Do czego przydaje się kompostownik ogrodowy? 

Trawę w ogrodzie oraz rośliny uprawne w warzywniku wymagają ciągłej uwagi, co wiąże się z ich przycinaniem, pieleniem i odchwaszczaniem. Żeby nie wydawać zbędnie środków na wywóz produktów biodegradowalnych, można wykonać na działce kompostownik ogrodowy. Znajdzie się w nim miejsce na przyciętą trawę, liście, resztki roślinne z porządkowania otoczenia wokół domu, ale też obierki warzyw, skorupki jajek i inne pozostałości spożywcze, które mogą ulec rozkładowi. Poza uprzątnięciem zbędnych produktów niezaprzeczalną korzyścią jest uzyskanie w pełni naturalnego nawozu do uprawy roślin, warzyw i ziół.

Uzyskany w ten sposób kompost ma bardzo dobre właściwości nawożące, dzięki obecności sporej ilości substancji mineralnych. Jest także w pełni ekologiczny, a przecież to liczy się przede wszystkim w domowej uprawie owoców i warzyw. W przypadku jego zastosowania nie ma ryzyka przenawożenia, tak jak to ma często miejsce podczas stosowania syntetycznych preparatów.

 

Dom i ogród: Narzędzia ogrodowe

 

Jak zrobić kompostownik, by miał odpowiednie wymiary? 

Można pomyśleć sobie, że wielkość kompostownika nie ma większego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Kluczowe jest zachowanie w nim odpowiedniego przepływu powietrza, które umożliwia rozkład tlenowy przy udziale dżdżownic i mikroorganizmów. Dodatkowo nie może być to zupełnie szczelna konstrukcja, ponieważ brak wilgoci powodowałby wysuszenie roślin, a nie ich rozkład. Doświadczeni ogrodnicy są zdania, że kompostownik drewniany lub plastikowy powinien mieć pojemność odpowiednią do powierzchni ogrodu. Przyjmuje się 1 litr na 1 metr kwadratowy powierzchni zielonej.

W większości przydomowych ogrodów konstrukcja spełniająca swoje zadanie będzie miała delikatnie stożkową bryłę o wymiarach 150 cm szerokości i 120 cm wysokości. Dzięki temu uzyska się pojemność nieco przekraczającą 2 metrów sześciennych. Jeżeli do zbiornika będzie się wrzucać też odpadki spożywcze, warto dodać do niego około 200-300 litrów pojemności, by wszystko się zmieściło. W ten sposób nie zapełni się tak szybko odpadami roślinnymi, a w środku nie zapanuje ścisk wpływający na brak tlenu i rozpoczęcie procesu beztlenowego gnicia. Należy pamiętać, że jest to niepożądany stan, do którego nie powinno się dopuścić. A z czego zrobić kompostownik? Do tego celu mogą posłużyć palety, deski, lub gotowe konstrukcje plastikowe. Jeżeli nie czujesz powołania do budowania samemu, znacznie wygodniej będzie ci skorzystać z gotowych kompostowników: na rynku znajdziesz wersje z tworzywa sztucznego i drewna, a także kompostowniki segmentowe.

 

Kompostownik PROSPERPLAST, zielony, 380 l, 82x72x72 cm

 

Gdzie można ulokować kompostownik ogrodowy? 

A jak zrobić kompostownik na działce, żeby zoptymalizować produkcje nawozu? Poza jego rozmiarem ważny jest też wybór materiałów. Nie powinny one zapewniać pełnej szczelności. Poza tym kluczowe znaczenie ma miejsce. Wystawienie pojemnika na pełne słońce mocno podniesie temperaturę wewnętrzną, szczególnie jeśli będzie on wykonany z plastiku. A to przyczyni się do wysuszania się trawy oraz resztek roślinnych, co uniemożliwi ich pełne przekształcenie w wartościowy nawóz.

Dobrą lokalizacją będzie takie miejsce w ogrodzie, które jest wolne od wiatru i zacienione. Nie warto jednak przesadzać z brakiem słońca, bo znikomy wpływ promieni słonecznych uniemożliwi nagrzewanie się odpadów. Zbiornik na biodegradowalne resztki jest też uregulowany w rozporządzeniu ministra infrastruktury i zawiera się w kategorii „podobne urządzenia sanitarno-gospodarcze”. Należy go umieszczać nie bliżej niż5 metrów od budynków mieszkalnych i 2 metry od ciągu ulicznego lub granicy działki.

 

Kompostownik KETER E-Composter, 470l

 

Jak przygotować podłoże pod kompostownik? 

Jeżeli wybór padł na kompostownik plastikowy, nie trzeba izolować go od gruntu. Stawia się go bezpośrednio na ziemi, pamiętając o pewnych wskazówkach. Jeżeli podłoże jest mocno piaszczyste, warto umiejscowić pod kompostownikiem warstwę gliny. W przypadku zupełnie nieprzepuszczalnej warstwy przyda się nieco piasku lub torfu. Trawę natomiast koniecznie trzeba usunąć spod zbiornika na odpady.

Ze względu na konieczność podlewania kompostu w okresach suszy nie powinno się sytuować pojemnika w zagłębieniach. W takich miejscach woda będzie się utrzymywała, a to spowoduje gnicie odpadów. Podobnie jest w przypadku podmokłych terenów i wszędzie tam, gdzie gleba jest nieprzepuszczalna.

 

Kompostownik KETER Deco Composter, brązowy, 340 l

 

Jak zrobić kompost, by nawozić nim ziemię? 

Skoro podłoże jest już odpowiednio przygotowane, teraz pora zająć się układaniem warstw w samym zbiorniku. Co można wrzucać do kompostownika, aby mógł stworzyć się w nim nawóz? Na samym dnie dobrze jest ułożyć 20-centymetrową warstwę drobnych gałęzi, które będą swoistym drenażem. Przykrywa się je ziemią ogrodową, zeszłorocznym kompostem lub słomą. Chodzi o uzyskanie warstwy pochłaniającej składniki mineralne z wody.

Dalsze części można już układać dowolnie, jednak kluczowe jest przekładanie poszczególnych produktów biodegradowalnych ziemią. Umożliwi to lepsze wchłanianie deszczówki. Jak zrobić kompost krok po kroku? Przede wszystkim po ułożeniu spodnich elementów należy w nim umieszczać rozdrobnione resztki spożywcze z warzyw, roślin i owoców, a także odpady biodegradowalne z działki. Ważne jest uwzględnienie zasady, by kompostu nie zdominowała trawa.

Aby pobudzić działanie mikroorganizmów, można dodać nawóz do kompostownika. Świetnym materiałem będzie zeszłoroczny kompost wymieszany pół na pół z wodą. Można wykorzystać też dżdżownice, odchody zwierzęce i młode chwasty bez nasion np. pokrzywy.

 

Kompostownik PROSPERPLAST Module, 2 segmenty, czarny, 800 l

 

Jaki kompostownik wybrać do swojego ogrodu? 

Skoro wiadomo już, jak zrobić kompostownik i gdzie go umieścić, pozostaje jedynie wybór gospodarowania odpadami. Niektórzy wybierają naturalne pryzmy bez ścian bocznych, jednak wymagają one sporej przestrzeni. Inni wykorzystują stare palety i z nich wytyczają miejsce na kompost. Oba typy sprawdzą się tam, gdzie przez cały rok produkuje się sporo odpadów. Na mniejszych działkach poleca się wykorzystywanie gotowych plastikowych koszy o mniejszych rozmiarach. Nie zajmują zbyt dużo miejsca i są estetyczne.

Więcej ogrodniczych poradników znajdziesz na Empik Pasje.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock