Spis treści:

  1. Jakie rodzaje słuchawek do muzyki można wybrać?
  2. Co musisz wiedzieć o bezprzewodowych słuchawkach?
  3. Jak wybrać odpowiednie słuchawki do słuchania muzyki?
  4. Parametry techniczne słuchawek do muzyki

 

Podobnie jak różnią nas gusta muzyczne, tak możemy mieć zupełnie inne preferencje w kwestii wyboru słuchawek. Te różnią się budową, właściwościami czy wreszcie wygodą użytkowania. Z tego poradnika dowiesz się, co w praktyce oznaczają np. słuchawki dokanałowe, a także czy warto inwestować w drogie słuchawki do muzyki.

Jakie rodzaje słuchawek do muzyki można wybrać?

Poszukiwanie optymalnych słuchawek do słuchania muzyki najlepiej zacząć od ogółu, by z czasem móc przejść do szczegółów. Tego typu lejek zaczynamy od podziału słuchawek ze względu na ich konstrukcję. W tym miejscu kluczowe są dwa aspekty: to, gdzie będziemy używać słuchawek do muzyki, a także nasze oczekiwania pod względem jakości.

Dobrze jest też od razu ustalić swoje priorytety. Czy liczy się przede wszystkim funkcjonalność, a może jakość dźwięku. Nie zapominamy również o prymacie cenowym, ale wiedząc, czy ważniejsza jest dla nas jakość czy poręczność, można po prostu zawęzić poszukiwania do określonego przedziału cenowego.

Szeroka oferta słuchawek

Pod względem konstrukcji słuchawek możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje słuchawek:

  • nauszne
  • wokółuszne
  • douszne
  • dokanałowe.

Nieco bardziej szczegółową charakterystykę zacznijmy od najmniejszych z całego zestawienia.

Słuchawki do muzyki dokanałowe

Spośród wszystkich dostępnych typów sprzętu, dokanałowe słuchawki do muzyki umieszczamy najgłębiej w uszach, a dokładnie w małżowinie usznej. W swojej budowie wyróżniają się przede wszystkim gumkami, które uszczelniają kanał słuchowy. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Z jednej strony gumki redukują zewnętrzne odgłosy, a więc zapewniają ciszę nawet w użytku zewnętrznym. Głębokie osadzenie w uszach działa również korzystnie na jakość basów, co może mieć duże znaczenie dla miłośników takich gatunków muzycznych jak np. dubstep czy szeroko  rozumiana muzyka elektroniczna. Szczelna pozycja w uchu sprawia również, że słuchawki dokanałowe to częsty wybór dla osób, które używają słuchawek w czasie aktywności fizycznej.

Bezprzewodowe słuchawki dokanałowe w kolorze czarnym Haylou

To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Szczelna gumka może i ogranicza zewnętrzne hałasy, ale kiedy np. jedziemy rowerem ulicą, lepiej nie odcinać się zupełnie od otoczenia. Głębokie osadzenie w uszach po kilku godzinach użytkowania może przynieść dyskomfort, którego nie odczujemy np. korzystając ze słuchawek dousznych.

Słuchawki do muzyki douszne

Poza niewielkim rozmiarem są w sporym stopniu odwrotnością modeli dokanałowych. Aby dobrze się trzymały, muszą być naprawdę dobrze wyprofilowane i w rozmiarze skrojonym do naszych uszu. Z drugiej strony lekkie modele są niemal nieodczuwalne, nawet w kontekście kilkugodzinnego słuchania muzyki. Co do jakości dźwięku, wśród słuchawek dousznych panuje bardzo duża rozpiętość. Od modeli, które nadają się wyłącznie do słuchania audiobooków i podcastów, po naprawdę solidne słuchawki do muzyki każdego gatunku. Trudno więc jednoznacznie polecić bądź wykluczyć ten rodzaj słuchawek z poszukiwać optymalnego sprzętu do słuchania muzyki.

Bezprzewodowe słuchawki douszne z Bluetooth w kolorze niebieskim JBL

Słuchawki do muzyki nauszne

Mogłoby się wydawać, że pod względem komfortu można śmiało wskazać przewagę słuchawek nausznych nad modelami dousznymi czy dokanałowymi. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana. Sporo zależy m.in. od wagi słuchawek. Bardziej rozbudowane egzemplarze ze sporymi przetwornikami zapewniają może znacznie lepszą jakość dźwięku, ale jednocześnie sprawdzają podczas maksymalnie dwugodzinnych sesji słuchania muzyki. Jeśli więc naszym celem są słuchawki nauszne, które założymy np. na kilkugodzinną podróż pociągiem, może lepszym rozwiązaniem będą lżejsze modele z tworzywa sztucznego zamiast metalowego pałąku.

Między słuchawkami typu True Wireless a modelami nausznymi jest też spora różnica w poręczności. W użytkowaniu domowym ten aspekt nie ma takiego znaczenia, jednak gdy korzystamy ze słuchawek na zewnątrz i np. chcemy je schować do torebki albo plecaka, słuchawki nauszne będą zabierać znacznie więcej miejsca. Nie wszystkie modele można też złożyć na płasko. Podczas spaceru nie zalecamy również pełnej izolacji, jaką zapewniają np. słuchawki nauszne zamknięte, z których korzysta się raczej w studiach nagraniowych, a nie pieszych wędrówek.

Bezprzewodowe słuchawki nauszne w kolorze czerwonym Philips

Słuchawki do muzyki wokółuszne

Są to zdecydowanie największe ze słuchawek do muzyki, których budowa nastawiona jest na uzyskanie jak najlepszej jakości dźwięku. Każda ze słuchawek ma szczelnie okalać ucho, izolując użytkownika od otoczenia, ale jednocześnie przekazując pełnię dźwięku. Słuchawki wokółuszne to typowe rozwiązanie domowe czy studyjne. W podróży będą nieporęczne, ale bez wątpienia dostarczą świetnych wrażeń muzycznych.

Bezprzewodowe słuchawki wokółuszne w kolorze czarnym marki SounndPeats

Co musisz wiedzieć o bezprzewodowych słuchawkach?

Uzupełnieniem podziału ze względu na budowę słuchawek jest rozróżnienie na sprzęt przewodowy i bezprzewodowy. I znów oba rozwiązania mają swoje plusy, ale też minusy i to od nas zależy, czy lepszym rozwiązaniem będą słuchawki bezprzewodowe do słuchania muzyki, czy może tradycyjne modele z kablem.

Słuchawki przewodowe

Dlaczego w dobie coraz lepszej technologii łączności bezprzewodowej powinniśmy w ogóle brać pod uwagę sprzęt z kablem? Słuchawki przewodowe mają po swojej stronie kilka argumentów. Główną opozycją do słuchawek Bluetooth jest oczywiście brak dodatkowego zasilania. Nie trzeba pamiętać o ładowaniu ani zastanawiać się, czy bateria wystarczy na całą podróż. Ponadto audiofile wciąż podkreślają, że tylko kabel zapewni przeniesienie optymalnej jakości dźwięku ze sprzętu audio do uszu użytkownika. W przypadku słuchania muzyki z amplitunera ten argument faktycznie może mieć znaczenie, ale już przy słuchaniu piosenek skonwertowanych na potrzeby serwisów streamingowych – już niekoniecznie.

Szeroka oferta słuchawek przewodowych

Słuchawki bezprzewodowe

Rocznicę wynalezienia słuchawki Bluetooth do rozmów i słuchania muzyki celebruje każdy, komu codziennie plątały się w kieszeniach przewody zwykłych słuchawek dousznych, jakie dołączane są np. do nowych telefonów. Kiedy potrzebowaliśmy sprzętu, który umożliwi nam słuchanie muzyki na czas przejazdu autobusem kilku przystanków, rozplątywanie kabla mogło niebywale irytować. Ze słuchawkami bezprzewodowymi nie mamy takiego problemu. Otwieramy etui modelu True Wireless, wkładamy popularne „pchełki” do uszu i błyskawicznie łączymy się ze smartfonem przez Bluetooth. A jeśli wybraliśmy model z pojemną baterią, przed nami nawet 10 godzin słuchania muzyki bez przerw.

Przewodowa wolność ma swoją cenę w postaci konieczności ładowania. Standardowe słuchawki bezprzewodowe dokanałowe grają przez około 5 godzin, co jest standardem nawet wśród najtańszych modeli. Te z nieco większymi akumulatorami potrafią grać nawet przez 12 godzin bez przerwy. Warto jednak zaznaczyć, że czas pracy to również pojęcie względne. Sporo zależy od poziomu głośności oraz tego czy wyłącznie słuchamy muzyki czy też wykorzystujemy sprzęt do połączeń głosowych, które znacząco zużywają energię.

Szeroka oferta słuchawek bezprzewodowych

Jak wybrać odpowiednie słuchawki do słuchania muzyki?

Czas przejść do szczegółów. W przypadku słuchawek nausznych i wokółusznych kolejny dylemat, z jakim trzeba się uporać to wybór między modelami otwartymi, półotwartymi i zamkniętymi. Co to oznacza w kontekście słuchawek nausznych do słuchania muzyki?

  • Słuchawki otwarte oznaczają mniejszą izolację akustyczną. Mając takie słuchawki na uszach, nie odcinamy się od otoczenia i dochodzą do nas odgłosy zewnętrzne. Dlatego jeśli szukamy np. słuchawek nausznych do użytku zewnętrznego, zaleca się właśnie typ otwarty, który pozwoli nam usłyszeć np. nadjeżdżający samochód.
  • Słuchawki zamknięte to przeciwieństwo typu otwartego. Nazywane są słuchawkami studyjnymi, ponieważ izolują użytkownika od otoczenia, a także nie pozwalają, aby dźwięki wydostawały się poza nauszniki. To niezwykle ważne podczas nagrań, aby mikrofon nie zbierał dźwięków ze słuchawek. Typ zamknięty warto polecić także nocnym markom, którzy lubią słuchać muzyki nocą, ale jednocześnie nie chcą przeszkadzać innym domownikom.
  • Słuchawki półotwarte to kompromis między typem zamkniętym a otwartym. Będą bardziej basowe niż otwarte, ale jednocześnie bardziej przestrzenne od zamkniętych. Dużą rolę odgrywa tutaj konkretny model, którego właściwości mogą być bliższe konkretnemu rodzajowi słuchawek nausznych.

Przejdźmy teraz do słuchawek bezprzewodowych dousznych. Tutaj największe różnice zauważymy w jakości dźwięku, skuteczności redukcji szumów oraz efektywności połączeń głosowych. Dla przykładu słuchawki bezprzewodowe JBL znane są ze swoich systemów wzmacniania basów, wobec czego zwłaszcza modle dokanałowe Bluetooth cieszą się duża popularnością.

Jeśli z kolei szukamy sprzętu, który będzie cechował się najlepszym stosunkiem jakości do ceny, naszą uwagę powinny zwrócić słuchawki bezprzewodowe Xiaomi czy też równie popularne słuchawki bezprzewodowe Huawei. Są też użytkownicy, którzy sporą wagę przykładają do designu. Niezwykle efektowne potrafią być słuchawki bezprzewodowe Philips oraz Sony.

Na koniec odrzucamy ograniczenia cenowe i szukamy po prostu najlepszych słuchawek do słuchania muzyki i rozmów. Tutaj na pierwszy plan wybijają się słuchawki bezprzewodowe Samsung. Koreański koncern od lat wypuszcza na rynek ciekawe modele, które różnią się budową, ale zawsze trzymają wysoki poziom. Podobnie jak słuchawki bezprzewodowe Apple AirPods, które obecnie dostępne są w trzeciej generacji. Są to przede wszystkim niezwykle uniwersalne akcesoria, które bardzo dobrze radzą sobie zarówno w kwestii grania, jak i rozmów.

Słuchawki przewodowe do muzyki marki Meze

Parametry techniczne słuchawek do muzyki

Dochodzimy do szczegółów, czyli takich zagadnień jak impedancja, pasma przenoszenia czy ANC. Zacznijmy od w praktyce najmniej istotnego aspektu, czyli pasma przenoszenia. Nasz słuch funkcjonuje w zakresie 20-20000 Hz, aczkolwiek w praktyce niewiele osób słyszy dźwięki powyżej 15000 Hz. Większość słuchawek, nawet najtańszych, działa dokładnie w tych pasmach, zatem to kryterium z pewnością nie będzie decydujące. Niemniej warto wspomnieć, że na rynku możemy znaleźć modele z pasmem od 6 do 51000 Hz, co świadczy o najwyższej jakości i pełniejszej palecie dźwięków. Większe znaczenie będzie mieć czułość. W skrócie warto interesować się modelami, które wyróżnia przynajmniej 110 dB czułości. Jednocześnie nie powinniśmy słuchać muzyki zbyt głośno, wówczas nietrudno o uszkodzenie słuchu.

Jeżeli interesują nas słuchawki do telefonu czy tabletu, optymalne będą słuchawki o niskiej impedancji. Samo pojęcie odnosi się do tego, jaki opór elektryczny stawiają cewki głośników, co przekłada się na głośność i czystość dźwięku. W przypadku słuchawek dousznych standardem jest zakres 16-32 Ohm, który jest optymalny dla naszych uszu. Niższa impedancja może oznaczać zniekształcenia dźwięku. Z kolei dla słuchawek nausznych zaleca się słuchawki o wyższej impedancji – co najmniej 50 Ohm. W użytkowaniu będą co prawda cichsze, ale za to charakteryzują się mniejszą liczbą zniekształceń dźwięku.

Jak to przekłada się na praktykę? Czy jeśli chcemy mieć słuchawki do muzyki klasycznej - czy trzeba mieć drogie modele? Niekoniecznie. Wystarczy odpowiednio dopasować rodzaj słuchawek i jeśli nie korzystamy z profesjonalnego sprzętu audio tylko z telefonu czy komputera, naprawdę nie musimy przepłacać. Z takim sprzętem słuchawki za 500 zł będą brzmieć niemal tak samo jak modele za 1500 zł.

Przybliżyliśmy wam najważniejsze kryteria wyboru słuchawek do muzyki. Z tą wiedzą lepiej dopasujecie poszczególne modele do własnych potrzeb i możliwości, a potem zostaje już tylko cieszyć się z ulubionych piosenek z najlepiej dobranym sprzętem.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock