Korzystanie z grilla to jedna z najczęściej i najchętniej wybieranych latem form przyrządzania posiłków. Dania przygotowuje się szybko i łatwo. Dodatkowo grillowanie zalicza się do jednego ze zdrowych sposobów obróbki termicznej pokarmów. Jest zdecydowanie bardziej polecane w codziennej diecie niż np. smażenie. Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i pysznym jedzeniem nie tylko w sezonie wakacyjnym? Wybierz grill elektryczny i zapoznaj się z zasadami jego czyszczenia i konserwacji.

Jak umyć grill elektryczny? Podstawowe zasady 

Tak jak każdy rodzaj sprzętu służącego do przygotowywania posiłków, grill elektryczny powinien zawsze być wolny od zabrudzeń. Prawidłowa pielęgnacja jest niezwykle istotna, gdyż nie tylko pomaga zapobiec zatruciom pokarmowym, ale także korzystnie wypływa na estetykę i walory smakowe przygotowanych posiłków. Chyba nikt nie lubi smażyć na brudnej, ociekającej tłuszczem patelni ani korzystać z klejącej się kuchenki. Podobnie rzecz się ma w przypadku grilla. Podstawą jest, aby przed rozpoczęciem grillowania ruszt i jego okolice były dokładnie wyczyszczone ze śladów poprzedniego posiłku.

Złotym środkiem do uzyskania jak najlepszych efektów czyszczenia jest jego regularność. Postaraj się o tym pamiętać. Za każdym razem po skończonej sesji wspólnego grillowania znajdź chwilę, aby uporać się z osadzonym tłuszczem i pozostałościami jedzenia.

 

AG705 SZCZOTKA SKROBAK DO CZYSZCZENIA RUSZTU GRILL

 

Jeśli zastanawiasz się, jak umyć grill elektryczny, oto kilka praktycznych wskazówek. Najważniejsza z nich brzmi: zanim cokolwiek zrobisz – odłącz urządzenie od gniazdka elektrycznego. Przed rozpoczęciem pracy najlepiej zaopatrz się w miskę z ciepłą wodą, preparaty odpowiednie do czyszczenia grilla na prąd, ściereczki oraz gąbkę. Zwróć uwagę na to, aby użyte przez ciebie środki chemiczne były dopuszczone do mycia urządzeń mających kontakt z żywnością.

Bądź również ostrożny z użyciem wody, aby przez przypadek nie zalać grilla. Najlepiej posługiwać się wilgotną ściereczką, gąbką lub szczotką. Warto też spróbować specjalnie przeznaczonych do czyszczenia grilla dwustronnych ściereczek firmy Landmann, które dobrze usuwają tłuszcz, mają właściwości antybakteryjne oraz są delikatne dla skóry dłoni.

 

Ściereczki czyszczące LANDMANN 13025

 

Kiedy jest dobry czas na mycie grilla? 

Można powiedzieć, że dobry czas na czyszczenie grilla jest zawsze wtedy, gdy grill jest zabrudzony (np. przed kolejnym użyciem). Ale najlepiej jest robić to wtedy, gdy urządzenie jest jeszcze odrobinę ciepłe. Całkowite wystudzenie grilla przed jego myciem powoduje, że warstwa tłuszczu oraz brudu staje się twarda i trudna do usunięcia. Dlatego dobrze jest przystąpić do pracy w momencie, gdy sprzęt nie zdążył jeszcze zupełnie ostygnąć po użyciu. Przy okazji pamiętaj, aby temperatura urządzenia nie stwarzała ryzyka oparzeń. Z czasem na pewno dojdziesz do wprawy i wypracujesz sobie idealny harmonogram sprzątania.

Zbyt rzadko lub niedokładnie czyszczony grill nie wygląda estetycznie i stanowi zagrożenie dla zdrowia. Oprócz tego, resztki jedzenia i tłuszczu pozostawione w urządzeniu podczas kolejnego podgrzewania wydzielają nieprzyjemny zapach, który przenika do aktualnie przygotowywanych dań. Może to powodować pogorszenie smaku i zapachu świeżych posiłków.

