Scrabble to jedna z pierwszych gier planszowych, w jakie zdarzyło mi się w życiu zagrać. Z dzisiejszej perspektywy myślę, że naprawdę wpłynęła na moje życie. Skończyłam polonistykę, zawodowo zajmuję się redakcją i korektą tekstów, a moje „drugie życie” to gry planszowe. I choć mój przykład może wydawać się nieco ekstremalny, jestem pewna, że i wy, choćby nieswiadomie, znajdujecie się pod jej wpływem!

Scrabble empik


Scrabble - trochę historii

Amerykański architect – Alfred Mosher Butts – stworzył pierwsze Scrabble w 1938 roku. Nazwał grę „Skrzyżówki”, wyprodukował kilka kopii i... na tym zakończyła się jego przygoda. No, prawie – dziesięć lat później odwiedził go niejaki James Brunot, jeden z niewielu posiadaczy oryginalnych Skrzyżówek i wykupił licencję na grę. Co ciekawe, prawie przez to zbankrutował i tu zakończyłaby się światowa kariera Scrabbli, gdyby nie przypadek. Szef jednej  duzych, amerykańskich sieci handlowych poznał grę na wakacjach i po powrocie do pracy natychmiast złożył ogromne zamówienie. Po roku, „każdy musiał mieć swoje Scrabble”. Dzisiaj mamy dziesiątki wariacji samej gry, do tego mnóstwo gadżetów, dodatków – a nawet telewizyjne teleturnieje!

Scrabble Junior

Różne wersje Scrabble, czyli ażdemu według potrzeb

Oprócz znanej wszystkim, podstawowej wersji gry, w której plansza ma dwieście dwadzieścia pięć pól (piętnaście rzędów i tyle samo kolumn), możemy zaszczepiać literkowego bakcyla już najmłodszym – do tego służą Scrabble Junior. Oczywiście, młodsi gracze powinni już umieć choć nieco czytać, ale jeśli jeszcze nie mają w tym wielkiej wprawy, ta gra logiczna pomoże im jej nabrać! Skoro już jesteśmy przy edukacji, spójrzcie na Scrabble Practice and Play. W tej wersji równiez gramy na mniejszej planszy, ale tym razem po angielsku. Jest to doskonała forma szlifowania swoich lingwistycznych umiejętności – a przy okazji daje mnóstwo satysfakcji. Z jakiegoś powodu ułożenie trudnego słowa w obcym języku cieszy podwójnie. Szkoda, że nie daje też podwójnych punktów!

Bardzo ciekawym wariantem jest też Scrabble Towers, czyli wariant, w którym zamiast z woreczka wyciągamy klocki z kwadratowej podstawki. Litery wolno jednak wybierać tak, by kolejne stykały się ze sobą w pionie, poziomie lub na ukos – jakbyśmy wodzili palcem po skręconym w słowa literowym wężu. Gdy już uzbieramy swoje litery i bonusy, układamy własną wieżę, co oznacza, że im dłuższe słowa stworzymy, tym wyższa będzie nasza budowla. Fajne!

Scrabble practice and play

Lista lektur dla profesjonalnych skrablistów.

Świat Scrabble obfituje w książki specjalistów od wygrywania w literkowe układanki. Większość z nich jest po angielsku, więc oficjalna lista słów Scrabble (można tez znaleźć wersję ze słownikiem) przyda się tym, którzy grają w języku Szekspira. Podobnie ma się sprawa z podręcznym sprawdzaczem poprawności słów w Scrabble, czy listą homonimów, która uczy poprawnej angielskiej wymowy. Nic w tym dziwnego - na świecie jest cała masa skrablistów, którzy traktują tę popularną grę towarzyską podobnie, jak szachy. Również w Polsce nie brakuje organizacji zrzeszających sympatyków tej zabawy, jak choćby Polska Federacja Scrabble. 

Oprócz poradników i słowników warto jednak przyjrzeć się też innym lekturom, na przykład książce All About Scrabble, opowiadającej zarówno o historii gry, najciekawszych zagraniach, sposobach na wydostanie się z podbramkowych sytuacji.

Scrabble Towers

To co, gotowi na literkowe szaleństwo? Więcej tekstów na temat kultowych gier znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gram