Dlaczego regularna konserwacja jest tak ważna? 

Intensywne użytkowanie pralki, jeśli nie jest wspomagane jej cykliczną konserwacją, w pewnym momencie doprowadzić może do awarii urządzenia. To zaś może skutkować kosztowną i nieopłacalną naprawą albo wymianą sprzętu na całkowicie nowy. Dlatego warto wiedzieć, jakie czynności wykonywać, aby uniknąć nieprzewidzianych uszkodzeń pralki.

Wystarczy trzymać się kilku prostych i pomocnych zasad. Dzięki temu pralka nie tylko będzie prać efektywniej, a tkaniny nie będą ulegać zniszczeniu, niedokładnemu upraniu czy odwirowaniu, ale przede wszystkim urządzenie będzie funkcjonować bez zarzutu przez długi czas. Dlatego też, kiedy pojawi się nieprzyjemny zapach, symptom niewłaściwej pracy urządzenia, warto reagować natychmiast.

Jak ustrzec się przed awarią pralki? 

Przede wszystkim należy pamiętać, że każde urządzenie, również pralkę, należy użytkować według określonych wytycznych. W pośpiechu czy nagromadzeniu dużej ilości prania łatwo o błędy sprzyjające awariom, zwłaszcza jeśli regularnie nie sprawdzamy stanu bębna czy filtra. Oto kilka najważniejszych kroków, które pozwolą uniknąć awarii pralki:

  • pranie z odpowiednią częstotliwością – zbyt krótkie odstępy pomiędzy praniem mogą prowadzić do przegrzewania się podzespołów urządzenia. Należy zatem zachować co najmniej 1-godzinny odstęp pomiędzy cyklami prania;
  • nie należy przepełniać bębna – przepełniony bęben to wyższy pobór prądu i wody. Dodatkowo pranie jest mniej skuteczne, a tkaniny bardziej się gniotą i mogą się niszczyć;

 

Płyn do czyszczenia pralki BRYZA Lanza Lemon, 250 ml

 

  • sprawdzanie kieszeni ubrań – przed rozpoczęciem prania, warto sprawdzić, czy w kieszeniach nie ma drobnych przedmiotów lub papieru. Inaczej ryzykujemy, że zatrzymają się one w filtrze pralki;
  • chronienie pralki przed kamieniem – kamień osadza się na wielu podzespołach pralki. Może więc uszkodzić nie tylko bęben i grzałkę, lecz także wąż odpływowy. Ochronę przed kamieniem zapewniają różne detergenty, ale warto rozważyć także domowe sposoby;
  • regularne czyszczenie poszczególnych elementów pralki – warto systematycznie myć m.in. filtr, bęben, uszczelkę oraz szufladkę na detergenty z pozostałości brudu z ubrań czy środków piorących, które mogą nie tylko uszkadzać pralkę, ale przenosić się na prane ubrania.

Jak uniknąć nieprzyjemnego zapachu z pralki? 

Jednym z głównych czynników sprzyjających powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w pralce jest wilgoć. Jest ona powodem rozwoju bakterii i pleśni, a co za tym idzie powstawaniu odoru w bębnie pralki. Aby uniknąć nagromadzenia wilgoci, należy pamiętać, by nie zamykać pralki od razu po wyciągnięciu upranych tkanin. Warto też do każdego prania dodawać specjalnie stworzone kapsułki żelowe pozwalające na neutralizowanie zapachów. Istotne jest też sprawdzanie filtra. To właśnie w nim gromadzą się drobne przedmioty (np. fragmenty chusteczek higienicznych), muł z detergentów, strzępy tkanin, zbity kurz, włosy, sierść, czy ziemia, które mogłyby zatkać węże odpływowe i gnić.

 

Płyn do czyszczenia pralek DR. BECKMANN, 250ml

 

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki – domowe sposoby 

Jednym ze skutecznych rozwiązań na zwalczanie brudu będzie zastosowanie sody oczyszczonej, która jest nieocenioną pomocą w czyszczeniu wielu urządzeń codziennego użytku. Wystarczy wsypać ok. ¾ szklanki sody do pojemnika na proszek, a następnie ustawić pełen cykl prania z najwyższą temperaturą (90°C). Co ważne, należy prać bez wsadu w pralce. Sodę oczyszczoną można bezpiecznie stosować raz w miesiącu. Nie tylko zabezpieczy to pralkę przed uporczywym kamieniem, ale również pomoże usunąć powstały już osad.

Ocet + soda – duet doskonały 

Innym domowym sposobem na skuteczne wyczyszczenie pralki jest połączenie sody z octem. Należy dokładnie wymieszać 10 łyżek octu z sodą oczyszczoną, tak, by powstała pasta. Następnie powstałą mieszankę trzeba nałożyć na wszystkie zabrudzone miejsca w pralce łącznie z gumowymi uszczelkami, podajnikami na proszek oraz na płyn do płukania i zostawić je na kilka godzin. Ostatnią czynnością, którą należy wykonać po upływie zalecanego czasu, jest zmycie mieszanki przy pomocy wilgotnej szmatki, później zaś wytarcie pralki i wszelkich jej elementów do sucha, aby nie pozostała na niej wilgoć. Ta metoda, pomimo iż jest czasochłonna, pozwala na zachowanie dłuższej czystości i świeżości poszczególnych części pralki.

Kwasek cytrynowy – skuteczny sposób na osad 

Inną równie efektywną metodą na czyszczenie pralki jest użycie kwasku cytrynowego. Podobnie, jak w przypadku użycia octu lub sody oczyszczonej, należy wsypać kwasek cytrynowy do pojemnika na proszek oraz zaprogramować pralkę na pełen cykl prania z temperaturą 90°C. Do czyszczenia pralki, należy zastosować około 1/3 szklanki kwasku cytrynowego. Warto pamiętać, że dla najlepszego efektu i skutecznej konserwacji pralki, należy czyścić ją w taki sposób co najmniej raz na miesiąc. Bycie systematycznym uchroni urządzenie przed osadzaniem się szkodliwego kamienia, a co ważne, pozwoli na uniknięcie pleśni i innego rodzaju grzybów.

 

BRYZA Lanza Express 8 Action Fresh Płyn do czyszczenia pralki, 250 ml

 

Jak wyczyścić bęben w pralce? 

Od razu po zakupie nowej pralki należy wykonać krótkie pranie bez wsadu. Ta czynność pozwoli oczyścić przewody i wnętrze pralki z zanieczyszczeń powstałych przy jej produkcji. Cyklicznie warto również wlewać do pojemnika ocet lub specjalny detergent i włączać pustą pralkę, by wyczyścić jej bęben. Chcąc jednak pozbyć się pozostałego zapachu octu lub detergentu z pralki, czynność tę warto powtórzyć, używając proszku do prania.

Jak wyczyścić filtr pralki? 

Czyszczenie filtra choć proste, nie należy do najprzyjemniejszych. To właśnie w tym miejscu gromadzą się wszystkie pozostałości z prania, które pod wpływem wilgoci gniją, a w rezultacie nieładnie pachną. Z tego powodu właśnie należy systematycznie go czyścić.

Zazwyczaj filtr znajduje się w przegródce u dołu pralki (w niektórych modelach może być umiejscowiony wewnątrz bębna). Przed wyjęciem go warto podłożyć pod pralkę pudełko, miskę lub ścierki w razie, gdyby z otworu wyleciała woda. Po odkręceniu i wyjęciu filtra wystarczy przemyć go pod bieżącą wodą oraz usunąć pozostałości z wylotu. Jeśli jednak bieżąca woda nie radzi sobie z zabrudzeniami, warto pozostawić filtr na jakiś czas w roztworze wody z octem, który powinien usunąć brud i osad w ciągu kilku minut.

Czyszczenie pralki za pomocą specjalnych środków czystości 

W przypadku dużych zabrudzeń oraz grubego osadu z kamienia, z którymi domowe sposoby niekoniecznie sobie radzą, warto sięgnąć po chemiczne detergenty przeznaczone do mycia pralki. Często to szybsza alternatywa dla octu i sody. Środki do czyszczenia pralek takie jak płyn firmy Dr. Beckmann, czy tabletki Der Waschkönig pozwalają na skuteczne i sprawne pozbycie się brudu, osadu, kamienia, czy nieprzyjemnego zapachu, docierając w trudnodostępne miejsca wewnątrz pralki. Ponadto dbają one o poszczególne elementy składowe sprzętu, np. uszczelki, czy filtry.

 

Tabletki do czyszczenia pralki DER WASCHKÖNIG CG, 2 sztuki

 

Nienależnie od tego, czy zdecydujesz się na czyszczenie pralki chemicznymi detergentami, czy ekologicznymi, domowymi środkami, należy przede wszystkim pamiętać o regularności. Systematyczne czyszczenie pomoże nie tylko usunąć nieprzyjemny zapach z pralki, ale również skutecznie zwalczy uporczywy kamień i pomoże utrzymać ci urządzenie w dobrym stanie przez wiele lat. Wybierz najlepszą metodę dla siebie i zadbaj o swoją pralkę już dziś.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock