Pioruny są zjawiskiem wyładowań elektrycznych, które po uderzeniu w różne obiekty uwalniają ogromne ilości energii. Panuje ogólne przekonanie, że elektronika ściąga wyładowania i w przypadku silnych pól elektromagnetycznych faktycznie może tak być. Co za tym idzie wiele osób zastanawia się, czy posiadanie i używanie telefonu w trakcie burzy naraża ich na niebezpieczeństwo. Okazuje się, że nie mamy się czego bać, choć oczywiście wiele zależy od sytuacji. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Smartfon Samsung Galaxy S23 5G, 8/128 GB, czarny
Smartfon Samsung Galaxy S23 5G, 8/128 GB, czarny Samsung
4.1/5
2494,00 zł
Promocja
2497,00 zł  najniższa cena

2869,00 zł  cena regularna

Smartfon Samsung Galaxy S22 5G, 8/128 GB, czarny
Smartfon Samsung Galaxy S22 5G, 8/128 GB, czarny Samsung
4.7/5
1953,00 zł
Promocja
1954,00 zł  najniższa cena

2246,00 zł  cena regularna

Xiaomi Redmi 12 8/256Gb Dual Sim Niebieski
Xiaomi Redmi 12 8/256Gb Dual Sim Niebieski Xiaomi
5/5
599,00 zł
Promocja
649,00 zł  najniższa cena

999,00 zł  cena regularna

Czy podczas burzy można korzystać z telefonu?

Podczas burzy można bezpiecznie korzystać z telefonu. Zgodnie z badaniami smartfony emitują zbyt małe pole magnetyczne, aby w normalnych warunkach przyciągać atmosferyczne wyładowania elektryczne. Potwierdził to w swojej opinii również Polski Komitet Ochrony Odgromowej SEP. Osoby nie przekonane co do bezpieczeństwa posiadania przy sobie telefonu w czasie burzy mogą zminimalizować szanse na uderzenie wyładowania przez wyłączenie telefonu lub włączenie w nim trybu samolotowego. To jednak bardziej zabieg psychologiczny niż faktyczna ochrona.

TOP
Smartfon Samsung Galaxy A34 5G, 6/128 GB, czarny
Smartfon Samsung Galaxy A34 5G, 6/128 GB, czarny Samsung
5/5
1144,00 zł
Promocja
1112,00 zł  najniższa cena

1316,00 zł  cena regularna

Czy telefon przyciąga pioruny?

Oczywiście może się zdarzyć, że w człowieka korzystającego z telefonu w czasie burzy uderzy piorun. Niemniej będzie to prawdopodobnie spowodowane przebywaniem na otwartej przestrzeni lub w obecności konstrukcji ściągającej wyładowania, a nie przez sam fakt posiadania przy sobie smartfona. W tym miejscu warto również podkreślić, że internet mobilny, ani inne formy łączności bezprzewodowej nie przyciągają piorunów i mogą być wykorzystywane w czasie burzy.

Część osób może się bać korzystania z telefonu w czasie burzy ze względu na jego metalowe komponenty. To kolejny mit, ponieważ metal nie przyciąga wyładowań elektrycznych. Za to metal jest dobrym przewodnikiem dla energii elektrycznej, dlatego długie metalowe przedmioty w czasie burzy są niebezpieczne i mogą po uderzeniu pioruna przejąć energię i ją poprowadzić wzdłuż siebie. Sam telefon w metalowej obudowie nie zwiększy ryzyka pojawienia się wyładowania. A jak jest z ładowaniem telefonu w czasie burzy?

Czy można ładować telefon podczas burzy?

Teoretycznie można ładować telefon podczas burzy, ale nie jest to zalecane. Sam proces ładowania nie naraża nas na przyciągnięcie wyładowania elektrycznego. Niemniej uderzenie pioruna w okolicach sieci energetycznej lub w jej infrastrukturę może doprowadzić do powstania przepięcia, które zagraża urządzeniom elektrycznym wpiętym do gniazdek. Dotyczy to nie tylko telefonów, ale wszystkich sprzętów korzystających z podłączenia do sieci. W efekcie jeżeli nie musimy ładować telefonu w czasie burzy to nie powinniśmy tego robić. W takiej sytuacji bezpiecznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z power banku lub włączenie funkcji oszczędności baterii i przeczekanie do poprawy pogody. Mobilne magazyny energii nie powodują zagrożenia w trakcie burzy.

Ogólnie zaleca się w trakcie burzy wypinać urządzenia elektryczne z zasilania. Warto zadbać o bezpieczeństwo domowej sieci elektrycznej. Ważne, aby posiadać sprawne bezpieczniki i zabezpieczenia antyprzepięciowe. Te zmniejszają ryzyko uszkodzenia sprzętu, ale nie dają pełnej ochrony. Przepięcie spowodowane uderzeniem pioruna może wygenerować zbyt duże napięcie dla takich zabezpieczeń. To doprowadzi do zniszczenia zarówno zabezpieczeń, listw zasilających, jak i podłączonych do nich urządzeń.

Pomocne będzie zadbanie o odpowiednie uziemienie instalacji, co pozwala przekierować nadmiary energii w ziemię. Część osób jest przekonana, że można korzystać z sieci elektrycznej jeżeli budynek został wyposażony w piorunochron. Faktycznie piorunochron pozwala przejąć energię wyładowania i skierować ją w ziemię, ale nie chroni instalacji elektrycznej przed powstaniem przepięcia. Obecność takiego zabezpieczenia nie sprawia, że można ładować telefon podczas burzy.

Z ładowania należy zrezygnować już w sytuacji pojawienia się pierwszych oznak burzy. Wyładowania atmosferyczne często pojawiają się na drodze nadchodzącej burzy i mogą wystąpić jeszcze przed całkowitym zepsuciem się pogody. Zasada 30/30 mówi, że jeśli usłyszymy grzmot w czasie mniejszym niż 30 s od pojawienia się błysku to burza znajduje się już blisko i to ostatni moment na wypięcie urządzeń z instalacji elektrycznej. Zgodnie z tą zasadą ponownie można podpiąć sprzęty po upływie 30 minut od ostatniego słyszanego grzmotu.

Smartfon Samsung Galaxy A54 5G, 8/128 GB, biały
Smartfon Samsung Galaxy A54 5G, 8/128 GB, biały Samsung
4.9/5
1486,00 zł
Promocja
1423,00 zł  najniższa cena

1709,00 zł  cena regularna

Smartfon Samsung Galaxy A53 5G, 6/128 GB, czarny
Smartfon Samsung Galaxy A53 5G, 6/128 GB, czarny Samsung
4.5/5
1242,00 zł
Promocja
1219,00 zł  najniższa cena

1429,00 zł  cena regularna

Teraz już wiecie, że możecie korzystać z telefonu podczas burzy o ile nie stoicie na otwartej przestrzeni i nie jesteście najwyższym obiektem w okolicy. Wiecie też, że ładowanie telefonu podczas burzy jest błędem, który możecie przypłacić zniszczeniem swojego sprzętu.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com