Parzenie kawy to dla wielu osób rytuał, który jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Z tego powodu, wynaleziono niezliczoną ilość sposobów przyrządzania tego napoju — od ekspresów ciśnieniowych czy automatycznych, przez tzw. metody alternatywne, kończąc na prostej, tradycyjnej i wciąż popularnej kawiarce. Jak parzyć kawę w kawiarce w taki sposób, by za każdym razem cieszyć się świetnym w smaku napojem?

 

Kawiarki

 

Sprawdzona kawiarka to element większej układanki

Nieważne czy korzystasz z renomowanej kawiarki Bialetti, czy też innych produktów — musisz dopilnować kilku podstawowych kwestii technicznych, które mają wpływ na smak przygotowywanej kawy. Należą do nich przede wszystkim:

  • Budulec kawiarki — w zależności od tego, czy jest on ceramiczny, stalowy, czy też aluminiowy, przeprowadzaj różne typy konserwacji (unikaj określonych detergentów w zależności od typu budulca – przeczytaj artykuł o kawiarkach aluminiowych, stalowych i ceramicznych),
  • Uszczelka do kawiarki — okresowo sprawdzaj jej integralność oraz, w razie potrzeby, wymieniaj,
  • Sprawdzaj drożność zaworu bezpieczeństwa oraz lejka, z którego wydobywa się kawa,
  • Stosuj odpowiednią ilość kawy i dopasuj stopień jej zmielenia, co zmniejsza konieczność częstego czyszczenia i udrażniania kawiarki.

Przestrzegając powyższych zasad, nie tylko podwyższysz jakość przygotowywanej w kawiarce kawy, ale także wydłużysz żywotność samego sprzętu. Wiąże się to więc zarówno z walorem czysto smakowym, jak i oszczędnością pieniędzy — po co kupować nową kawiarkę co roku, skoro można korzystać z tej samej?

 

Kawa Lavazza

 

Jak parzyć kawę w kawiarce? Kwestie techniczne

Przygotowywanie napoju w kawiarce nie jest trudnym procesem, choć wymaga pewnej dozy dokładności. Istotnym czynnikiem jest grubość, a także ilość zmielonej kawy, którą trzeba włożyć do pojemniczka.

  • No właśnie — ile kawy do kawiarki trzeba wsypać?

Odpowiedź na to pytanie zależy częściowo od tego, jaką kawę chcesz zagotować. Żelazną regułą jest unikanie wsypywania takiej ilości kawy, która wykracza poza granice pojemnika kawiarki. Jeśli masz ochotę na mocny napar, wypełnij pojemnik w całości. Gdy chcesz się raczej nacieszyć się unikalnym smakiem tego napoju niż jego energetyzującą mocą, możesz nie wypełniać w całości pojemnika na zmielone ziarna, a zostawić go częściowo pustym — nawet w połowie.

Jeśli zastanawiasz się, jak robić kawę w kawiarce, by zawsze była odpowiednio nasycona, nie zapominaj o stopniu zmielenia ziaren. Do kawiarki najlepsza będzie tzw. kawa średnio mielona, czyli o nieco grubszych drobinach niż ta z ekspresu, a jednocześnie drobniejsza niż przy alternatywnych metodach parzenia lub tzw. french press.

  • A jak długo parzyć kawę w kawiarce?

Wszystko zależy od jej ilości, grubości mielenia oraz ilości ciepła dostarczanego przez kuchenkę lub wbudowaną grzałkę. Przyjmuje się, że cały proces nie powinien zajmować więcej niż 5 minut, a kawa jest gotowa, gdy usłyszysz głośne, dość charakterystyczne bulgotanie. Gdy tylko się pojawi, można zdjąć sprzęt z kuchenki lub wyłączyć grzałkę, a następnie przystąpić do rozlewania napoju.

 

Kawiarka TAZAR

 

Prosta instrukcja parzenia kawy w kawiarce

Aby przygotować kawę, wykonaj następujące kroki:

  1. Nalej miękką wodę do dolnego naczynia kawiarki. Jej tafla powinna sięgać dolnej krawędzi tzw. zaworu bezpieczeństwa, a jednocześnie pod żadnym pozorem nie może go zakrywać.
  2. Nasyp kawę do odpowiedniego zbiornika. Pamiętaj, że najlepsza kawa do kawiarki to ta średnio mielona. Dostosuj jej ilość wedle własnego uznania. Przy pomocy palca lub delikatnego opukiwania zbiornika, wyrównaj powierzchnię nasypanej kawy,
  3. Skręć kawiarkę w całość i umieść ją na rozgrzanej kuchence. Jeśli korzystasz z gazowej, ustaw ogień na takiej mocy, by płomienie podgrzewały wyłącznie dno dolnego naczynia kawiarki, a nie jego boki,
  4. Poczekaj parę minut na zagotowanie wody. W tym czasie zachodzi proces ciśnieniowego przygotowywania napoju. Woda pod wpływem ciśnienia przechodzi przez pojemnik ze zmielonymi ziarnami oraz specjalne sito.
  5. Gdy usłyszysz charakterystyczne syczenie, wyłącz ogień. Kawa jest zaparzona i gotowa do rozlania.

Trudne? Z pewnością nie, choć wymaga pewnego skupienia. Warto wiedzieć, że wpływ na ostateczną jakość kawy mają również inne wymienione na początku czynniki, przede wszystkim wynikające ze starannej konserwacji urządzenia. Pamiętaj, że każda dobra kawiarka potrafi wyprodukować nieprzyjemny w smaku napar, jeśli nie jest regularnie doglądana. O tym, jak czyścić kawiarkę, by nie groził nam niepożądany smak wynikający ze złego stanu sprzętu, pisaliśmy tutaj.

 

Kawiarka BIALETTI Moka Express

 

Konserwacja kawiarki — na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, pamiętaj o drożności lejka wyprowadzającego kawę z wnętrza kawiarki, a także zaworu zabezpieczającego. Ważną czynnością jest również odkamienianie oraz cykliczne czyszczenie odpowiednimi detergentami (w zależności od budulca kawiarki). Stal jest odporna na działanie większości środków chemicznych, a aluminium charakteryzuje się o wiele większą wrażliwością — stosowanie nieodpowiednich płynów może skutkować zniszczeniem warstwy ochronnej aluminium, a następnie pogorszeniem smaku przygotowywanej kawy.

Pamiętaj, że parzenie kawy to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Troszcząc się o kondycję sprzętu, możesz przez lata cieszyć się smacznym napojem bez konieczności wymiany ulubionej kawiarki.

Przekonaj się, jak bardzo dobra i „zadbana” kawiarka wpływa na smak twojego ulubionego naparu!

Więcej porad dla kawoszy i nie tylko znajdziesz w naszej pasji Gotuję.