„Perełka. Rodzina Monet. Tom 3. Część 1”, Weronika Anna Marczak

„Rodzina Monet” to obecnie jedna z najpopularniejszych rodzimych serii Young Adult, a kolejne tomy stale utrzymują się wśród największych hitów sprzedażowych. Autorce udało się stworzyć niezwykle wciągającą opowieść dla czytelników w każdym wieku. Historia Hailie Monet, młodej dziewczyny, która traci mamę i musi zamieszkać w luksusowej willi z nieznanymi jej wcześniej braćmi, ma wszystko, czego oczekujemy od dobrej literatury rozrywkowej – lekki, naturalny styl, wyrazistych bohaterów i niezapomniane zwroty akcji. „Rodzina Monet” to jedna z tych serii, przez które zarywamy kolejne nocki, bo chcemy przeczytać „…jeszcze tylko jeden rozdział”.
 

Rodzina Monet
 

„Trzy puszki bobu”, Marcin Meller

Marcin Meller w zeszłym roku podbił serca czytelników „Czerwoną ziemią” – debiutancką książką sensacyjną – a dzisiaj przypomina, że jest także doskonałym felietonistą. „Trzy puszki bobu” to wybór tekstów autora z lat 2019-2023, który przypadnie do gustu nie tylko największym fanom dziennikarza. Meller udowadnia w nich, jak fantastycznie potrafi operować językiem polskim. Jego felietony to fenomenalna mieszanka intrygujących anegdot i bystrych obserwacji – a wszystko to podlane (nieraz) zjadliwym poczuciem humoru. „Trzy puszki bobu” zmuszają do myślenia, wprawiają w dobry nastrój i zostają w nas na długo – idealna lektura na wiosnę!
 

Trzy puszki bobu Meller
 

„Kult”, Camilla Lackberg, Henrik Fexeus

Wszyscy miłośnicy szeroko pojętej literatury sensacyjnej na pewno kojarzą duet Lackberg & Fexeus – szwedzką autorkę kryminałów i zawodowego mentalistę. W drugim tomie ich autorskiego cyklu obserwujemy kolejne śledztwo prowadzone przez Minę Dabiri i Vincenta Waldera. Tym razem jednak dołącza do nich zawodowy negocjator Adam Blom. Intryga, skupiona wokół polowania na seryjnego porywacza, zagęszcza się z rozdziału na rozdział, a całość z pewnością zapewni wam spory przypływ adrenaliny. Lackberg & Fexeus pokazują po raz kolejny, że połączenie umiejętności pisarki i zawodowego doświadczenia mentalisty to prawdziwy przepis na sukces.
 

Lackberg Fexeus kult
 

„Miłość w cieniu słońca”, Katarzyna Grochola

Królowa polskiej literatury obyczajowej powraca w wielkim stylu! W jej najnowszej książce będziemy śledzić losy Harriet i Andrew. Bohaterowie są swoimi absolutnymi przeciwieństwami: ona to wyzwolona artystka, on ułożony pracownik korporacji. Oboje po przejściach, mierzący się ze swoimi traumami i lękami. Czy ich romantyczny związek ma szansę na powodzenie? Jak poradzić sobie z własnymi ograniczeniami i oczekiwaniami, gdy w grę wchodzą uczucia? Katarzynie Grocholi po raz kolejny udało się stworzyć opowieść pełną ciepła, wielkich emocji i kluczowych, życiowych pytań – wprost stworzoną na ciepłe, wiosenne wieczory.  
 

Miłość w cieniu słońca Grochola
 

„Zgłoba”, Katarzyna Puzyńska

Piętnasty tom jednej z najsłynniejszych polskich serii kryminalnych. Tym razem Katarzyna Puzyńska prowadzi nas przez tajemniczy wątek nieznanej wcześniej w Lipowie kobiety, która rozpoczęła śledztwo dotyczące mężczyzny oskarżonego o cztery zabójstwa. W końcu jeżeli on jest niewinny, to oznacza, że prawdziwy morderca wciąż czai się na wolności. Do tego w tle dostajemy poszukiwania zaginionego ojca przez znajomego bohatera oraz tajemniczą legendę-klątwę, przed którą drżą mieszkańcy pobliskiej wsi. Autorka podejmuje inteligentną grę z czytelnikiem, sprytnie podsuwa mu kolejne tropy i poszlaki, a do tego nie boi się podjąć wątków nieco bardziej obyczajowych. Świetna propozycja – nawet jeżeli dotychczas z literaturą sensacyjną nie było wam po drodze.
 

