Współczesna technologia pozwala nam na wdrażanie w życie najśmielszych projektów, które dotąd żyły tylko w wyobraźni. Uwierzysz, że przy pomocy specjalnego długopisu 3D można rysować w powietrzu i tworzyć przestrzenne modele? Ten gadżet to kreatywna zabawka na miarę XXI wieku dla dzieci i dorosłych pasjonatów, którzy lubią twórcze zajęcia.

Jak działa długopis 3D?

Jeśli znasz drukarkę 3D, łatwiej będzie ci zrozumieć zasadę działania długopisu. To tańsza i mniej zaawansowania technologicznie alternatywa dla drukarki w wersji mini, cud techniki XXI wieku. Rysowanie długopisem 3D może bowiem odbywać się powietrzu! W ten sposób da się wyczarować ciekawe konstrukcje, które nie są płaskie, ale trójwymiarowe. Długopis 3D poskleja też ze sobą poszczególne części narysowanych modeli. Z tego powodu może kojarzyć się z pistoletem do kleju na gorąco. Pewnie zastanawiasz się, jak to jest możliwe. Wszystko za sprawą kolorowego wkładu – filamentu umieszczonego w długopisie. Jest to substancja, która pod wpływem wyższej temperatury topi się i wypływa przez końcówkę zamiast zwykłego tuszu do pisania. Aby ją podgrzać, wystarczy podłączyć długopis do specjalnej ładowarki. Filament bardzo szybko zastyga i tworzy trwałe konstrukcje.

 

Polaroid Play Plus, długopis 3D

 

Jak rysować długopisem 3D?

Rysowanie długopisem 3D jest banalnie proste, a obsługa urządzenia intuicyjna. Najpierw trzeba podgrzać filament. Gdy osiągnie temperaturę topnienia, wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik i zacząć rysowanie. Operowanie długopisem 3D jest takie samo jak zwykłymi przyborami do pisania. Różnica polega na tym, że z końcówki wypływa fizyczna, namacalna substancja, która szybko zastyga. Warto korzystać z gotowych wzorów i szablonów przeznaczonych do rysowania długopisem 3D, dopasowując je do poziomu swoich umiejętności.

 

Drukarka 3D Długopis

 

Długopis 3D – pomysły dla początkujących

Co można zrobić z długopisu 3D? Niemal wszystko! Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia rysownika-konstruktora. Na dobry początek swojej przygody z kreatywnym rysowaniem w powietrzu warto wybrać zestaw startowy, który jest prosty w obsłudze. Pracę ułatwiają gotowe szablony, wiele z nich można znaleźć i pobrać za darmo w internecie. A co konkretnie początkująca osoba może zrobić z długopisu 3D? Łatwe wzory to m.in. pierścionek z sercem, podstawki pod kubki, prosty model domku dla lalek, kolczyki, wisiorki, etui na telefon czy nieskomplikowane figurki dekoracyjne. Wiele z tych konstrukcji ma funkcjonalny charakter. Gdy dojdzie się do wprawy w rysowaniu długopisem 3D, z powodzeniem można na co dzień korzystać z gotowych projektów.

 

Książka z szablonami do długopisu 3D wzory / Nicolas3D

 

Długopis 3D – który wybrać?

Na rynku można znaleźć mnóstwo długopisów 3D różnych producentów. Najlepiej inwestować w renomowane marki, które gwarantują lepszą jakość produktu, zwłaszcza gdy komuś zależy na bardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniu. Świetnie, jeśli firma specjalizuje się w sprzętach elektronicznych. Szukając długopisu 3D, bierz pod uwagę:

  • rodzaj filamentu – wkłady mogą być wykonane z materiału ABS (trwalszy, ma wysoką temperaturę topnienia) lub PLA (mniej wytrzymały, ma niższą temperaturę topnienia);
  • dodatkowe funkcje – bardziej zaawansowane urządzenia mogą mieć opcję automatycznego wyłączania po skończonej pracy czy regulację szybkości pracy (prędkość, z jaką filament wypływa z końcówki);
  • akcesoria – są zestawy z dodatkowymi filamentami oraz szablonami do rysowania długopisem 3D;
  • cena – koszt urządzenia waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dla dzieci oraz początkujących projektantów wystarczające będą tańsze i mniej zaawansowane technologicznie modele.

 

Wkłady Pla Długopis 3D Filament Pen 200M Mix Marka:Xtech

 

Przekonaliśmy cię do kreatywnego rysowania długopisem 3D? Pochwal się swoimi projektami!

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock