Hulajnoga do trików a hulajnoga rekreacyjna 

Ze względu na swoje przeznaczenie budowa hulajnogi wyczynowej dla dzieci znacznie różni się od jej klasycznej wersji. Zrezygnowano nowiem z regulacji kierownicy, funkcji składania i amortyzacji. Dzięki temu uzyskano mocniejszą konstrukcję, bardziej odporną na drgania, które powstają podczas wykonywania trików. Kolejna różnica to wielkość kółek — te w hulajnodze wyczynowej są mniejsze i bardziej zwrotne.

Bardzo istotne jest, aby dziecko nie korzystało ze zwykłej hulajnogi w skateparku. Została ona zaprojektowana z myślą o standardowej jeździe i prawdopodobnie nie wytrzyma obciążenia spowodowanego skokami.

Jak dopasować wysokość hulajnogi wyczynowej dla dzieci? 

Wiele osób kupując hulajnogę dla dziecka, kieruje się głównie jego wiekiem. Czy ta sama hulajnoga wyczynowa dla 10-latka będzie też odpowiednia dla 12-latka? Okazuje się, że niekoniecznie. W przypadku hulajnogi do trików najważniejszy jest nie wiek, a wzrost dziecka. Nieregulowana, jednoczęściowa kierownica powinna sięgać mniej więcej do jego bioder. W zależności od indywidualnych preferencji dziecka może to być trochę wyżej lub niżej. Optymalna wysokość kierownicy ułatwia manewrowanie hulajnogą podczas wyskoków.

Czym kierować się wybierając hulajnogę do trików dla dzieci? 

Decydując się na jakikolwiek rodzaj hulajnogi, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim jakość. Solidne wykonanie podnosi poziom bezpieczeństwa i komfort użytkowania. Szukając najlepszej dziecięcej hulajnogi wyczynowej, nie można pominąć także innych aspektów.

Materiał użyty do produkcji hulajnogi — najczęściej stosuje się aluminium lub stal. Konstrukcja z tego pierwszego metalu jest bardziej pożądana, ponieważ cechują ją wytrzymałość i niska waga. A im hulajnoga do trików jest lżejsza, tym lepiej. Modele ze stopu aluminium są zazwyczaj droższe od stalowych.

  • Rodzaj kółek — ich mała średnica poprawia zwrotność i jednocześnie obniża masę hulajnogi. Warto sprawdzić parametry łożyska, ponieważ jego klasa wpływa na szybkość danego modelu. Rdzeń kółek może być plastikowy lub aluminiowy. Oczywiście metalowy będzie trwalszy i bardziej odporny na odkształcenia. Jednak dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z hulajnogą wyczynową wystarczające będą tańsze kółka z plastikowym rdzeniem. W razie potrzeby można wymienić same kółka na takie z rdzeniem aluminiowym.
  • Podest — najkorzystniejszym wyborem jest aluminiowy z warstwą antypoślizgową. Długość i szerokość podestu powinna być dopasowana do dziecka, aby mogło wygodnie korzystać z hulajnogi.
  • System kompresji — ogranicza luzy w hulajnodze, które zaczynają się pojawiać po wykonywaniu trików. W modelach wyczynowych najlepiej sprawdzają się 2 typy kompresji: prosty w obsłudze HIC i bardzo lekki IHC.
  • Maksymalne obciążenie — hulajnogę należy dobrać zarówno do wzrostu, jak i ciężaru dziecka. Z wielu modeli przeznaczonych dla dzieci mogą korzystać osoby o wadze nawet do 100 kg.
  • Kolor hulajnogi — powinien być przede wszystkim zgodny z upodobaniami dziecka. Ogromny asortyment umożliwia wybór dobrego gatunkowo modelu w niemal każdej kolorystyce. Kierując się schematami, można nie trafić w gust dziecka. Hulajnoga wyczynowa dla dziewczyny nie musi być przecież różowa. Warto pozwolić dziecku samemu wybrać kolor, wzór czy motyw.

Hulajnogi wyczynowe dla dzieci — przegląd popularnych modeli 

Dziecięce hulajnogi do trików oferowane są już w cenie poniżej 200 zł. Najwyższej jakości produkt kosztuje nawet ponad 1500 zł. Podpowiadamy, które tańsze i droższe modele są warte uwagi.

  • Hulajnoga Free marki Meteor z biało-czarną grafika na podeście wyróżnia się nowoczesną stylistyką. Elementy z lekkiego aluminium połączone zostały stalowymi śrubami, co dodatkowo wzmacnia konstrukcję pojazdu. Hamulec nożny na tylnym kole pełni jednocześnie funkcję błotnika.

 

Meteor, Hulajnoga, Free, czarno-biała

 

  • Model z serii Evolution Slick firmy Raven przeznaczony jest do jazdy freestylowej. Specjalnie zaprojektowana, stalowa kierownica umożliwia wykonywanie skomplikowanych trików i dynamiczną jazdę.

 

Raven, Hulajnoga wyczynowa, Evolution Slick Lemon

 

  • Hulajnoga wyczynowa Movino Edge posiada kierownicę z chromowanej stali oraz wzmocniony podest, który podobnie jak rama i rdzeń kółek został wykonany z wytrzymałego stopu aluminium.

 

Movino, Hulajnoga wyczynowa, Edge, złoty

 

  • Kolorowa hulajnoga Chameleon od firmy Spokey charakteryzuje się nie tylko atrakcyjnym wzornictwem, ale także parametrami, które usatysfakcjonują już bardziej zaawansowanych dziecięcych sportowców.

 

Spokey, Hulajnoga stunt 110mm

 

  • Model Bandit Reward firmy Street Surfing wyposażony został w system kompresji HIC, wzmocnioną aluminiową kierownicę na stalowym widelcu oraz koła z wysokiej klasy łożyskami. Hulajnoga idealnie nadaje się do energicznej jazdy oraz akrobacji w skateparku.

 

Street Surfing, Hulajnoga freestyle, Bandit Reward, czarny

 

  • Hulajnoga wyczynowa Madd Gear MGP VX10 TEAM to komfortowy produkt dla dzieci od 8 roku życia, które mają już spore umiejętności i doświadczenie z tego typu sprzętem. Wykonana została z wysokiej klasy materiałów jak wyjątkowo trwała japońska stal.

 

Madd Gear, Hulajnoga wyczynowa, MGP VX10 Team Orange Red

 

Odpowiednio dobrana hulajnoga wyczynowa dla dzieci dostarczy dużo radości małemu amatorowi mocnych wrażeń. To świetna zachęta do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Więcej porad dotyczących dziecięcych aktywności znajdziesz w Pasjach Dziecka.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock