Jazda z przyczepą samochodową – od czego zacząć?

Choć poruszanie się samochodem z przyczepą wymaga posiadania pewnych umiejętności, zadanie to nie jest elementem praktycznego egzaminu na prawo jazdy. Na kursie prawa jazdy kategorii B przyswajane są tylko teoretyczne informacje na ten temat, m.in. dotyczące maksymalnej wagi przyczepy, którą można ciągnąć samochodem osobowym. Na wstępie warto wyjaśnić, że posiadając tylko uprawnienia kategorii B można ciągnąć za samochodem:

  • przyczepę lekką o masie nie wyższej niż 750 kg, która nie posiada hamulca najazdowego;
  • inną przyczepę (wyposażoną w hamulec) o ile masa całkowita obu pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Ustalanie maksymalnej wagi ciągniętej przyczepy od niedawna, a konkretnie od stycznia 2023 r. stało się o wiele prostsze. Wcześniej przepisy określały specjalny przelicznik wyrażający stosunek masy pojazdu do masy przyczepy. Kierowca musiał dokonywać obliczeń samodzielnie. Obecnie nie jest to konieczne, a wszystkie potrzebne wartości można wziąć bezpośrednio z dowodu rejestracyjnego pojazdu. Chodzi konkretnie o rubrykę 0.1, która określa maksymalną masę przyczepy wyposażonej w hamulec oraz rubrykę 0.2, określającą maksymalną masę przyczepy niehamowanej. Dzięki temu kierowcom łatwiej jest dobrać odpowiednią przyczepę do konkretnego modelu samochodu. Oczywiście, aby podpięcie przyczepy do samochodu w ogóle stało się możliwe, samochód musi być wyposażony w hak holowniczy.

Dozwolone prędkości podczas jazdy z przyczepą

Dobór przyczepy to pierwszy krok, jednak nie mniej ważne są podstawowe przepisy dotyczące jazdy. Samochód z podpiętą przyczepą staje się zespołem pojazdów, przez co obowiązują go niestandardowe limity dotyczące prędkości. Poza terenem zabudowanym jest to 70 km/h, a na autostradach, drogach ekspresowych czy dwujezdniowych (dwa pasy ruchu w obu kierunkach) – 80 km/h.

Podstawowe zasady jazdy z przyczepą

Korzystanie z przyczepy samochodowej wymaga od kierowcy zachowania stałej koncentracji, zarówno podczas samej jazdy jak i czynności przygotowawczych. Przyczepę należy podpiąć do haka samochodu, co wymaga precyzji, aby nie uszkodzić zderzaka czy innych elementów pojazdu. Rzecz jasna najłatwiej i najbezpieczniej jest podpinać pustą przyczepę. Nie wolno zapominać o tym, że zapięcie zaczepu przyczepy na kulę haka holowniczego nie jest ostatnią czynnością. Podłączyć musimy jeszcze wtyczkę instalacji elektrycznej, dzięki której będzie działać oświetlenie przyczepy. Po podłączeniu wtyczki należy każdorazowo sprawdzić, czy światła przyczepy działają poprawnie – częstym błędem jest odwrotne podłączenie wtyczki, przez co kierunkowskazy w przyczepie świecą w kierunkach przeciwnych niż w aucie.

Kolejny element to odpowiednie rozłożenie załadunku. Najlepiej robić to równomiernie na całej powierzchni przyczepy. Niekiedy nie jest to możliwe, np. jeśli przewozimy tylko jedną, ciężką rzecz. Wówczas lepiej umieścić ją na środku, w okolicy dyszla niż na końcu przyczepy (by zachować jej stabilność).

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli jak jeździć z przyczepą?

Jak już wspomnieliśmy, podczas kursu i egzaminu na prawo jazdy, umiejętność poruszania się po drogach autem wyposażonym w przyczepę nie jest sprawdzana. Pewien problem z tą czynnością mogą mieć niedoświadczeni kierowcy, ale także i ci, którzy od lat jeżdżą samochodem, lecz po raz pierwszy przychodzi im holować coś swoim pojazdem. Rzecz jasna największe trudności generuje cofanie z przyczepą. Najlepiej poćwiczyć je w bezpiecznych warunkach przed pierwszym wyruszeniem w trasę. Przyczepa „łamie się” w przeciwnym kierunku niż kręcimy kierownicą, więc sprawne cofanie z nią wymaga wyczucia i nabrania pewnego doświadczenia.

Kolejnym ważnym aspektem, o którym trzeba pamiętać jadąc z przyczepą jest inne zachowanie na drodze zespołu pojazdów. Jadąc z przyczepą prowadzimy w istocie bardzo długi pojazd, którego tylna część wleczona nie ma napędzanych kół. Kiedy pokonujemy zakręty, przyczepa może zjeżdżać ku osi jezdni lub w kierunku pobocza, na co zawsze warto brać poprawkę, sterując kierownicą.

Zespół pojazdów ma także wyższą masę niż sam samochód, zwłaszcza kiedy przewozimy ciężki ładunek. Należy brać to pod uwagę podczas hamowania. Warto zachowywać większy niż zwykle dystans do poprzedzających pojazdów, tak by zostawić sobie wystarczająco dużo miejsca do ewentualnego przeprowadzenia awaryjnego hamowania. Jeśli masa ładunku jest niska lub jest on nierównomiernie rozłożony, przyczepa może podczas nagłego hamowania szarpać auto na boki. Najlepiej unikać takiej sytuacji i starać się wyhamowywać auto stopniowo, a przede wszystkim nigdy nie przekraczać dozwolonych prędkości (limity dla jazdy z przyczepą nie zostały wprowadzone bez powodu).

Kolejnym bardzo ważnym, dotyczącym bezpieczeństwa jazdy aspektem, jest zwracanie uwagi na podmuchy wiatru podczas jazdy z przyczepką. To zagrożenie dotyczy głównie jazdy z dużymi przyczepami, np. kempingowymi. Silne podmuchy wiatru potrafią niekiedy zaburzyć stabilność pojazdu, zwłaszcza jeśli kierowca nie spodziewa się ich i nie wykona odpowiednich ruchów kontrujących kierownicą. Szczególnie niebezpieczny bywa wyjazd z tunelu lub przestrzeni osłoniętej ekranami dźwiękochłonnymi na trasie szybkiego ruchu.

Jazda z przyczepą – nie taki diabeł straszny

Zachowując powyższe zasady, możemy spodziewać się, że jazda z przyczepą nie będzie dla nas trudnym zadaniem. Kluczem do bezpiecznej podróży jest ostrożność, zachowanie odpowiedniej, dozwolonej prędkości oraz właściwe przygotowanie pojazdów i ładunku. Jazda z przyczepką samochodową może sprawiać wiele satysfakcji, niezależnie od tego czy przyczepa będzie nam służyć w celach związanych z pracą czy odpoczynkiem.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com