Będą to popularnonaukowe książki o stresie psychicznym i fizycznym, poradniki o sposobach radzenia sobie ze stresem, a także obszerna „Psychologia stresu” – kompendium wiedzy dla psychologów i studentów. Jak zwykle, jest to nasz subiektywny wybór, nie powiemy więc, która książka o stresie jest najlepsza. Każda z nich jest inna, każda traktuje temat z trochę innej strony i jest przeznaczona dla konkretnej grupy czytelników. Oto 10 ciekawych i wartościowych książek o stresie i o najlepszych sposobach walki ze stresem:

  1. „100 sposobów. Jak uwolnić się od stresu” – opracowanie zbiorowe,
  2. „Ta książka Cię uszczęśliwi” - Suzy Reading,
  3. „Psychologia stresu” - Irena Heszen,
  4. „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych” – Christel Petitcollin,
  5. „W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” - Spencer Smith, Steven C. Hayes,
  6. „Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne” - Ewa Kempisty-Jeznach,
  7. „Kiedy ciało mówi nie” – Gabor Maté,
  8. „Self-reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości” – Stuart Shanker, Teresa Barker,
  9. „Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne” – Natalia Ziopaja,
  10. „Odpocznij. 5 życiowych lekcji dla zabieganych, przepracowanych i zestresowanych” – Agnieszka Michalska-Rechowicz.

Dlaczego wybraliśmy właśnie te tytuły? Już wyjaśniamy!

Książki o stresie dla dzieci

Stres towarzyszy nam już od urodzenia (jeśli już o tym mowa, sam akt narodzin jest dużym stresem zarówno dla matki, jak i noworodka przychodzącego na świat!). Nie da się go uniknąć, zresztą pewien poziom stresu jest nam konieczny – stanowi dla organizmu bodziec do działania. Jednak ze stresem można sobie radzić na rozmaite sposoby. Ważne, aby radzić z nim sobie w sposób, który przynosi korzyści i sprzyja zachowaniu dobrego samopoczucia. Dlatego podsuńmy naszym dzieciom i nastolatkom dwie dobre książki o sposobach radzenia sobie ze stresem: opracowanie zbiorowe „100 sposobów. Jak uwolnić się od stresu” i dziełko Suzy Reading, która obiecuje, że „Ta książka Cię uszczęśliwi”.

 

Książka 100 sposobów jak uwolnić się od stresu

 

Jeszcze lepiej zrobimy, jeśli nie ograniczymy się do samego podsunięcia tych książek swoim pociechom, ale przeczytamy je wspólnie! Obydwa poradniki w przystępnej formie podpowiadają najmłodszym, jak radzić sobie w trudnych, stresujących czy denerwujących sytuacjach. Są to najprostsze sposoby – wyjście na spacer z psem, rozmowa z przyjacielem, rozkoszowanie się ulubionym jedzeniem, ale też ważne lekcje na całe życie, np. aby nie wstydzić się swoich uczuć, nie bać się poprosić o pomoc zaufaną osobę, nie zamykać się w sobie, dbać o swoje potrzeby na co dzień.

 

Książka ta książka cięuszczęśliwi

 

„Psychologia stresu” – książka o stresie (nie tylko) dla fachowców

Psycholodzy, studenci psychologii i osoby lubiące akademicki styl pisania prof. Ireny Heszen mogą sięgnąć po obszerne opracowanie pt. „Psychologia stresu. Korzystne i niekorzystne skutki stresu życiowego”. To książka, która ujmuje temat stresu z wielu stron. Autorka, profesor zwyczajny Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i członkini Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, omawia psychologiczne koncepcje stresu, wyczerpująco traktuje o ludzkim zachowaniu w obliczu stresu i sposobach radzenia sobie w sytuacjach stresowych, np. w chorobie. Omawia też wpływ stresu na zdrowie, negatywne skutki stresu przewlekłego, ale także – co dla wielu może być zaskakujące – możliwe korzyści płynące ze stresu. Podsumowując –  podręcznik „Psychologia stresu” Ireny Heszen to solidna dawka fachowej wiedzy o stresie i jego wpływie na nasze życie.

