Podobnie jak inne gatunki herbat, napar ten zawiera antyoksydanty, czyli flawonoidy, które zwalczają w organizmie wolne rodniki i skutecznie pomagają chronić przed wystąpieniem niektórych schorzeń. Co więcej, uchodzi ona za jeden z najdroższych rodzajów herbat. Wszystko ze względu na to, że jest produkowana jedynie z młodych pączków. Ich zbiory odbywają się zaledwie kilka dni w roku. Jak smakuje biała herbata? Ma łagodny, delikatny smak. Jak zostało udowodnione, jej regularne picie pozytywnie wpływa na pamięć, hamuje rozwój nowotworów oraz zwiększa odporność organizmu. Jakie jeszcze niesie za sobą korzyści?

 

Skąd się wzięła biała herbata?

Sposób produkcji odróżnia ją od czarnej. Najwięcej białej herbaty wytwarza się w Chinach. W Polsce dostaniemy napar pochodzący z Tajwanu, Nepalu, Japonii czy Indii. Herbata ta pozyskiwana jest z młodych pączków liściowych roślin z rodziny kamelia, które nie są jeszcze do końca rozwinięte. Zbiera się je tylko raz w roku na wiosnę, przeważnie przez kilka dni, a następnie ogrzewa parą wodną, by zahamować aktywność enzymów, a następnie suszy. W przeciwieństwie do tej czarnej, pomija się fermentację. Listki pokryte są niewielkimi, srebrzysto-białymi włoskami. To właśnie od ich koloru wywodzi się nazwa białej herbaty.

 

Biała herbata ma jasną, słomkową barwę, delikatny smak i aromat. Najlepiej jest pić liściastą, która jest jak najmniej przetworzona i nie zawiera dodatkowych, sztucznych substancji zapachowych. Jeśli jednak lubimy pić napar w torebkach, dobrze sprawdzi się m.in. biała herbata Lipton.

 

Biała herbata a działanie na organizm

Właściwości białej herbaty są znane i cenione od wieków. Dzięki swojemu składowi jest uznawana za jeden z najzdrowszych napojów świata. Jak działa? Oto kilka z zalet jej regularnego picia:

  • orzeźwia i pobudza - zawiera ponad dwa razy więcej kofeiny niż zielona oraz cztery razy więcej niż czarna,

  • ma największą zawartość polifenoli, jeśli chodzi o herbaty - działa antyoksydacyjnie, wspomaga zapobieganie nowotworom oraz chorobom sercowo-naczyniowym,

  • pomaga w regeneracji komórek skóry,

  • wykazuje działanie ochronne względem uszkodzeń związanych z promieniowaniem UV,

  • działa antybakteryjnie,

  • wspiera organizm w walce z infekcjami,

  • wspomaga terapię cukrzycy,

  • zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia,

  • obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom lipidów.

 

Biała herbata o odchudzanie

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy biała herbata pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Istnieją doniesienia, według których działanie tego naparu polega również na zapobieganiu adipogenezie. To proces tworzenia się nowych komórek tłuszczowych. Biała herbata zawiera także katechiny, które są zdolne do przyspieszania metabolizmu. Innym składnikiem jest kofeina, której wsparcie z pewnością przyda się na drodze do szczupłej sylwetki. Napój ten będzie odpowiednim wsparciem na drodze do utraty kilogramów, jednak nie zastąpi nam zdrowej diety i aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o właściwości odchudzające, podobnymi cechują się inne gatunki herbat. Według badań zielona herbata ma pozytywny wpływ na utratę masy ciała. Samo picie naparu z pewnością będzie jednak niewystarczające. Konieczne jest dodatkowo zmniejszenie porcji posiłków, jedzenie większej ilości warzyw, produktów pełnoziarnistych. Niezbędne jest również ograniczenie słodyczy czy tłustych dań. Biała herbata jednak z pewnością będzie dobrym wyborem, jeśli chcemy osiągnąć ładną sylwetkę.

 

Biała herbata w ciąży

Czy picie białej herbaty w ciąży jest bezpieczne? Jak wiadomo, w ciąży konieczne jest ograniczenie spożycia kofeiny. Jeśli nie przekraczamy dziennej zalecanej dawki, napar ten w ciąży jest wskazany. Warto jednak czytać dokładne informacje od producenta, bowiem zawartość kofeiny w danej herbacie może się różnić. Pamiętajmy, że biała herbata jest bogatym źródłem kofeiny, więc zachowanie ostrożności będzie tutaj kluczowe. Jeśli na co dzień nie pijemy kawy, wypicie jednej filiżanki naparu nie zaszkodzi ani przyszłej mamie, ani jej dziecku. Warto dodatkowo skonsultować spożywanie tego napoju z lekarzem.

 

Biała herbata przeciwwskazania

Czy istnieją przeciwwskazania do picia białej herbaty? Napój ten uchodzi za korzystny dla zdrowia, jednak konieczne jest zachowanie odpowiedniej dziennej dawki. Dzienne spożycie nie powinno przekraczać 4-5 filiżanek. Najlepiej jest spożywać ją przynajmniej godzinę po posiłku. Co istotne, nadmiar białej herbaty może negatywnie działać na błonę śluzową przewodu pokarmowego, przez co może ograniczać przyswajanie ważnych składników odżywczych, m.in. witaminy B1 czy żelaza. To dlatego stosujemy się do zaleceń producenta.