Malowanie – od czego zacząć przygotowania?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na samodzielny remont własnych czterech kątów. Możesz odświeżyć kolor ścian samodzielnie, korzystając z naszych porad. Zacznij od wyboru koloru i rodzaju farby. To bardzo ważne, ponieważ innego wałka będziesz potrzebować do farby akrylowej, a innego np. do farby kredowej.

 

wałek malarski jaki wybrać

 

Na rynku znajdziesz różne rodzaje farb, do których będziesz potrzebować różnego rodzaju wałków. Możesz skupić się na produktach w 100 procentach naturalnych, które nie powodują alergii i uczuleń. Do nich należą takie emulsje, jak: wapienna, cementowa i silikatowa. Do farb cementowych będziesz potrzebować innego wałka niż do produktu ceramicznego. Farba olejna nakładana powinna być również innym rodzajem wałka. To samo tyczy się farby tablicowej.

 

Jak dobrać rodzaj wałka do użytej farby?

Podczas wybierania odpowiedniego narzędzia malarskiego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj farby, a dokładniej to, czy jest ona wodorozcieńczalna, czy rozpuszczalnikowa. Wałki, które zrobione są z powłok syntetycznych, takich jak poliester czy nylon, będą odpowiednie do farb rozcieńczalnych wodą, czyli lateksowych, akrylowych i emulsyjnych. Wałki, które produkowane są z mieszanki poliestru i runa są najbardziej uniwersalne – nadają się bowiem do wszystkich rodzajów farb.

 

jaki wałek do farby

 

Długość włosia należy dobrać do powierzchni ściany

Wybierając wałek, należy patrzeć również na długość włosia. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią długość włosia dla powierzchni, którą malujesz – jest to zależne od nierówności ściany. Do wyboru masz wałki o trzech długościach włosia. Pierwszy to wałki o włosiu długości 6–10 mm zalecane do gładzi gipsowej. Średnia długość włosa jest przeznaczona do malowania klasycznych ścian i tynków mineralnych. Produkty posiadające włosie długie - nawet do 30 mm - zaleca się przy malowaniu cegieł czy tynków strukturalnych.

Wałki do farb akrylowych i lateksowych

Wodorozcieńczalne farby akrylowe wymagają użycia takich samych wałków, jak farby lateksowe. Uniwersalne żółte wałki malarskie nadają się do malowania jednym i drugim rodzajem farb. Wałki do farb akrylowych powinny mieć syntetyczne włókno. Najlepsze będzie cienkie włosie o średniej długości. Użycie ich daje gwarancję, że warstwa farby będzie nałożona równomiernie. Wałki do farb lateksowych mogą być wykonane z runa naturalnego. Jeśli znajdziesz produkt z włosia syntetycznego, również może być użyty. Profesjonaliści używają czasem także wałka sznurkowego.

 

wałek do malowania ścian

 

Jaki wałek do malowania farbami olejnymi?

Farby olejne są zazwyczaj używane do malowania lamperii. Do farb olejnych najlepiej jest wybrać narzędzie, które umożliwi uzyskanie gładkiej powierzchni. Idealny będzie wałek gąbkowy lub piankowy. Gdy wybierzesz wałek z flokowaną powierzchnią, czyli taki, który ma na swojej powierzchni małe otwory, ograniczysz powstawanie baniek powietrza w warstwie farby.

 

Jaki wałek stosować do farby ceramicznej?

Inaczej przedstawia się sprawa z wałkiem do farby ceramicznej. Ten rodzaj emulsji jest bardzo odporny na zabrudzenia i możesz go myć bez obaw o to, że zostanie na szmatce podczas zmywania ścian z zabrudzeń. Jeśli malujesz farbą ceramiczną, warto kupić wałek wykonany z poliestru lub mikrofibry.

 

Jak wybrać wałek malarski

 

Jaki wałek stosować do farby kredowej i tablicowej?

Jeśli będziesz chciał mimo wszystko użyć pędzla, możesz mieć duży problem ze względu na fakt, że gęstość farby kredowej może spowodować wypadanie z pędzla włosów. W tym wypadku wałek welurowy będzie dobrym wyborem. Do modnej ostatnio farby tablicowej, która ma zastosowanie w kuchniach czy pokojach dziecięcych, również nie warto używać pędzla. Zamiast niego wybierz rolkę z mikrofibry zapewniającą równomierne rozłożenie farby. Dzięki temu wałkowi do farby tablicowej masz pewność, że pomalujesz ścianę idealnie, bez porów, w których mogłyby w przyszłości zostawać kawałki kredy.

Zanim zaczniesz malować - najważniejsze porady

Każdy rodzaj farby zawiera na opakowaniu niezbędne informacje m.in. dotyczące bezpieczeństwa użycia, wraz z czasem nakładania poszczególnych warstw i odpowiednią temperaturą, aby zapewnić właściwe krycie, przyczepność i schnięcie. Warto, byś zapoznał się z tymi wiadomościami. Kiedy pracujesz wałkiem, pamiętaj, aby farbę najpierw dokładnie wymieszać, a później wlać do kuwety, czyli plastikowego naczynia, które z jednej strony ma pojemnik na farbę a z drugiej strony tackę. Wałek zanurza się w farbie, a jej nadmiar usuwa się, przesuwając wałek w górę i w dół po płaskiej powierzchni tacki. Dzięki temu masz pewność, że farba nie będzie bardzo kapać na podłogę.

 

niekapiący wałek malarski

 

Przed samym malowaniem warto zabezpieczyć pomieszczenie folią i taśmą malarską. To zdecydowanie ułatwi pracę i sprawi, że po wszystkim będziesz mieć czysty pokój. Warto, byś zastanowił się, czy na malowanej powierzchni wszędzie dasz radę dotrzeć za pomocą wałka. Być może w przypadku kątów i rogów będziesz musiał w pierwszej kolejności użyć pędzla bądź specjalnego pada. W zależności od tego, której farby użyjesz – ceramicznej, akrylowej, olejnej, kredowej, tablicowej czy emulsyjnej – po pracy umyj wałek odpowiednim rozpuszczalnikiem. Dla farb rozpuszczalnikowych będzie to rozpuszczalnik nitro, dla farb z żywicami poliuretanowymi – rozcieńczalnik poliuretanowy. W przypadku farb akrylowych i emulsyjnych wystarczy narzędzie przepłukać ciepłą wodą.

Przed zakupem wałka malarskiego sprawdź, czy wybrana przez ciebie farba jest wodorozcieńczalna, czy rozpuszczalnikowa. Pamiętaj o czyszczeniu twoich narzędzi z warstwy farby. Nigdy nie wylewaj do kanalizacji pozostałości farb z rozpuszczalnikiem. Wlej je do zakręcanego pojemnika i wyrzuć razem z nim.

 

Zdjęcie okładkowe i zdjęcia w tekście - źródło: Shutterstock

Więcej porad znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.