„Małe kobietki”

Film Grety Gerwig z gwiazdorską obsadą to odświeżająca i nowatorska adaptacja ponadczasowej powieści Luisy May Alcott. Akcja toczy się podczas wojny secesyjnej, a historia opowiada o dorastaniu czterech sióstr March – Meg (Emma Watson), Beth (Eliza Scanlen), Amy (Florence Pugh) i Jo (Saoirse Ronan) oraz ich różnych ambicjach.

Dorastające dziewczyny są zdeterminowane, by żyć na własnych warunkach, a widzów mogą uczyć dążenia do tego, czego pragniemy i w co wierzymy. Historia od pokoleń jest inspiracją dla kobiet do przezwyciężania ograniczeń narzucanych przez społeczeństwo i wszelkich przeszkód, które stają na drodze do realizacji aspiracji.

W filmie występują także m.in.: Meryl Streep, Timotée Chalame, Laura Dern i Bob Odenkirk.

 

 

„Ukryte działania”

Nominowany do Oscara film o trzech czarnoskórych kobietach – Katherine (Taraji P. Henson), Mary (Janelle Monáe) i Dorothy (Octavia Spencer) – które pracowały w NASA w latach 60. Utalentowane matematyczki, pomimo tego, że doświadczały rasizmu i nierówności ze względu na płeć, z poświęceniem wykonywały swoją pracę, realizowały marzenia i odegrały kluczową rolę w ważnym wydarzeniu – wysłaniu astronauty Johna Glenna na orbitę.

 

Małe kobietki film

 

Nie jest to jednak film o człowieku, który poleciał w kosmos, ale właśnie o genialnych kobietach, które pomogły mu się tam dostać. Dzięki swojej ogromnej pasji przekroczyły wszelkie podziały płciowe, rasowe i zawodowe i stały się wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń kobiet działających w branżach zdominowanych przez mężczyzn.

 

 

„Dzika droga”

Jeśli lubisz oglądać filmy o silnych kobietach, „Dzika droga” cię nie zawiedzie.

Po stracie matki i rozpadzie małżeństwa Cheryl (Reese Witherspoon) postanawia samotnie wyruszyć szlakiem Pacific Crest Trail, jednym z najdłuższych i najtrudniejszych szlaków w Ameryce. Podczas ponad 1100-kilometrowej wędrówki, jako całkowita nowicjuszka, musi poradzić sobie ze samotnością, fizycznością, lękiem, trudami podróżowania.

 

film Dzika droga

 

Podczas marszu stawia czoła wielu nieprzewidzianym sytuacjom i walczy o przetrwanie. Wbrew wszelkim przeciwnościom posuwa się naprzód, co ostatecznie ją wzmacnia i całkowicie odmienia jej życie.

Budujący i inspirujący film o kobiecie, która wystawia się na najtrudniejszą próbę, by udowodnić sobie, że jest niesamowicie silna.

 

 

„Sufrażystka”

„Sufrażystka” opowiada o jednym z najważniejszych dla kobiet momentów w historii.

Akcja filmu dzieje się w Wielkiej Brytanii początku XX wieku. Ruch sufrażystek nabiera rozpędu. Po serii różnych zdarzeń główna bohaterka Maud Watts (Carey Mulligan) znajduje się w epicentrum rewolucyjnego zgiełku. Dołącza do grupy kobiet, które ryzykują wszystko i stają w obronie siebie oraz kobiet na całym świecie.

 

Film Sufrażystka

 

To przejmujący dramat o kobietach, które były gotowe stracić wszystko w walce o równość. Ważna historia, którą powinno znać każde kolejne pokolenie kobiet.

 

 

„Thelma i Louise”

To film, który prawdopodobnie najlepiej oddaje siłę kobiecej przyjaźni i wsparcia. Po ponad 30 latach od premiery wciąż rezonuje i nadal jest uwielbiany przez kobiety.

Thelma (Gena Davis) i Louise (Susan Sarondon) to przyjaciółki, które podczas podróży wpadają w tarapaty. Gdy sprawy wymykają się spod kontroli, muszą walczyć o przetrwanie, i mogą liczyć tylko na siebie.

 

Thelma i Louise

 

Feministyczne dziedzictwo filmu wykracza daleko poza imponującą przyjaźń głównych bohaterek. Tu chodzi także o transformację, wyzwolenie, ucieczkę od ograniczeń związanych z płcią, klasą, czasem i miejscem. Klasyk o kobiecym triumfie.

 

 

„Za wszelką cenę”

Historia, która miażdży stereotypową opinię o „słabszej płci”.

Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) prosi Frankiego (Clint Eastwood), właściciela podupadłej siłowni, aby ją trenował. Ten początkowo nie jest zainteresowany propozycją, ale w końcu zgadza się i zaczyna z nią pracować. Efekty wkrótce doprowadzą Maggie do sukcesów w ringu.

„Za wszelką cenę” to emocjonalny dramat o bokserce, zrzędliwym starym trenerze i okolicznościach, które ich łączą. Przede wszystkim jednak o zwykłej dziewczynie, która udowadnia, że jest twarda, że potrafi ciężko trenować, że nie zrezygnuje dopóki nie dopnie swego i że nie jest za stara.

