Niezwykła historia krzesła butterfly – od wojska do domu 

Ten wyjątkowo ciekawy w kształcie fotel zaprojektowali w 1939 roku trzej artyści, studiujący w Paryżu. Juan Kurchan, Antonio Bonet i Jorge Ferrari Hardoy – to od ich nazwisk powstała też alternatywna nazwa dla tego produktu, czyli BKF chair.

Inspiracją stało się stworzone przez pewnego inżyniera, kilkadziesiąt lat wcześniej, „trampolinowe” krzesło, którego patent został sprzedany wojsku. Ze względu na praktyczność, możliwość przenoszenia i szybkiego rozkładania, projekt ten przyjął się bardzo dobrze, początkowo w armii brytyjskiej, a następnie również na terenie USA i Włoch.

Niestety, mimo naniesionych ulepszeń w postaci zastąpienia drewnianej ramy nieco lżejszą, metalową konstrukcją, oba pomysły były do siebie łudząco podobne. Z tego też powodu Panowie nie byli w stanie opatentować swojego produktu, a co za tym idzie – nie wzbogacili się na nim.

Obecnie na rynku możemy spotkać liczne odmiany tego samego krzesła – różne materiały, kolory, stelaże, głębokości i wielkości, a nawet zastosowanie, bowiem sprawdzają się świetnie nie tylko pod dachem, ale również w ogrodzie czy na balkonie.

 

Krzesło motyl VIDAXL

 

Czym cechuje się fotel Butterfly? 

Butterfly oznacza w języku angielskim motyla. Jak sama nazwa wskazuje, mebel ten jest wyjątkowo lekki, nie sprawia problemów przy przenoszeniu czy składaniu. Odnosi się ona także do oryginalnego kształtu zawieszonego na szkielecie materiału – możemy wyróżnić tutaj cztery charakterystyczne „skrzydełka”, jak u wspomnianego wcześniej kolorowego owada.

Oprócz tego, że można składać je niemalże tak łatwo, jak biwakowe krzesło, to w wielu modelach istnieje również możliwość demontażu samego siedziska. Ułatwia to utrzymywanie tkaniny w czystości. Fotel skórzany pielęgnuje się, przecierając lekko wilgotną ściereczką, co jakiś czas zabezpieczając go specjalistycznymi preparatami. Pokrowce z bawełny czy tworzywa sztucznego można prać według zaleceń producenta.

 

Krzesło SFMEBLE Butterfly, różowe

 

Jakie wzory i wersje kolorystyczne cieszą się największą popularnością? 

Chyba najbardziej kultowym modelem stał się fotel motyl skórzany, prawdopodobnie ze względu na swą trwałość i nienaganny wygląd. Rozwiązanie to pasuje do większości wnętrz, szczególnie świetnie odnajduje się w stylu boho. Może stanowić też kontrapunkt w pomieszczeniach minimalistycznych, stonowanych kolorystycznie, gdzie wyznaczy najważniejsze miejsce, na którym skupić się ma uwaga gościa.

Istotnym w wyborze dla kupującego jest też rodzaj zastosowanej skóry – inaczej zachowywać się będzie jagnięca, inaczej bydlęca, a jeszcze inaczej zamsz. Warto zastanowić się, jakie przeznaczenie będzie mieć i do którego pokoju trafi fotel motyl. Częste zmienianie pozycji, wstawanie i ponowne siadanie, a co za tym idzie – tarcie, może wpłynąć po dłuższym czasie na wygląd materiału. Jeżeli wybierasz mebel do biura, gdzie powyższa sytuacja zazwyczaj ma miejsce i krzesło jest intensywnie eksploatowane, może zainteresować cię obicie pokryte nieco grubszą warstwą barwnika lub specjalnej substancji ochronnej, która gwarantuje zmniejszenie podatności na uszkodzenia mechaniczne.

 

Fotel wypoczynkowy PROFEOS Zoltis

 

Może miejscem docelowym dla fotela ze skóry naturalnej będzie twój salon? Marzysz o stworzeniu sobie kącika do czytania książek i relaksu, gdzie odpoczniesz po całym dniu w pracy? Postaw przede wszystkim na wygodę – zamsz sprawdzi się tu idealne. Jest delikatniejszy i miększy w dotyku, możesz więc usiąść na nim nawet nago bez obawy o otarcia czy niekomfortowe odparzenia. Wyjątkowy kształt i szerokość siedziska pozwala na przyjęcie dogodnej dla ciebie pozycji, niezależnie od tego, czy siedzisz po turecku, czy standardowo.

Mnogość dostępnych kolorów, zarówno obicia jak i stelażu, pozwala na idealne połączenie z resztą wnętrza. Biała skóra na drewnianych nóżkach to model luksusowy, wyjątkowo elegancki i ponadczasowy. Różowe futerko rozwieszone na złotym szkielecie pasuje w młodzieżowym pokoju, jest figlarne, wesołe i bardzo modne. Rattanowe siedziska odnajdą się idealnie w ogrodzie, na balkonie czy w pomieszczeniach loftowych, a niezwykle popularny styl skandynawski polubi się zdecydowanie z jasną skórą i ciepłym odcieniem drewna.

 

Krzesło motyl vidaXL

 

Koszt i dostępność krzeseł motylowych 

Z tego względu, że jest to model ponadczasowy, designerski i wyjątkowo praktyczny, stale cieszy się zainteresowaniem kupujących. Ceny foteli Butterfly skórzanych wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Uzależnione są od wykorzystanych do produkcji materiałów oraz projektantów, którzy tworzą te małe, stylowe perełki. Efekt, jaki wnoszą one do wnętrza, jest bezcenny.

Przy zakupie pamiętaj również o tym, że modele skórzane mogą nieco różnić się w stosunku do zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej – ze względu na zastosowanie naturalnych materiałów. To pożądana cecha – dzięki temu każdy tego typu produkt jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

 

Zdjęcie okładkowe - źrodło: Shutterstock