Jak wybrać czujnik ruchu do domu jednorodzinnego?

Detektory ruchu kojarzą się z automatycznym włączaniem i wyłączaniem światła. Ta podstawowa funkcja zdecydowanie ułatwia życie użytkownikom tych urządzeń, przy okazji oszczędzając ich czas. Odpowiednio dobrany czujnik ruchu zewnętrzny zwiększa również bezpieczeństwo na terenie posesji.

czujnik ruchu xiaomi

Jak działa czujnik ruchu zewnętrzny?

Ruch wykryty w obszarze zasięgu detektora powoduje aktywację określonych funkcji. Jeśli chodzi o czujniki ruchu na zewnątrz, umożliwiają one zapalenie się lampy podczas wjeżdżania do garażu, wchodzenia na teren lub otwierania drzwi wejściowych do domu. Nie musisz już szukać włącznika, który jest słabo widoczny w ciemności. Wystarczy, że wejdziesz w pole działania detektora, a światło zapali się automatycznie.

Czy czujnik ruchu i zmierzchu – czym się różnią?

Urządzenie reagujące na przemieszczające się punkty to czujnik ruchu. Po wykryciu poruszającego się obiektu czujnik włącza zintegrowane z nim podzespoły, powodując tym np. włączenie oświetlenia lub włączenie alarmu. Jedno i drugie zastosowanie doskonale sprawdza się w przypadku domów jednorodzinnych.

Czujnik zmierzchu powoduje zapalanie światła w momencie zapadnięcia zmroku. Gdy wstaje świt, lampy zostają wyłączone. Taki detektor reaguje jedynie na zmiany natężenia światła na zewnątrz. Ruch nie jest w żaden sposób wykrywany i nie wpływa na działanie urządzeń.

Czujnik ruchu na zewnątrz – na co zwrócić uwagę?

Szukając odpowiedniego czujnika ruchu, napotkasz różne ich rodzaje. Na rynku dostępne są detektory PIR i mikrofale.

czujnik ruchu zewnętrzny

Czujnik PIR, czyli Passive Infra Red

Detektory działające na podczerwień to tzw. pasywne czujniki ruchu. Nie wykrywają one samego ruchu, ale reagują na duże zmiany wysokości temperatury. Człowiek emituje ciepło o różnej intensywności w zależności od części ciała. Czujniki PIR są tak skonstruowane, że uwzględniają ten fakt i są w stanie zidentyfikować ludzi, odróżniając ich od przedmiotów, które charakteryzują się jednolitą temperaturą. Ponadto mogą one nie odnotować obecności małych ruchomych obiektów, co zapobiega wzbudzeniu alarmu lub zapaleniu światła w reakcji na obecność zwierzęcia.

Czujniki PIR najlepiej sprawdzają się wewnątrz budynków, w warunkach stałej temperatury. Jeśli chodzi o zastosowanie na zewnątrz, czujniki ruchu działające na podczerwień mogą sprawiać pewne problemy – w niektórych sytuacjach duże różnice temperatur mogą niepotrzebnie wzbudzić detektor. W mroźny dzień czujnik może zareagować np. na podjeżdżający rozgrzany samochód. Z kolei gdy na zewnątrz panuje upał i temperatura ciała człowieka jest zbliżona do temperatury otoczenia, detektor może nie wykryć poruszającego się człowieka

Czujniki ruchu zewnętrzne, na mikrofale

Urządzenia mikrofalowe, czyli aktywne, wymagają bardzo precyzyjnej konfiguracji. Źle ustawiona wrażliwość potrafi powodować wyzwalanie fałszywych alarmów. Dzieje się tak, ponieważ czujniki wysyłają promieniowanie elektromagnetyczne, które może ulec zniekształceniu przez drewno, płyty gipsowe lub szkło. Fale mogą także przeniknąć przez ściany i drzwi, a następnie aktywować działanie detektora, mimo że w polu działania nie znajduje się żaden ruchomy obiekt. Emitowane mikrofale nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi. Ten rodzaj czujników ruchu jest polecany do stosowania na zewnątrz budynków.

czujnik ruchu do domu

Gdzie najlepiej zamontować czujnik ruchu?

Czujnik ruchu zewnętrzny powinien być montowany w takim miejscu, aby mieć jak największe pole działania. Oczywiście nic nie może go zasłaniać. Umieszczaj detektory w takich miejscach, aby nie wykrywały ruchu poza Twoją posesją – unikniesz fałszywych alarmów wywołanych np. przez przechodniów. przechodniów

Alarm z czujnikiem ruchu na zewnątrz – jak podłączyć urządzenie?

Aby prawidłowo podłączyć czujnik ruchu, należy postępować zgodnie z instrukcją. Różne modele mogą mieć odmienne wymagania dotyczące sposobu i miejsca instalacji. Możesz wybrać czujnik montowany bezpośrednio na ścianie, na specjalnych podstawach lub uchwytach. Jeśli urządzenie ma aktywować oświetlenie, konieczne może okazać się podłączenie przewodów zasilania i odbiornika. Konfiguracja czujników bezprzewodowych musi również przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta.

Czujnik ruchu zewnętrzny – jakich błędów unikać?

Kupując detektor ruchu, który ma być zamontowany na zewnątrz budynku, musisz skupić się na kilku szczegółach. Z uwagi na to, że czujnik będzie narażony na działanie czynników atmosferycznych, dopilnuj, aby wybrany przez ciebie model działał w szerokim zakresie temperatur. Kolejną istotną cechą jest szczelność urządzeń. Dobrze byłoby, aby urządzenia nie wzbudzały się, gdy przez pole działania przechodzą zwierzęta.

czujnik ruchu pet friendly

Przykłady czujników ruchu i ich ceny

Na rynku spotkasz wiele rodzajów czujników ruchu. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Czujnik z wyższej półki – Eglo Detect Me – kosztuje około 100 zł. Wykonany jest z tworzywa sztucznego odpornego na działanie czynników atmosferycznych.

Zamontowanie alarmu z czujnikiem ruchu na zewnątrz domu zapewni tobie i pozostałym domownikom bezpieczeństwo. Gdy przy okazji system zintegrowany jest z zapalaniem oświetlenia na podjeździe, przed bramą lub w okolicy drzwi wejściowych, dodatkowo wpływa na komfort użytkowania domu. Wybierz odpowiedni czujnik, abyś już nigdy nie musiał szukać włącznika światła po ciemku.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com