 

Książka Psychologia stresu

 

Kłębek myśli, kłębek nerwów - książki o stresie psychicznym

Miłośnicy psychologii mają swój akademicki podręcznik, ale co ze „zwykłymi” czytelnikami, którzy chcą przeczytać wartościową książkę napisaną prostym językiem? Dla zmęczonych natłokiem myśli, emocji, bodźców i informacji polecamy książkę francuskiej psychoterapeutki Christel Petitcollin pt. „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych”. Jeśli wciąż rozmyślasz, rozpamiętujesz, rozważasz wszystko z tysiąca stron, tworzysz w głowie wszelkie możliwe scenariusze i czasem bardzo cię to męczy – to książka właśnie dla ciebie! Dowiesz się z niej, że istnieje więcej podobnych osób, a autorka podpowie ci, jak radzić sobie z tym nigdy nie milknącym gwarem myśli w twojej głowie.

 

Książka jak mniej myśleć

 

Książka Spencera Smitha i Stevena C. Hayesa pt. „W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” również omawia temat stresu psychicznego, jednak z nieco innej strony. To przede wszystkim poradnik o tym, jak dzięki zmianie myślenia i technikach terapii ACT (akceptacji i zaangażowania) poradzić sobie z depresją, lękiem, bólem emocjonalnym i jak zaakceptować własne uczucia.

 

Książka w pułapce myśli

 

Książki o tym, jak stres wpływa na zdrowie

Chociaż Irena Heszen w „Psychologii stresu” przekonuje nas, że stres może mieć także pozytywne skutki, to jednak w przypadku stresu przewlekłego i nadmiernego bezsprzecznie przeważają te złe. O tym, jak bardzo destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie może mieć nadmierny stres, piszą Ewa Kempisty-Jeznach w książce „Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne” i Gabor Maté w książce „Kiedy ciało mówi nie”.

 

Książka Chorzy ze stresu

 

To książki o wpływie stresu na zdrowie, nie tylko umysłu, ale i ciała. Choroby psychosomatyczne to dolegliwości, których często nie kojarzymy ze stresem, samotnością czy przemęczeniem. Mogą to być zwykłe bóle głowy lub brzucha, ale bywają też poważniejsze: cukrzyca, choroby serca, zespół jelita drażliwego, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwory. Często te sygnały płynące z ciała to po prostu desperacki apel organizmu: zwolnij, odpocznij, zadbaj o siebie i osoby, które kochasz.

 

Książka kiedy ciało mówi nie

 

Co robić, kiedy stres nas obezwładnia? Książki o radzeniu sobie ze stresem

Aby uniknąć niszczącego wpływu stresu na nasze zdrowie, watro nauczyć się radzić sobie ze stresem w konstruktywny sposób. O tym mówią trzy wartościowe książki z pogranicza rozwoju osobistego, o których tu powiemy. Pierwsza z nich to poradnik Stuarta Shankera i Teresy Barker pt. „Self-reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości”. To książka przede wszystkim dla rodziców, ale przyda się także tym, którzy nie mają dzieci. „Self-reg” to po prostu samoregulacja, technika obejmująca pięć kroków rozpoznawania sygnałów stresu i ich przyczyn (stresorów) oraz radzenia sobie z nimi: redukcji napięcia, kształtowania świadomości i umiejętności regeneracji. Brzmi to poważnie, ale w praktyce to proste i intuicyjne sposoby, których warto uczyć się już od dzieciństwa.

 

Książka self-reg

 

Bardzo wartościową pozycją jest „Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne” polskiej psycholożki Natalii Ziopai. To poradnik napisany prostym, przystępnym językiem. Zawiera podstawy wiedzy teoretycznej i przykłady praktycznych ćwiczeń w poznawaniu własnych emocji i radzeniu sobie z negatywnymi uczuciami, a także pielęgnowaniu tych pozytywnych.

 

Książka Samopomocnik

 

Na koniec, wraz z Agnieszką Michalską-Rechowicz, radzimy: „Odpocznij. 5 życiowych lekcji dla zabieganych, przepracowanych i zestresowanych”. To książka, która skutecznie przekonuje o wartości dobrego wypoczynku. Jeśli uważasz, że nie masz czasu, aby o siebie zadbać – koniecznie przeczytaj tę książkę! Być może okaże się, że postępujesz jak ów drwal, który rąbał drzewo tępą siekierą, a ta ciężka praca kosztowała go tyle czasu i wysiłku, że wystarczało mu ich na przerwę i naostrzenie siekiery. A przecież, gdyby ją naostrzył, praca stałaby się lżejsza i wydajniejsza! Nie pozwól, aby twoje życie było taką pracą. Odpocznij, zadbaj o ciało i umysł, odnów swoje siły – mówi autorka książki - dzięki temu osiągniesz swoje cele, a przy tym nie zniszczysz swojego zdrowia i radości życia.

 

Książka odpocznij

 

Więcej książkowych inspiracji znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com