Gryzak – niezbędny gadżet na czas ząbkowania

Ząbkowanie to pojawianie się u dziecka pierwszych mlecznych zębów. Najczęściej rozpoczyna się przed ukończeniem pierwszego roku życia, ale czas ząbkowania bywa różny u różnych dzieci. Kiedy twarde zęby przebijają dziąsła, pojawia się ból, swędzenie i zaczerwienienie dziąseł. Dziecko jest często niespokojne, płacze, mocno się ślini. Bywa, że czasem gorączkuje. Aby przynieść niemowlęciu trochę ulgi, warto zapewnić mu bezpieczny przedmiot, który będzie mogło wziąć do ust, żuć i nagryzać, masując przy tym obolałe dziąsła. Sama czynność gryzienia i żucia działa także uspokajająco, a niemowlę ćwiczy przy tym mięśnie twarzy i chwytanie przedmiotów dłońmi. Pierwszy i najważniejszy warunek, jaki musi spełniać każdy gryzaczek dla niemowląt to bezpieczeństwo – powinien być wykonany z atestowanych, nietoksycznych materiałów i mieć taki kształt, aby dziecko nie mogło zrobić nim sobie żadnej krzywdy. Rodzice mogą być spokojni, że obecnie dostępne na rynku gryzaki oferowane przez znanych, legalnie działających producentów spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Oczywiście, należy zawsze przestrzegać instrukcji używania i konserwacji, dołączonej do każdego produktu.

 

 

Mombella, Gryzak, Mushroom, Lemon

 

Różnokształtne gryzaki miękkie i twarde

Gryzaki dla dzieci różnią się przede wszystkim twardością – dostępne są modele od bardzo miękkich (kauczukowych lub silikonowych), które uginają się pod naciskiem szczęk dziecka, poprzez pośrednie, aż do zupełnie twardych, wykonanych z drewna lub sztywnego plastiku. Niezależnie od stopnia twardości, gryzaki mają najrozmaitsze kształty. Niektóre są bardzo proste i gładkie, inne przypominają kształtem smoczki uspokajające. Bywają też gryzaki bardzo rozbudowane, wyposażone w różne końcówki, grzechotki, wypustki, a także mające postać zwierzątek, ludzików lub postaci z bajek. Jedną z ulubionych postaci dzieci we Francji (i w wielu innych krajach) jest Żyrafa Sophie, której motyw zdobi wiele gryzaków, zabawek i akcesoriów dla dzieci. Marka Mombella oferuje np. miękki gryzak-grzybek, z wypustkami przypominającymi kształtem pierś matki. Taki gryzak jest szczególnie dobry dla dzieci odstawianych właśnie od piersi. Firma ta ma także całą gamę innych gryzaków we wszystkich kształtach i kolorach. Ciekawym rozwiązaniem jest też gryzak-rękawiczka. Jest to po prostu mała, dziecięca rękawica z naniesioną warstwą silikonu o odpowiedniej fakturze. Gryzak-rękawica jest przydatny zwłaszcza dla dzieci, które mają tendencję do ssania kciuka, lub które z różnych powodów nie mogą chwytać przedmiotów dłońmi.

Trudno z góry przewidzieć, jak twardy  i w jakim kształcie gryzak będzie danemu dziecku odpowiadał. Często jest tak, że w różne dni dziecko wybiera gryzaki o różnej twardości, dlatego warto zaopatrzyć się w kilka rozmaitych modeli. Można kupować je samemu, lub zasugerować krewnym i znajomym – którzy często chcą podarować coś dziecku, ale nie mają pomysłu na prezent – aby wybrali właśnie gryzak.

 

Hevea, Gryzaczek z naturalnego kauczuku, Panda

 

Gryzaki gładkie i z wypustkami

Wiele gryzaków to praktycznie gładkie kawałki tworzywa – kauczuku, silikonu lub drewna. Są proste, niewielkie i łatwe do mycia. Jednak wiele innych modeli ma na powierzchni rozmaite wypustki, ziarenka, żeberkowaną lub prążkowaną fakturę, a także końcówki o różnych kształtach i różnej wielkości. Fakturowane gryzaki z wypustkami służą do masażu dziąseł, dzięki nim dziecko może złagodzić swędzenie towarzyszące ząbkowaniu. Warto kupić dziecku różne gryzaki – gładkie i z wypustkami, aby mogło wybrać taki, jaki w danej chwili jest mu potrzebny. Niektóre gryzaki z wypustkami mają specjalny, płaski kształt, dzięki czemu przed podaniem ich dziecku można na nie nanieść łagodzący żel na ząbkowanie. Takie żele można kupić w aptekach lub drogeriach, działają one kojąco i nawilżająco na śluzówkę dziąseł.

 

 

BabyOno, Gryzak, Ortho

 

Gryzaki wodne

Gryzaki wodne są zwykle wykonane ze stosunkowo miękkiego tworzywa sztucznego, wypełnione w środku czystą wodą lub innym nietoksycznym płynem. Mają one szereg zalet, przede wszystkim można chłodzić je w lodówce, a wypełniające je woda długo pozostaje zimna. Chłód dodatkowo łagodzi podrażnienie dziąseł i pomaga zmniejszyć obrzęk. W razie pęknięcia czy przegryzienia gryzaka, nie ma żadnego niebezpieczeństwa – płyn wewnątrz jest nieszkodliwy dla dziecka. Nie należy gryzaków wkładać do zamrażarki, ponieważ małe dzieci mają bardzo wrażliwą skórę, więc podanie mocno zmrożonego gryzaka może spowodować u dziecka odmrożenia na rączkach i w ustach. Zupełnie wystarczy schłodzenie gryzaka w lodówce, do temperatury kilku stopni Celsjusza.

