W żywieniu psów wyróżniamy kilka schematów karmienia. Najpopularniejszym z nich jest żywienie z kontrolowaną wielkością posiłku. Czyli podawanie dokładnej ilości jedzenia w jednym lub kilku posiłkach. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań z uwagi na największe kontrole ilości spożywanych kalorii. Innym wyborem jest karmienie z wolnym dostępem do pokarmu. W praktyce oznacza stale wypełnioną miskę, do której zwierzę podchodzi, kiedy chce. Z uwagi na narastający wciąż problem nadwagi i otyłości, nie jest to najlepszy wybór dla naszego pupila. Mniej popularnym rozwiązaniem, ale nawiązującym do poprzedniego schematu jest żywienie z kontrolowanym czasem podawania pokarmu – zwierzę je, ile chce, ale tylko w ściśle wyznaczonym czasie. W tej metodzie my wybieramy, ile razy dziennie karmimy psa.

Jak karmić psa? 4 zasady „zdrowego” karmienia

  1. Spokojna przestrzeń

Jedzenie w stresie nikomu nie wychodzi na dobre. Każde zwierzę powinno mieć spokojne miejsce do jedzenia. Zapobiega to zbyt szybkiemu jedzeniu i nadmiernemu stresowi, co przekłada się na zdrowie i prace przewodu pokarmowego. W przypadku większej liczby zwierząt w domu warto zwrócić uwagę, czy w trakcie karmienia jednego osobnika, nie stanowi to problemu dla drugiego. Bardzo często zwierzęta jedzące w stadzie jedzą szybciej, więcej i bardziej łapczywie z obawy przed odebraniem jedzenia.

  1. Odpowiednia miska

Z odpowiedniego materiału i właściwego rozmiaru. Szurające, tłukące się miski nie będą odpowiednie dla psów lękowych, których każdy dźwięk wytrącą z procesu jedzenia, a czasem nawet skutecznie zniechęca do dokończenia posiłku. Miski zbyt głębokie, zbyt duże lub za małe, a także te, które mają spowalniać proces jedzenia – źle dobrane mogą rodzić frustracje u zwierzaka.

  1. Higiena

Pamiętajmy, że miski po każdym posiłku powinny być umyte. Żaden pokarm nie powinien leżeć w misce przez dłuższy czas – sprzyja to psuciu się i pogarsza jakość pokarmu. To jeden z powodów, dla których karmienie „do woli” nie jest najlepszym modelem żywienia.

  1. Woda

Niezależnie od tego, czy zauważamy pupila przy misce z wodą, czy nie, każdy pies, powinien mieć ciągły dostęp do świeżej, niezanieczyszczonej wody.

Ile razy dziennie karmić psa?

Schemat podawania posiłków może być elastyczny i w razie potrzeby modyfikowany, ale należy pamiętać, że psy w większości przyzwyczajają się do pory karmienia. Niektóre z nich ściśle pilnują czasu podawania jedzenia, punktualnie pojawiając się w miejscu karmienia. W niektórych przypadkach sprawdza się przesuwanie pory jedzenia o 15-30 minut w jedną lub w drugą w stronę, aby zwierzę nie przyczaiło się do jednej stałej godziny. Nagłe i częste zmiany mogą powodować frustracje oraz reakcje z przewodu pokarmowego jak chociażby wymioty.

To, jak często karmimy psa, zależy w dużej mierze od jego rozmiaru. W przypadku małych psów zwykle zalecane są 3-4 posiłki dziennie, w przypadku raz dużych 1-2 wydają się wystarczające. Jeśli przy założonych porach karmienia, pojawiają się białe lub żółte wymioty i ma to miejsce dłuższy czas po posiłku, może to oznaczać, że odstęp między karmieniem jest zbyt długi. Nazywamy to wymiotami głodowymi i zwykle skrócenie odstępu między posiłkami poprzez np. zwiększenie ich częstotliwości lub przesunięcie czasu karmienia jest wystraczające, by ustały. Pamiętajmy też, aby posiłki nie były podawane zaraz przed i po intensywnej aktywności fizycznej, szczególnie u ras dużych narażonych na skręt żołądka.

W przypadku zwierząt chorych i wymagających specjalnego podejścia np. pacjentów z cukrzycą, system karmienia zwykle dobierany jest indywidualnie przez lekarza weterynarii czy dietetyka.

