Organizacja bociankowego (czy bardziej światowo baby shower) to z założenia zadanie najlepszej przyjaciółki przyszłej mamy. I oczywiście cudownie, jeśli mamy kogoś, kto może dla nas przygotować tę radosną imprezę. W praktyce bywa jednak różnie i często spotkanie to organizują przyszłe mamy, a czasem nawet robią to dla nich przyszli tatusiowie. Zmienna bywa też formuła wydarzenia w którym zdarza się uczestniczyć całym rodzinom. Choć modelowo jest to spotkanie kobiece, na którym dziewczyny świetnie się bawią, dzielą doświadczeniami, wsparciem, energią. Zanim więc zaczniecie przygotowania do baby shower, przyszła mama musi zastanowić się, jak chciałaby spędzić tę imprezę i czyja obecność jest dla niej ważna. Na potrzeby artykułu załóżmy, że jest to klasyczna wersja: same dziewczyny, prezenty, pamiątki.

Pierwsze co warto rozważyć to, kto tę imprezę ma zorganizować. Jeśli jesteś przyszłą mamą, a żadna z przyjaciółek nie wyszła z propozycją przygotowania wydarzenia, nic nie szkodzi, możesz zająć się tym osobiście. Tak naprawdę ważne jest samo spotkanie. Zawsze możesz poprosić o pomoc bliską osobę, koleżankę, siostrę, mamę, partnera i rozdzielić zadania. Jeśli jesteś przyjaciółką organizującą takie wydarzenie, to kolejność załatwiania spraw jest taka sama. Pamiętaj tylko, że zupełnie niespodziewane przyjęcie w przypadku kobiety w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem, więc najważniejsze kwestie ustalaj z główną bohaterką wydarzenia.  

dekoracje baby shower

Baby shower – krok po kroku

Załóżmy, że imprezę organizujesz sama przy wsparciu bliskich. Wybierając termin uwzględnij swoje możliwości fizyczne. Im bliżej porodu odbędzie się spotkanie, tym gorzej możesz się czuć. Dlatego zdecydowanie nie odsuwaj bociankowego na tydzień przed porodem. Zresztą, może się okazać, że maluchowi się pospieszy i będzie już wtedy z tobą. Najlepszy czas to 7 miesiąc ciąży. Po ustaleniu listy gości poproś o deklaracje, czy wszyscy mogą przybyć w wybranym dniu. Gdy uzyskasz potwierdzenia, zastanów się nad miejscem. Chcesz by przyjęcie odbyło się u Ciebie czy wolisz spotkać się w restauracji, klubie, na pikniku? Pamiętaj by wybrać miejsce, w którym można uzyskać jak najwięcej prywatności – restaurację umożliwiającą wynajęcie mniejszej sali na wyłączność, czy ogródek klubowy, którego część można wydzielić eleganckimi barierkami.

Baby shower to jedna z tych imprez, które najwygodniej organizować w domu przyszłej mamy (lub przyjaciółki). Prywatna lokalizacja zapewnia pełną wygodę. Po ustaleniu terminu warto zadbać o przygotowanie i rozesłanie papierowych lub mailowych zaproszeń. Następnie ustalamy menu. Jeśli chodzi o alkohol dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie go bezalkoholowymi drinkami i takim samym szampanem, choć w przypadku tej akurat imprezy temat szampana można potraktować z humorem, stawiając na przykład na szampana cukierkowego lub balonowego. Jedzenie może być absolutnie dowolne, choć ze względu na kanapowy charakter imprezy (rzadko jest to spotkanie przy zastawionym stole) zamiast obiadu z trzech dań, lepiej zaplanować wygodne przekąski. To też moment by zdecydować co do jedzenia zamawiasz z gastronomii zewnętrznej (restauracji, cukierni).

Równolegle warto przygotowywać listę prezentów, pamiętając by zamieścić na niej pozycje zróżnicowane cenowo – na każdą kieszeń. Listę trzeba dostarczyć, najlepiej mailem, do uczestniczek około 2 tygodnie przed spotkaniem. Ważne by goście wiedzieli (wymieniając maile, wpisując we wspólny dokument w Internecie), jaki prezent jest już zabukowany. Pamiętaj, jeśli przyszła mama decyduje się na baby shower, nie powinna krępować się robić listy prezentów – rozpakowywanie ich to główny punkt programu!

Z pierwszych przygotowań zostają jeszcze dekoracje – najprościej użyć efektownych girland i balonów. Dobrym wyborem są jednorazowe (warto wybrać ekologiczne). Poza ozdobieniem pokoju, czy domu, warto zorganizować tematyczne tło do zrobienia pamiątkowych zdjęć, które potem można wydrukować z zebranymi wpisami, czy zabawnymi komentarzami w postaci fotoksiążki.

Uwaga, jeśli jesteś przyjaciółką przygotowującą baby shower dla przyszłej mamy, to na tym etapie przygotowań podliczasz koszty wydarzenia, zbierasz potwierdzenia od uczestniczek i ustalasz składkę. Pamiętaj też o tym, że poczęstunek może być składkowy – czyli każda z uczestniczek przynosi coś od siebie, to też powinno być ustalone po potwierdzeniu listy gości.  

