Olejowanie drewna na zewnątrz i wewnątrz domu - zalety 

Jeżeli myślisz o zabezpieczeniu drewnianych powierzchni, warto rozważyć olejowanie. Jest to niedrogi, szybki i łatwy sposób na ochronę drewna przed działaniem wilgoci, która może doprowadzić do pojawienia się pleśni. Oleje wnikają głęboko w strukturę drewna, wzmacniając ją. Nie tworzą jednak szczelnej warstwy, jak na przykład lakier, a to znaczy, że pozwalają drewnu oddychać. Olejowane powierzchnie są matowe. Można stosować tę metodę zarówno na zewnątrz i olejować drewno na tarasie czy balkonie jak i w pomieszczeniach olejując np. blat roboczy w kuchni.

Odnowienie powierzchni, które były wcześniej olejowane, nie powinno sprawiać problemów. Nie ma też przeciwwskazań do tego, żeby wykonywać ją miejscowo. Olejowanie nie jest trudną pracą –  bez większych kłopotów poradzisz sobie bez pomocy fachowców. Musisz jednak wiedzieć, jaki olej i pędzel dobrać, żeby cały proces przebiegł szybko i sprawnie.

 

  

Olejowanie – różne środki do różnych rodzajów drewna 

Producenci często informują na opakowaniach, do jakiego typu drewna odpowiedni jest dany środek. Warto dokładnie zapoznać się etykietą. Olej, którym zabezpieczysz taras, powinien mieć w składzie naturalne substancje chroniące oraz pielęgnujące drewno. Jeśli zamierzasz olejować drewniane przybory kuchenne, takie jak deski do krojenia, wałki czy łopatki, musisz upewnić się, że dany preparat może mieć kontakt z żywnością. Z kolei oleje służące do konserwacji mebli ogrodowych często w swoim składzie mają wosk Carnuba, który tworzy na powierzchni solidną powłokę ochronną. Poza tym oleje świetnie sprawdzą się przy zabezpieczaniu podłóg, sufitów, boazerii oraz schodów. Używa się ich również do drzwi, płotów czy okiennic.

 

olejowanie drewna jak olejowac drewno?

 

Jak olejować drewno? Zacznij od przygotowania powierzchni 

Najpierw musisz odpowiednio przygotować drewnianą powierzchnię. Należy ją wyczyścić oraz odtłuścić. Usuń warstwy starego lakieru i farby. Zanim położysz olej, upewnij się, że powierzchnia jest a sucha, ponieważ wilgotne drewno nie będzie w stanie wchłonąć oleju. Drewno warto przeszlifować za pomocą papieru ściernego oraz wypolerować. Jeśli nie wykonasz tych czynności, efekt olejowania może być niesatysfakcjonujący. Mogą pojawić się brzydkie różnice w połysku lub nierównomierna barwa drewna.

Olejowanie na zewnątrz powinno odbyć się przy odpowiedniej temperaturze – (od 5 do 30 stopni Celsjusza). Nie może być też ani deszczowo, ani zbyt wilgotno. Nie poleca się wykonywania prac podczas wietrznej pogody. Podmuchy mogą przywiać zanieczyszczenia, które osiądą na schnącej powierzchni. Jaki pędzel do olejowania drewna będzie najlepszy? Najwygodniej jest używać szerokiego pędzla, pomoże on w równomiernym nałożeniu preparatu. Nadmiar oleju możesz zebrać po około 15 minutach. Użyj do tego suchej bawełnianej ściereczki. Gdy całość po kilku godzinach jest już sucha, możesz nałożyć kolejną warstwę, o ile dany gatunek drewna tego potrzebuje.

 

olejowanie drewna

 

Jak olejować drewno? Unikaj często powtarzających się błędów  

Aby olejowanie zakończyło się sukcesem, zwróć uwagę na to, by nie popełniać popularnych błędów. Jednym z nich jest ignorowanie zaleceń producenta. Może cię to kosztować czas i pieniądze. Zwróć także uwagę na warunki atmosferyczne. Innym błędem jest nakładanie zbyt dużej ilości preparatu i niezbieranie jego nadmiaru. Zbyt gruba warstwa oleju będzie bardziej podatna na zarysowania oraz uszkodzenia. Z kolei nałożenie za małej ilości oleju sprawi, że drewno nie uzyska pożądanych właściwości.

 

  

Jak czyścić olejowane powierzchnie? 

Olejowane drewno należy regularnie czyścić środkami pielęgnującymi. Pierwszy raz trzeba to zrobić po upływie około 3 miesięcy od nałożenia oleju. A później? Wiele zależy od rodzaju drewna. Na przykład parkiet będzie potrzebował takiego typu zabiegów maksymalnie 1-2 razy w ciągu roku. Nałożenie olejów pielęgnacyjnych musisz poprzedzić wyczyszczeniem powierzchni z kurzu oraz tłuszczu. Dobrze jest do tego celu użyć miękkiej ściereczki z odpowiednim detergentem.

Olejowaną podłogę powinno się umyć najprędzej 4 tygodnie po nałożeniu preparatu. Tyle czasu potrzeba, żeby olej w pełni się utwardził. W przeciwnym razie podłoga może szarzeć i odkształcać się. W międzyczaie należy ją jedynie odkurzać lub ewentualnie przecierać suchą szmatką. Z kolei inne olejowane elementy, na przykład meble, powinno się tylko przecierać wilgotną szmatką, ale trzeba uważać, aby nie była bardzo mokra. Zbyt duża ilość wody może niekorzystnie odbić się na ich wyglądzie.

Olejowanie jest świetnym sposobem na zabezpieczenie drewna. Pamiętaj jednak, żeby do danego celu wybrać odpowiedni olej oraz pędzel. Wybierając preparat, korzystaj z podpowiedzi producentów jaki olej do drewna wybrać. Nie zapomnij też o właściwym przygotowaniu powierzchni.

Zdjęcia źródło: Shutterstock

Więcej artykułów znajdziesz w dziale poradników Dom i ogród.