Akcesoria do przewijania noworodka i niemowlęcia

Zanim jeszcze dziecko pojawi się na świecie i w Waszym domu, dobrze jest zaopatrzyć się we wszystkie akcesoria potrzebne do przewijania. Miejsce do przewijania należy tak zorganizować, aby wszystkie potrzebne rzeczy były zawsze pod ręką, bo nie wolno dziecka zostawiać na przewijaku bez opieki. Co będzie potrzebne do przewijania noworodka?
 

przewijak miekki
 

  • Przewijak. Musi mieć płaską i stabilną powierzchnię i być tak zabezpieczony, aby dziecko nie mogło z niego spaść. Ważna jest także wysokość przewijaka, aby nie trzeba się było niewygodnie nachylać. Można przewijać dziecko na łóżku lub na stole, jednak jest to mniej wygodne – najlepiej mieć do tego celu przeznaczony specjalny mebel. W sklepach dostępne są przenośne przewijaki z półeczkami, na których można trzymać potrzebne rzeczy. Można także użyć odpowiedniej komody lub stolika i położyć na wierzchu płaski przewijak z podniesionymi brzegami, które zabezpieczą dziecko przed wypadnięciem.
  • Podkłady higieniczne, ceratki lub maty do przewijania. Podczas zmiany pieluszki przewijak może się zabrudzić. Większość przewijaków można umyć, jednak warto wyłożyć je jednorazowym podkładem higienicznym, ceratką lub nawet łatwą do prania pieluszką tetrową. To bardzo ułatwi sprzątanie.
  • Zapas pieluszek. Pieluchę trzeba mieć zawsze pod ręką. Dla noworodka zwykle dobre będą pieluszki o najmniejszym rozmiarze (dla dzieci o masie 3-5 kg, rozmiar 1). Niektóre modele pieluch dla noworodków mają specjalne wycięcie na pępek, aby nie podrażniać kikuta pępowiny.
  • Zestaw do mycia pupy dziecka: waciki, miseczka z letnią, przegotowaną wodą, chusteczki nawilżane,
  • Suche jałowe gaziki i płyn do dezynfekcji pępka,
  • Ochronny krem pod pieluszkę i krem na odparzenia. Na rynku jest wiele sprawdzonych produktów: Bepanthen, Bambino, Sudocrem i mnóstwo innych marek,
  • Zapasowe ubranka „na wszelki wypadek”,
  • Kosz na śmieci lub woreczek na zużytą pieluchę.

Miejsce do przewijania dziecka powinno być spokojne i ciepłe, aby maleństwo nie zmarzło, kiedy będzie rozebrane.
 

podkład dla noworodka
 

Jak często trzeba przewijać noworodka?

Świeżo upieczeni rodzice często pytają, co ile godzin trzeba przewijać dziecko. Noworodek wypróżnia się praktycznie po każdym karmieniu i za każdym razem należy zmienić mu pieluszkę. Nie martw się – w miarę upływu czasu Twoje dziecko nie będzie już potrzebowało tak częstych zmian pieluchy, jednak na początku musisz przygotować się na przewijanie noworodka nawet kilkanaście razy dziennie. Warto więc zaopatrzyć się w duży zapas pieluch jednorazowych lub wielorazowych. Jeśli chcesz używać pieluszek wielorazowych, kup ich od razu większą ilość, ponieważ część będzie zawsze w praniu. Dopilnuj, aby zawsze pod ręką było kilka czystych i suchych, gotowych do użytku.
 

pampers premium
 

Jak zmienić pieluchę – krok po kroku

A teraz czas na krótką „ściągę” – jak przewinąć noworodka. Od czego zacząć?

  • Umyj ręce!
  • Upewnij się, że wszystkie potrzebne rzeczy masz w zasięgu ręki. Połóż dziecko na przewijaku, podtrzymując je pod główkę i pod plecy.
  • Zdejmij dziecku śpiochy, rozepnij body. Noworodek powinien zostać rozebrany aż powyżej pępka.
  • Rozepnij używaną pieluchę i ostrożnie wyciągnij ją spod dziecka. Złóż ją i czystą stroną podłóż pod pupę (posłuży za chwilową podkładkę), a jeśli jest przepełniona i cieknie – od razu ją wyrzuć. Na takie wypadki dobrze jest mieć położony na przewijaku podkład higieniczny.
  • Jeśli przewijasz dziecko poza domem, w miejscu do przewijania w publicznej toalecie, podkład higieniczny jest wręcz obowiązkowy! Można też użyć specjalnej maty turystycznej, łatwej do umycia lub prania.

Uwaga! Rozpinanie ubranek, wyciąganie i zakładanie pieluchy wymaga poruszania bioderkami dziecka. Nie wolno w tym celu ciągnąć noworodka za nóżki! Można w ten sposób uszkodzić mu stawy biodrowe. Dziecka nie należy podnosić za nogi, ale delikatnie obracać na boki, podkładając dłoń pod plecki lub stosując następujący uchwyt: cztery palce dłoni na brzuszek, a kciuk pod pośladki. W ten sposób dłoń obejmuje miednicę dziecka od dołu, pomiędzy nóżkami. Jeśli masz wątpliwości, jak to zrobić – zapytaj swoją położną!

  • Zwilżonym w wodzie wacikiem delikatnie oczyść pośladki. Potem weź świeży wacik lub chusteczkę i domyj pupę do czysta. Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu pachwin i wszystkich fałdek skóry. Zawsze wycieraj od przodu do tyłu, aby nie przenosić kupki w stronę narządów płciowych. U dziewczynki delikatnie rozchyl wargi sromowe i przemyj letnią wodą – zawsze od przodu do tyłu. U chłopca oczyść mosznę i penis, nie odciągając napletka. Teraz niech dziecko chwilę poleży, aby skóra mogła wyschnąć i przewietrzyć się.
  • Przez ten czas oczyść okolice pępka jałowym gazikiem i specjalnym płynem dezynfekcyjnym.
  • Nanieś krem ochronny na pośladki, pachwiny i w fałdki skóry. Nie smaruj narządów płciowych. Jeśli zauważysz odparzenia, zastosuj specjalny krem na odparzenia pieluszkowe z tlenkiem cynku, np. Sudocrem lub Penaten.
  • Załóż czystą pieluszkę. Ostrożnie obracając dziecko, podłóż tył pieluszki pod pupę, następnie zawiń pieluchę z przodu i zapnij poniżej pasa tak, aby nie drażniła pępka i kikuta pępowiny. Niektóre pieluchy dla noworodków mają specjalne wycięcie na pępek, co ułatwia zadanie.
  • Ubierz dziecko w czyste ubranko, lub w to samo, jeśli się nie ubrudziło. Gotowe!
     

chusteczki nawilżane dla noworodków
 

Noworodek płacze przy przewijaniu i inne kłopoty – co robić?

Niemowlę nie zawsze chce „współpracować” przy zmianie pieluszki. Czasem płacze, wierci się i grymasi. Jak uspokoić noworodka przy przewijaniu? Można nachylić się nad nim i mówić doń uspokajająco, nucić coś lub dać mu do rączki zabawkę. Ważny jest kontakt wzrokowy i kojący dźwięk głosu, aby dziecko wiedziało, że wszystko jest w porządku. Czasem dziecko protestuje, bo waciki i mokre chusteczki są zimne w dotknięciu – wtedy można ogrzać je w dłoni lub używać do mycia lekko ciepłej wody. Ruchy opiekuna powinny być łagodne i płynne – unikaj gwałtownych gestów i nerwowych ruchów. Zdarza się, że podczas przewijania maleństwo znowu zrobi siusiu lub wypróżni się. Trudno, tak bywa i trzeba się z tym pogodzić. Miej pod ręką zapasowe chusteczki i dużo cierpliwości!
 

krem pod pieluszke
 

Nawet, jeśli z początku stresujesz się koniecznością przewijania maleńkiego noworodka, postaraj się zachować spokój! Nie miej do siebie pretensji, że nie robisz tego idealnie, przecież dopiero się uczysz. Zobaczysz, że po kilku razach będzie Ci łatwiej, a po kilku czy kilkunastu dniach będziesz ekspertem od przewijania swojego dziecka. W razie jakichkolwiek problemów zgłoś się do swojej położnej, pielęgniarki lub poproś o radę bardziej doświadczoną mamę lub tatę!

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com