Chłodzić można nie tylko gryzaki wodne – świetnie nadają się do tego również gryzaki silikonowe lub kauczukowe. Aby upewnić się co do możliwości schładzania posiadanego przez nas modelu gryzaka, należy zapoznać się z informacją dostarczoną przez producenta.

 

 

Akuku, Miękki wodny gryzak, Ster

 

Gryzaki logopedyczne

Niektóre dzieci – młodsze i starsze – mają problemy z rozwojem jamy ustnej, aparatem mowy, nauką żucia itp. Takie osoby pozostają pod opieką lekarza lub specjalisty logopedy, a częścią terapii może być stosowanie odpowiednich gryzaków logopedycznych. Są to wyroby medyczne, o określonych kształtach, ściśle określonych stopniach twardości i spełniające różne funkcje. Jeśli Twoje dziecko ma wady jamy ustnej, problemy z żuciem lub nauką mowy, koniecznie zasięgnij porady lekarza lub logopedy, nie próbuj leczyć go na własną rękę, bo możesz mu w ten sposób zaszkodzić. Specjalista postawi diagnozę, zaleci odpowiednie postępowanie, a jeśli będzie to konieczne - wybierze konkretny model gryzaka logopedycznego i nauczy jego używania. Jeśli natomiast dziecko rozwija się normalnie, wystarczą mu zwykłe gryzaczki dostępne w sklepach z artykułami dla dzieci.

 

 

Mombella, Gryzak, Squirrel, Orange

 

Gryzaki do podawania pokarmów

Gadżetem, który może posłużyć dziecku w okresie ząbkowania i rozszerzania diety jest specjalny gryzak do podawania pierwszych pokarmów stałych. Takie gryzaki budową przypominają trochę smoczek do uspokajania – mają uchwyt i tarczkę uniemożliwiającą połknięcie. Jednak tam, gdzie smoczek ma gumkę, gryzaki do podawania pokarmu mają specjalne wymienne siateczki lub silikonowe wkłady (sitka) z otworkami (wkłady i siateczki można dokupić osobno, kiedy się zużyją). Do takiej siateczki można włożyć np. porcję miękkich owoców lub dobrze ugotowanych warzyw, umocować uchwyt i podać dziecku. W czasie gryzienia dziecko rozgniata pokarm i wysysa powstałą papkę przez siateczkę lub sitko. Gryzaki do podawania pokarmów mają tę zaletę, że są bezpieczne – dziecko nie zakrztusi się zbyt dużym kawałkiem jedzenia, nie brudzi się jak podczas jedzenia bezpośrednio z ręki, a w razie upuszczenia na ziemię nie będzie dużego bałaganu. Należy jednak pamiętać, aby takie gryzaki podawać dziecku jedynie przez ograniczony czas i w żadnym razie nie używać ich zamiast smoczków uspokajających, ponieważ długotrwałe przetrzymywanie w ustach jedzenia grozi rozwojem próchnicy pierwszych zębów. Po użyciu taki gryzak należy rozłożyć na części, umyć i zdezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta.

 

 

 Gryzak do podawania pokarmu, Plus, limonka KidsMe

 

Jak myć i dezynfekować gryzaki dla dzieci?

Utrzymywanie higieny gryzaków jest bardzo ważne, ponieważ są to przedmioty, które dziecko wkłada do ust. Mają kontakt ze śliną, a czasem z jedzeniem, więc mogą namnażać się na nich drobnoustroje. Wszystkie gryzaki można myć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła dla dzieci lub płynu do naczyń. Po umyciu trzeba je dokładnie wypłukać pod czystą, bieżącą wodą i osuszyć. Gryzaki-rękawiczki nadają się do prania. Dalsze postępowanie zależy od materiału, z którego zrobiony jest gryzak – producent podaje odpowiednie instrukcje w informacji dołączonej do produktu. Silikonowe gryzaki zwykle mogą być wyparzane lub wygotowywane, a także sterylizowane gorącą parą. Plastikowe - nie zawsze, zależy to od rodzaju użytego plastiku. Gryzaki kauczukowe i drewniane nie nadają się do wyparzania ani gotowania, należy po prostu często i dokładnie je myć i suszyć, przy czym drewna nie należy namaczać. Gryzaki drewniane warto co jakiś czas dla konserwacji smarować olejem jadalnym, aby zapobiec rozeschnięciu się drewna – gryzak będzie wtedy służył dłużej. Z kolei kauczuk może ulec uszkodzeniu po kontakcie z tłuszczem – tutaj wystarczy woda i płyn do mycia. Gryzaki należy myć często, tak jak smoczki – co najmniej raz dziennie, lub za każdym razem, kiedy się ubrudzą. Jeśli akurat nie są używane, należy przechowywać umyte i suche gryzaki w przewiewnym, zacienionym i czystym miejscu. 

 

 

LullaLove, MaMari, klonowy gryzak z zawieszką Rybka

 

Czy gryzak można zawiesić dziecku na szyi?

Nie. Dla bezpieczeństwa należy pamiętać, że gryzaki zawieszane na szyi nie nadają się dla niemowląt i małych dzieci, ponieważ grozi to zaplątaniem takiego naszyjnika i uduszeniem dziecka. Jeśli chcemy umocować gryzak do dziecięcego ubranka, należy użyć specjalnej zawieszki lub klipsa, takich jak do mocowania smoczków uspokajających. Można kupić je osobno, choć niektórzy producenci dodają takie zawieszki do sprzedawanych przez siebie gryzaków.

Więcej poradników dotyczących akcesoriów dziecięcych znajdziesz na Empik Pasje!