Post przerywany – czyli żywienie z ograniczonym przedziałem czasowym

Okazuje się, że znaczenie ma nie tylko czym i ile razy dziennie karmimy psa, ale także pora, w jakiej to następuje. Niejeden opiekun był świadkiem odmówienia np. na pół dnia jedzenia u swojego psa. I nie ma w tym nic złego, o ile nie pojawiają się przy tym żadne niepokojące objawy. Krótkie posty, także w codziennym żywieniu psów, mogą nieść szereg pozytywnych oddziaływań jak zmniejszenie reakcji zapalnych i dolegliwości jelitowych czy zwiększanie odporności. Te i inne korzyści zauważono w przypadku żywienia ograniczonego czasowo – w tzw. okienku metabolicznym. Okazuje się, że podając zdrowemu psu dzienną porcję kalorii w określonym oknie czasowym, możemy pozytywnie wpłynąć na metabolizm i ogólny dobrostan psa. Wg dr Pandy, badającej zachowanie organizmu pod kątem zegara biologicznego, najlepszą strategią jest ograniczenie okna żywieniowego do mniej niż 10 godzin dziennie, niezależnie od ilości poddawanych posiłków. Wówczas w trakcie tych 10 godzin pies dostaje wyznaczone posiłki, a przez resztę doby ma dostęp tylko do wody. Takie rozwiązanie może nie sprawdzić się u ras małych i „toy”.

Od kiedy karma dla dorosłego psa?

Wiek, w którym zwierzę uznane jest za dorosłe, zależy od jego rasy i wielkości. Ze względu na swoją różnorodność określone rasy psów, dorastają w różnym wieku, dlatego nie sposób wyznaczyć jednej, konkretnej granicy, w której pies przejdzie z karmy dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych. Psy powinny spożywać karmę dla szczeniąt do zakończenia okresu wzrostu. W zależności od wielkości psa przyjmuje się:
 

  • psy ras małych do 6-8 miesiąca życia,
  • psy ras średnich 10-12 miesiąc życia,
  • psy ras dużych do 2 roku życia.

Są to ogólne zasady, w przypadku wątpliwości warto porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem psów.

Co z psim seniorem?

Podobnie jak w przypadku uznawania psa za zwierzę dorosłe, nie ma konkretnej liczby co do uznawania go za psiego seniora. Ze względu na dużą różnorodność rasową średni czas przeżycia osobników jest bardzo różny. Zwykle rasy małe żyją znacznie dłużej niż rasy duże i olbrzymie. Nie ma konkretnych wytycznych co do żywienia psów w podeszłym wieku. W przypadku psich seniorów dieta dobierana jest do aktualnego stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Podobnie jest z pytaniem, ile razy dziennie karmić psa – najważniejsza będzie obserwacja, regularne sprawdzanie stanu zdrowia pupila i odpowiadanie na jego potrzeby.

Co z dodatkami w diecie?

Pokarm często używany jest przez nas jako wyraz miłości oraz troski o zwierzaka. Mimo że smaczki i gryzaki nie są produktem obligatoryjnym w żywieniu pupili, to często chętnie sięgamy i dzielimy się z psiakiem jedzeniem. Przysmaki oraz gryzaki należą do karm typu uzupełniającego, co oznacza, że nie są w stanie zaspokoić w pełni zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze. Z tego względu dodatki te nie powinny przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego.

Pamiętajmy, by wybierać smaczki i gryzaki jak najmniej przetworzone oraz o jak najprostszym składzie. W składzie powinno być głównie mięso, podroby lub warzywa i owoce. Podając dobrej jakości produkty, oprócz samej satysfakcji z dzielenia się pokarmem, przemycamy cenne i wartościowe składniki odżywcze.

Kawałki warzyw, owoców czy mięsa możemy dorzucać do porcji jedzenia. Mogą też stanowić przekąskę lub nagrodę w trakcie dnia i być częścią zabawy np. w formie zabaw węchowych czy elementem służącym za gryzak.

W gąszczu informacji i schematów żywienia, jakie możemy zaproponować swojemu pupilowi, należy pamiętać, by zwrócić uwagę na jego potrzeby i reakcje na proponowane rozwiązania. Z pozoru nawet najlepsze wybory mogą nie sprawdzić się u naszego pupila, a nieoczywiste rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę.

Więcej poradników dla psich opiekunów znajdziecie w zakładce Żywienie psów.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Źródła:

S. Panda, The Circadian Code: Lose Weight, Supercharge Your Energy, and Transform Your Health from Morning to Midnight, Rodale Books, 2018.