 

Szczotka do czyszczenia rusztu MASTER GRILL MG228, 30x16x3.5 cm

 

Co jakiś czas, w zależności od tego, jak często używasz grilla, warto przeprowadzić bardziej zaawansowane czyszczenie. Rozgrzej dobrze ruszt, odczekaj chwilę, aż nieco przestygnie, a następnie wyszoruj go dokładnie twardą szczotką. Taki zabieg w połączeniu z dokładnym usunięciem resztek oraz wymyciem tacki ociekowej pozwala upewnić się, czy sprzęt jest zupełnie czysty. Trudno dostępne miejsca wyczyścić za pomocą szczoteczki na długim trzonku lub odkurzacza z cienką końcówką.

Jak wyczyścić przypalony grill elektryczny? 

Gdy zdarzyło ci się przypalić jedzenie na grillu, resztki spalenizny trzeba dokładnie usunąć z jego powierzchni. Najlepiej użyć do tego celu drewnianej łopatki. Metalowy skrobak stwarza ryzyko zarysowania delikatnej powierzchni grilla, co skróci jego żywotność. Podobnie jak w przypadku teflonowych patelni, tutaj wskazane jest wyczucie. Zabrudzenia wynikające z kontaktu z tłuszczem najlepiej jest usuwać za pomocą ręcznika papierowego, a następnie przetrzeć czystą wilgotną szmatką, która nie pozostawia włosków. Dobrze do tego celu nadają się uniwersalne ściereczki z mikrofibry.

Jak umyć grill elektryczny? Odpowiedni dobór środków kluczem do sukcesu 

Oprócz zestawu akcesoriów do czyszczenia: ręcznika papierowego, ścierek, gąbek i drewnianej łopatki, koniecznie zaopatrz się w specjalnie przeznaczone do grilla elektrycznego środki czyszczące. Jak już wcześniej było już wspomniane, zwróć uwagę, aby były to preparaty przeznaczone do czyszczenia powierzchni mających styczność z pożywieniem.

 

Płyn czyszczący do grilli i kominków LANDMANN, 750 ml

 

Zamiast gotowych płynów do mycia możesz użyć przydatnej w każdej kuchni sody oczyszczonej lekko rozrobionej ze zwykłą wodą. Powstała w ten sposób pasta dobrze nadaje się do czyszczenia wszelkich zabrudzeń. Jeśli jednak nie masz ochoty na takie eksperymenty, wybierz dedykowany do tego celu płyn do mycia grilla elektrycznego. Jest on dostępnym w wygodnym opakowaniu ułatwiającym dozowanie. Po skończonym czyszczeniu dokładnie usuń pozostałości preparatu i zabrudzeń za pomocą czystej wilgotnej ściereczki.

Niektóre elementy grilla elektrycznego, np. tackę ociekową na tłuszcz, można bez trudu wyjąć i wygodnie umyć pod bieżącą wodą, a nawet w zmywarce, jeśli taki sposób czyszczenia dopuszcza producent. Rób to zawsze po użyciu urządzenia, ponieważ zeschnięty tłuszcz jest bardzo trudny do usunięcia, a gruba jego warstwa uniemożliwia skuteczne czyszczenie oraz wydziela nieprzyjemny zapach podczas rozgrzewania.

 

TECMAXX PŁYN DO CZYSZCZENIA GRILLA - 650 ml

 

Odpowiednio często myty grill będzie zawsze gotowy do użytku. Jeśli będziesz go czyścić regularnie i przy użyciu odpowiednich, bezpiecznych środków, na długo pozostanie on w doskonałej kondycji. Rozkoszuj się pysznymi i zdrowymi daniami z mięsa, ryb i warzyw dostępnymi w twojej kuchni przez cały rok.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock