, nauką cierpliwości i akceptacji dla nieprzewidywalności mas, z których tworzymy. Zobacz, jakie akcesoria do rzeźbienia sprawdzą się podczas pierwszych domowych prób z tworzeniem przestrzennej sztuki.

 

Masa rzeźbiarska

 

Czym właściwie jest rzeźba?

Rzeźba to zarówno sztuka kształtowania trójwymiarowych kompozycji (najczęściej o funkcji wyłącznie dekoracyjnej), jak i to, co za sprawą rzeźbienia powstaje – czyli właśnie ta przestrzenna kompozycja.

Definicja rzeźby dopuszcza tak wiele materiałów, technik i etapów twórczości, jednocześnie zostawiając otwartą furtkę dla artystycznego wyrazu, że nie da się określić stałej listy akcesoriów, których użycie warunkowałoby nazwanie danego procesu czy dzieła rzeźbą.

 

Zestaw materiałów

 

Masy plastyczne, czyli materiały do rzeźbienia

Najprawdopodobniej masz z rzeźbą dwa skojarzenia: muzealne eksponaty sprzed tysięcy lat i… siłownia. Możemy sobie żartować o masie i rzeźbie, tymczasem stali bywalcy klubów fitness utrwalili w naszej głowie cenną dla artystów prawdę: najpierw masa, potem rzeźba. Bo z pewnością pierwszym krokiem do przygody z rzeźbiarstwem będzie wybór odpowiedniej masy.

Glina samoutwardzalna dla tradycjonalistów

W najbardziej klasycznym ujęciu z rzeźbą kojarzy nam się glina. Jeśli masz z nią błotniste skojarzenia z dziecięcych spacerów po deszczu, bez obaw – dziś nie musisz bawić się w ten sposób. Dostępna w sklepie glina samoutwardzalna da ci możliwość stworzenia prawdziwych dzieł sztuki.

 

Glina do modelowania

 

Możesz lepić z niej jak z plasteliny czy modeliny, ponieważ mięknie podczas wyrabiania. Gotowe rzeźby wystarczy zostawić na jakiś czas w spokoju – utwardzą się samodzielnie pod wpływem powietrza. Aby przyspieszyć ten proces, można też oczywiście wypalić je w piecu ceramicznym.

 

Pasta modelarska

 

Modelina – powrót do dzieciństwa w wielkim stylu

Koszmary rodziców – modelina i plastelina – powróciły w ulepszonej wersji. Mali i duzi artyści mogą skorzystać z masy plastycznej termoutwardzalnej, jaką jest modelina Fimo. Oczywiście możesz stworzyć z niej pokraczne ludziki podobne do tych, które wyszły spod twoich rąk podczas przedszkolnych zajęć, jednak modelina Fimo daje możliwość stworzenia najprawdziwszych dzieł: małych rzeźb, domowych dekoracji, biżuterii DIY czy ozdób choinkowych.

 

Masa plastyczna

 

Ogranicza cię jedynie wyobraźnia – bo z pewnością ograniczeniem nie będą kolory; modelina Fimo występuje w bogatej palecie kolorystycznej, a także w wyjątkowych perłowych wersjach dla miłośników małego blink blink.

 

Masa plastyczna

 

Wypalanie tej masy termoutwardzalnej jest proste i można wykonać je w domowych warunkach – wystarczy do tego piekarnik rozgrzany do temperatury 110°C.

Masa papierowa nie tylko dla dzieci

Papier mâché, czyli samoutwardzalna masa wykonana z papieru, kojarzy się niektórym jedynie z beztroską dziecięcą zabawą plastyczną. Tymczasem z jej pomocą da się stworzyć wyjątkowe rzeźby, maski czy ozdoby ścienne, które znajdą swoje miejsce w niejednym wymuskanym współczesnym wnętrzu. Dzieła z masy papierowej schną samodzielnie i powoli – można przyspieszyć ten proces, umieszczając pracę w piekarniku czy w pobliżu jakiegoś źródła ciepła – choćby zwykłego grzejnika.

 

Masa papierowa

 

Czy potrzebuję narzędzi do rzeźbienia?

Odpowiedź jest oczywista: to zależy… Od czego? Od wybranej masy, oczekiwanych efektów, poziomu dbałości o szczegóły czy wielkości dzieła. Tworząc w glinie samoutwardzalnej i modelinie zdecydowanie warto wyposażyć swoją domową pracownię w kilka narzędzi.

Do pracy z modeliną i gliną potrzebne są natomiast narzędzia modelarskie – najprostsze wykonane są z tworzywa sztucznego. Narzędzia te, dzięki różnym końcówkom, pozwalają modelować masę w wybrany sposób, z dbałością o najdrobniejsze detale.

 

Narzędzia do modelowania

 

Dobrym zestawem startowym będą także drewniane noże do rzeźbienia, czyli narzędzia przypominające szpatułki o różnych kształtach i zakończeniach. Miłośnicy rzeźbiarstwa i modelarstwa mogą pomyśleć też o metalowych narzędziach rzeźbiarskich.

 

Narzędzia rzezbiarskie

 

Ciekawą propozycją dla osób ceniących sobie dokładność i powtarzalność efektów jest wyciskarka do mas. Można umieścić w niej glinkę lub modelinę. Działa trochę jak szpryca cukiernicza, a dzięki różnym końcówkom pozwala uzyskać rozmaite kształty.

 

Wyciskarka do mas glinek

 

Przydatne akcesoria do rzeźbienia

Choć na start wystarczy tylko wybrana masa i miejsce do pracy, to nie tylko odpowiednie narzędzia modelarskie znacznie pomagają w pracy rzeźbiarza-hobbysty. Do unieruchomienia lub łączenia elementów pracy, także z różnych materiałów, przydadzą się np. drucik florystyczny i nylonowa żyłka.

 

Żyłka nylonowa przezroczysta

 

Tworzenie z modeliny i glinki, będące niejednokrotnie ciężką fizyczną pracą, ułatwi z kolei specjalny preparat zmiękczający – modelowanie masy będzie dzięki niemu dużo prostsze.

 

Preparat zmiękczający

 

Nie potrzebujesz wiele, by zacząć rzeźbić lub po prostu bawić się modeliną – przekonaj się, czy będzie to twoje nowe hobby! A po więcej pomysł na kreatywne spędzanie czasu zapraszamy do działu DIY.