Kiedy wszystkie podstawowe kwestie zostały ustalone, można przejść do szykowania atrakcji, czyli zabaw związanych z tematem dzieciństwa, narodzin. Tu pomysłów może być naprawdę wiele. Zabawę można zacząć od wspólnych wspomnień z dzieciństwa, warto przygotować muzykę z tych czasów, może kreskówki, karty z pytaniami: najlepsza potrawa z dzieciństwa, ulubiona dobranocka, mrożące krew w żyłach wspomnienie z przedszkola itd. Taki retro element wspaniale wprowadza w klimat a często jest przy nim wiele śmiechu i emocji. Można zorganizować tematyczne quizy, humorystyczne zabawy plastyczne (tu trzeba zapewnić materiały plastyczne np. duże brystole i markery), kalambury, gry itd. – dziesiątki pomysłów znajdziecie w Internecie. Nawet składanie życzeń można zamienić w zabawę przygotowując piękny słoik do którego na eleganckich karteczkach goście wrzucają przygotowane wcześniej życzenia, a przyszła mama odczytuje je na głos. Z doświadczenia wiem, że jeśli składający życzenia postarają się, to może być najbardziej wzruszający i zabawny moment spotkania. Pamiętajcie, że impreza nie powinna trwać zbyt długo, ani odbywać się w późnych godzinach nocnych.

słoik ozdobny

Pępkowe – grunt to dobra organizacja

Kiedyś była to jedyna impreza związana z pojawieniem się w rodzinie nowego dziecka. W Polsce nie mieliśmy tradycji urządzania dla mamy baby shower, za to pępkowe odbywało się obowiązkowo. Dzisiejsi tatowie często odchodzą od tego zwyczaju, ponieważ impreza wymaga najczęściej szybkiej organizacji w czasie, gdy dziecko już się urodziło, a mama jeszcze chwilę przebywa w szpitalu. Poza tym jeszcze trzy dekady temu tatusiowie nie mogli przebywać na oddziale z noworodkiem, więc mieli trochę wolnego do zagospodarowania. Dziś najczęściej jeżdżą między mamą z dzieckiem, a domem, w którym kończą ostatnie przygotowania. Stąd pępkowe nie jest już tak popularne.

Jeśli jednak masz czas, by podzielić się radością z narodzin z przyjaciółmi, postaraj się zorganizować to spotkanie poza domem. Jeżeli nie można wybrać się do restauracji czy klubu, może uda się skorzystać z mieszkania przyjaciół. To bardzo praktyczne rozwiązanie, bo po imprezie trzeba idealnie posprzątać i wywietrzyć dom na przybycie malucha, co może być trudne w tak krótkim czasie. Żeby urozmaicić pępkowe można przygotować kilka prostych zabaw – na przykład quiz „co wiesz o małych dzieciach”, albo konkurs przewijania malucha (oczywiście z użyciem lalki typu bobas). Na pępkowym nie ma zwyczaju przygotowywania listy prezentów, ale czasem przyjaciele przynoszą zabawne upominki. Na przykład wielki zapas kawy, kubek termiczny albo koszulki z tematycznymi napisami w stylu „Najlepszy tata”. Niemniej nie jest to wydarzenie, które wymaga specjalnych przygotowań. Tu kluczowe jest raczej znalezienie czasu i miejsca poza własnym mieszkaniem.

gadżety baby shower

Pierwsze odwiedziny u dziecka - najważniejszy jest komfort

Wizyty poporodowe mogą być źródłem wielkiej radości, ale i dużego stresu. Wróciliście z maleństwem do domu, sami jeszcze nie do końca wiecie, jak postępować, a tu telefon się urywa, bo wszyscy chcą zobaczyć dziecko. Jak to zorganizować, by nikogo nie urazić? Przede wszystkim pamiętajcie, by nie robić niczego wbrew sobie. Bardzo wiele kobiet nie ma ochoty na wizyty gości podczas połogu. Nie każda mama po porodzie dobrze się czuje. Pamiętam, że w pierwszych dniach sama nie chciałam, by ktoś poza moimi najbliższymi brał malucha na ręce. I jest to zupełnie naturalne, choć może wywoływać różne reakcje. Jednak przede wszystkim trzeba pamiętać, że priorytetem jest teraz spokojny połóg – czyli pierwszych 6 tygodni po porodzie. To czas wyciszenia, regeneracji i wypracowania nowej rutyny życia z niemowlakiem.

Świeżo upieczeni rodzice mają prawo wprowadzić własne zasady odwiedzin. Na pewno warto rozłożyć wizyty na raty, by nie było za dużego hałasu i tłoku. Jak najbardziej wypada wymagać telefonicznego ustalenia momentu odwiedzin. Gdy nasi goście przestępują próg domu, mamy prawo prosić – zwłaszcza teraz – by umyli ręce i twarz (!). Możemy odmówić oddawania noworodka na ręce, a jeśli się na to zgadzamy, to dobrą praktyką jest by osoba biorąca maluszka zakryła swoje ubranie przygotowaną przez nas na odwiedziny gości czystą pieluszką tetrową czy inną wielorazową. Warto prosić też o założenie maseczki (zawsze powinniśmy mieć w domu jednorazowe) i niecałowanie noworodka. Goście powinni zrozumieć naszą dbałość i uszanować nasze potrzeby. Zawsze możecie ich uspokoić, że będzie jeszcze dużo czasu, żeby zaprzyjaźnić się z nowym członkiem waszej rodziny. W końcu to dopiero początek przygody.

pieluszki tetrowe wielorazowe

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com