Uwaga! Kleszcze!

W Polsce, podobnie jak i w innych europejskich krajach, rośnie liczba osób chorujących na boreliozę. To choroba, którą przenoszą kleszcze. Te niewielkie pajęczaki żywią się krwią żywicieli – zwierząt lub ludzi. Jeśli są zakażone krętkami boreliozy, mogą spowodować zakażenie człowieka i zarazić go boreliozą.

Poza tym kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia inne bakterie, wirusy i pierwotniaki. Choroby przenoszone przez nie stanowią ogromne niebezpieczeństwo nawet dla życia człowieka. Najgroźniejszą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Istnieją pewne sposoby, które pozwalają odstraszać kleszcze. Nie ma stuprocentowej ochrony przed ich ukąszeniami, ale można ograniczać takie ryzyko.

 

Odzież chroniąca przed kleszczami

Na wycieczki do lasu czy na łąkę, czyli wszędzie tam, gdzie mogą znajdować się kleszcze, warto zakładać długie spodnie i koszulki lub bluzy z długim rękawem. Dla pewności nogawki można wpuścić w skarpetki, aby zminimalizować ryzyko wbicia się kleszcza w gołą skórę nad kostkami. Na głowę warto też założyć czapeczkę lub kapelusz. Najlepiej wybierać odzież w jasnym kolorze, ze śliskiego materiału, bo w niej najłatwiej dostrzec poruszającego się kleszcza.

 

Środki odstraszające kleszcze

W sklepach do nabycia są środki nazywane repelentami. To preparaty odstraszające kleszcze. Trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami producenta i nakładać je lub rozpylać na ciało w odpowiednich odstępach czasowych.

Takie środki chemiczne najczęściej zawierają w swoim składzie DEET i permetrynę. Preparaty odstraszające kleszcze rozpyla się bezpośrednio na skórę lub ubranie, w zależności od ich składu chemicznego. Można także odstraszać pasożyty, wykorzystując repelenty oparte na naturalnych wyciągach z takich roślin, jak:

  • wrotycz,
  • chrzan,
  • kocimiętka,
  • klematis,
  • tatarak,
  • cebula,
  • jaskier,
  • piołun,
  • czosnek niedźwiedzi,
  • lawenda,
  • czeremcha.

Dobrym pomysłem będzie zasadzenie takich roślin w miejscach, w których często spędzamy czas, np. w przydomowym ogrodzie czy na działce. Dla czworonożnych pupili, kotów lub psów, można kupić specjalne obroże, które odstraszają kleszcze. Na ogół zawierają one środek czynny – permetrynę.

 

Kiedy usunąć kleszcza?

Jak najszybsze usunięcie kleszcza z ciała wpływa na zredukowanie ryzyka ewentualnego zakażenia. Specjaliści twierdzą nawet, że jeśli kleszcz był zakażony, wbił się w skórę, ale usunięto go do 12 godzin od momentu ukąszenia, to liczba krętków boreliozy przedostająca się do organizmu człowieka będzie stanowczo zbyt mała, aby wywołać zakażenie.

Problemem jest to, że ukąszenia kleszcza nie jest odczuwalne. W swojej ślinie posiada on  substancje znieczulające, dlatego ważne jest dokładne oglądanie swojego ciała i ciała dzieci po powrocie z lasu czy z innego miejsca, w którym prawdopodobnie bytują kleszcze.