 

Film za wszelką cenę

 

Film, który został nagrodzony czterema Oscarami, to jeden z lepszych obrazów aktora-reżysera. Spodoba się fanom filmów o sportowcach, wytrwałości i walce, a także miłośnikom filmów o silnych kobietach.

 

 

„Córka”

Przywykliśmy, że filmy o matkach dzielą się na takie, które prezentują je jako idealne, oddane i kochające kobiety lub odwrotnie – okropne, nieczułe i pozbawione empatii. „Córka” reprezentuje coś pomiędzy. Oddaje głos bohaterce, która jest wewnętrznie skonfliktowana z powodu swoich doświadczeń związanych z wychowywaniem dzieci.

Leda (Olivia Colman) wybiera się na wakacje w Grecji. Chce pobyć w samotności i pisać. Jednak obecność głośnej rodziny wypoczywającej obok zakłóca jej spokój. Wkrótce poznaje Ninę, młodą matkę, która budzi w niej ukryte wspomnienia i podobieństwa z okresu jej macierzyństwa.

 

Film Córka

 

Temat macierzyństwa potrzebuje eksploracji, wyjścia poza ograniczające go przedstawienia. Tym właśnie usiłuje pokazać debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal. Podważa kulturowe przekonanie, że macierzyństwo przychodzi kobietom naturalnie. Wskazuje na jego złożoność, związane z nim wyrzeczenia i trudy. Przeczy temu, że to coś, co każda kobieta ma w sobie.

„Córka” to pełny napięcia dramat, fascynujący temat i mroczny ton. Film, który pozostawia z mnóstwem pytań i wątpliwości.

 

 

„Żelazna Dama”

Meryl Streep zdobyła w swojej karierze trzy Oscary, w tym za rolę Margaret Thatcher w „Żelaznej Damie”. Ten dramat biograficzny opowiada o Thatcher od wczesnych lat jej kariery, kiedy usilnie starała się przełamać bariery płciowe i klasowe, by zostać pierwszą kobietą-premierem Anglii. Przedstawia podróż od dziewczyny do kobiety, w tym objęcie władzy na potężnym stanowisku. Pokazuje też życie Thatcher po śmierci męża, gdy próbowała poradzić sobie ze stratą.

 

Film Żelazna Dama

 

Pomimo zmagań wewnętrznych, wielu postrzegało Tatcher jako bohaterkę, która przełamała barierę „szklanego sufitu” i utorowała drogę kobietom, które chciały być postrzegane jako równe swoim męskim odpowiednikom w polityce.

Historia życia wielkiej kobiety, wybitnej i kontrowersyjnej postaci we współczesnej historii Wielkiej Brytanii, z niezapomnianą rolą Meryl Streep.

 

 

„Lady Bird”

Debiut reżyserski Grety Gerwig to opowieść o dorastaniu i kronika skomplikowanej, ale niezwykłej relacji między matką Marion (Laurie Metcalf) a córką Christine (Saoirse Ronan), która woli nosić pseudonim „Lady Bird”.

Lady Bird jest niezależna i wolna od ograniczeń. Chce wyprowadzić się z Sacramento, ale zanim pójdzie do college’u musi stawić czoła wszystkim przyziemnym przeszkodom i problemom dorastającej dziewczyny.

 

Film Lady Bird

 

W „Lady Bird” refleksja na tymi przeszkodami i przyziemnymi momentami życia sprawia, że film jest niesamowicie wnikliwy. Scenariusz oddaje sposób, w jaki nastolatkowie rzeczywiście mówią, i sposób, w jaki naprawdę czuje się osoba dorastająca.

Obserwujemy autentyczną dziewczęcość, która rozgrywa się na ekranie. Opowieść o dorastaniu zakorzenioną w kobiecych więziach i ambicjach. Dodatkowo eksplorację wielowarstwowej dynamiki rodzinnej miłości.

 

 

„Mustang”

Nominowany do Oscara film reżysera Deniza Gamze Ergüvena walczy z patriarchatem.

To opowieść o pięciu siostrach, które nieustępliwie przeciwstawiają się dorosłym prześladowcom i staromodnym tradycjom. Wychowywane przez babcię i wujka są poddawane opresjom, szkolone do wykonywania prac domowych i przygotowywane do aranżowanych małżeństw. Ich dom stopniowo staje się więzieniem.

 

Pakiet Filmów Almodovara

 

„Mustang” ujawnia okropności konserwatywnego wychowania. Jest krytyką patriarchatu i komentarzem na temat tego, co to znaczy być kobietą w Turcji.

 

 

Jakie jeszcze filmy o kobietach warto obejrzeć?

  • „Gorący temat” (2019), reż. Jay Roach
  • „Frida” (2002), reż. Julie Taymor
  • „Służące” (2011), reż. Tate Taylor 
  • „Persepolis” (2007), reż. Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
  • „Motyl Still Alice” (2014), reż. Richard Glatzer, Wash Westmoreland
  • „Godziny” (2002), reż. Stephen Daldry
  • „Smażone zielone pomidory” (1991), reż. Jon Avnet
  • „Carol” (2015), reż. Todd Haynes
  • „Grawitacja” (2013), reż. Alfonso Cuarón
  • „Roma” (2018), reż. Alfonso Cuarón

Po więcej filmowych rekomendacji zajrzyj do pasji Oglądam.