Puzyńska zgłoba
 

„Statystycznie rzecz biorąc 2, czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra”, Janina Bąk

Bezpretensjonalna, szczerze dowcipna, ale jednocześnie pełna wiedzy – taka właśnie jest druga część „Statystycznie rzecz biorąc 2”, książki o statystyce, która nie tylko dostarczy wam masy informacji związanych z matematyką, ale też niejednokrotnie rozśmieszy do łez. Janina Bąk – znana z prowadzenia „Janiny Daily” influencerka, blogerka i specjalistka od statystyki – dobrze wie, jak połączyć naukowo-akademickie podejście z lekkością i humorem. Do tego całą książkę wypełnia entuzjazm, który pokaże nawet największym matematycznym sceptykom, że liczby potrafią być fascynujące! Jeżeli kiedykolwiek twierdziliście, że „statystycznie ja i pies mamy po trzy nogi” – musicie przeczytać tę książkę. Po to, żeby zrozumieć, jak bardzo się myliliście i jak wiele siwych włosów przysporzyliście statystykom.
 

Statystycznie rzecz biorąc 2 Janina Bąk
 

„Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim”

Wywiad-rzeka z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim to nie tylko okazja, żeby lepiej zrozumieć jedną z najważniejszych postaci polskiej polityki ostatnich dekad, ale też spojrzeć na przemiany, jakie dokonały się w Polsce w ciągu 40 lat. „Prezydent” to książka pełna niezwykłej otwartości oraz szerszego spojrzenia – Aleksander Kwaśniewski opowiada w niej o swoich początkach kariery, przebiegu prezydentury, ale też rodzinie i własnych emocjach. Porusza zarówno współczesne tematy geopolityczne (jak wojna w Ukrainie) oraz te najbardziej prywatne, osobiste. Dzięki temu otrzymujemy szczegółowy i barwny portret, w którym znajdziemy całą masę informacji o Polsce lat 90. i wczesnych dwutysięcznych. Niezwykle intrygująca i wartościowa pozycja, niezależnie od preferowanej opcji politycznej.
 

Aleksander Kwaśniewski wywiad rzeka
 

„Atlas. Historia Pa Salta. Siedem sióstr”, Lucinda Riley, Harry Whittaker

Wyczekiwane przez fanów zakończenie „Siedmiu sióstr” wreszcie pojawi się na półkach! Po tragicznej śmierci Lucindy Riley nie było wcale pewne, czy kochany na całym świecie cykl doczeka się pełnego zakończenia – z pomocą przyszedł syn autorki, który zdecydował się dotrzymać obietnicy matki i na podstawie jej wyczerpujących notatek przygotował ostatni tom. „Atlas” skupiony został wokół Pa Salta – bogacza, który adoptował tytułowe siostry. Nie zabraknie tutaj odpowiedzi na najbardziej kluczowe pytania z sagi, ważnych wyborów, piętrzących się tajemnic, które tylko czekają na odkrycie. A wszystko to utrzymane w nastroju tak typowym dla poprzednich książek Lucindy Riley. Warto!
 

Atlas Lucinda riley

„My Beloved Monster", Marta Łabęcka

Wszyscy fani literatury Young Adult dobrze kojarzą Martę Łabęcką – jej seria „Flaw(less)” cieszy się gigantyczną sympatią wśród czytelników. Fani twórczości będą szczególnie ciekawi jej nowej powieści – w „My Beloved Monster” autorka odkrywa nieco inną twarz, łącząc motywy znane z literatury młodzieżowej z elementami typowymi dla kryminału czy szeroko pojętej literatury sensacyjnej. Śledzimy tu historię Holly Wilson mieszkającej w niewielkim Norwood w Karolinie Północnej. Miasteczkiem właśnie wstrząsnęła przerażająca zbrodnia – chłopak Holly, Chadwick Myers otworzył ogień w stronę swoich szkolnych przyjaciół. Dziewczyny nie było wtedy w szkolę, przez co opinia publiczna postrzega ją jako niemal współwinną zbrodni. Bohaterka chce zrozumieć, co właściwie się stało i z każdym kolejnym krokiem ku prawdziwe odsłania tajemnice skrywane w Norwood. Wciągająca, emocjonująca i zaskakująca lektura – idealna na ciepły, wiosenny wieczór!

My beloved monster

Więcej książkowych inspiracji znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com 
 

Targi książki empik