Masaż czyni cuda. Dla zmęczonych siedzącym trybem życia pleców może stanowić prawdziwą ulgę, a przy tym wspaniale relaksuje i pobudza krążenie krwi. Masaż twarzy często się jednak pomija, uznając, że wystarczająco dużo uwagi poświęca się jej podczas pielęgnacji. Trudno jednak o bardziej błędne przekonanie! Masaż twarzy jest czymś, czemu zdecydowanie warto poświęcić uwagę. Ponadto nie wymaga użycia drogich kosmetyków ani specjalistycznych przyrządów, wystarczą własne dłonie lub roller.

Masaż twarzy – dlaczego warto go robić?

Podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych najwięcej czasu zazwyczaj poświęcamy twarzy. Wykonujemy peelingi, dogłębnie oczyszczamy, tonizujemy i aplikujemy kremy, aby prezentowała się pięknie i nieskazitelnie. Warto włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej również relaksujący i stymulujący mięśnie głębokie masaż twarzy. Ma on bowiem wiele zalet, m.in.:

  • odmładza cerę – to główny cel masaży skóry twarzy, która w wyniku procesów starzenia traci włókna kolagenowe, stanowiące o jej elastyczności i dobrym wyglądzie. Masaż działa odmładzająco, regenerując włókna kolagenowe i wygładzając zmarszczki – zarówno te płytkie, jak i głębsze;
  • przywraca owal twarzy – wraz z upływem czasu, twarz traci swój naturalny owal w wyniku wiotczenia skóry. Masaż pozwala odwrócić efekty tego procesu. Twarz nabiera dawnego kształtu, a skóra może przestać wydawać się obwisła i pozbawiona jędrności.
  • lepsze ukrwienie cery – zaleta zwłaszcza dla osób, mających problem z szarzeniem cery i bladością. Masaż pobudza naczynia krwionośne i sprawia, że krew lepiej krąży, co w efekcie przywraca naturalne rumieńce.

Masaż twarzy – dla kogo sprawdzi się najlepiej?

Powszechnie uznaje się, że masaż twarzy powinny stosować przede wszystkim osoby w wieku 50 lat i powyżej. W rzeczywistości jednak warto zacząć jak najszybciej. Dlaczego? Ponieważ pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawiają się już w wieku dwudziestu pięciu lat, a regularnie stosowany masaż może znacznie opóźnić ten proces. Zabiegi tego typu oczywiście nie gwarantują całkowitego zapobiegnięcia utracie włókien kolagenowych, niszczenia pod wpływem promieni UV, czy zahamowania innych procesów, prowadzących do starzenia się skóry. Masowanie skóry to jednak bezinwazyjna alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej czy innych substancji, wykorzystywanych w celu wypełnienia zmarszczek. Efekt osiągnięty za pośrednictwem masażu jest zdecydowanie bardziej naturalny.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w przypadku tego rytuału jest systematyczność. Jeśli będziesz masować twarz raz na dwa tygodnie, czy nawet na tydzień, nie sposób oczekiwać zadowalających rezultatów. Koniecznością są codzienne zabiegi.

Jak zrobić masaż twarzy?

Są dwa sposoby na wykonanie masażu twarzy – z wykorzystaniem własnych dłoni bądź masażera. Samodzielny masaż wykonywany dłońmi powinien być zawsze poprzedzony dokładnym oczyszczeniem skóry twarzy oraz nałożeniem kremu, czy olejku, który natłuści skórę i ułatwi przesuwanie palców bez powstawania jakichkolwiek podrażnień i otarć. Warto pamiętać, że masaż twarzy nie powinien być mocny i inwazyjny, a raczej dość delikatny. Zbyt mocny ucisk czy tarcie zdecydowanie nie jest wskazane, ponieważ przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego, pogarszając wygląd skóry.

Twarz możesz dociskać, szczypać i masować w sposób standardowy, nie zapominając o żadnej jej strefie. Warto szczególnie skupić się na rozmasowywaniu okolic oczu i ust, wokół których często powstają zmarszczki mimiczne. Pamiętaj również o czole oraz policzkach.

Możesz też wybrać roller do twarzy, z którego wykorzystaniem zrobisz szybki i efektywny masaż twarzy. Popularnym wyborem jest wałek jadeitowy, wykonany z kamienia szlachetnego (jadeitu), który uznawany jest w tradycji wschodu za minerał o właściwościach dobroczynnych dla skóry i całego organizmu, jak choćby łagodzenie zmęczenia. Ze względu na swoją wyjątkową estetykę, wałek do masażu twarzy jest świetnym pomysłem na prezent dla miłośniczek rytuałów pielęgnacyjnych w dobrym stylu. Ciekawym uzupełnieniem takiego podarunku może być model wykonany z kwarcu.

Przygotowanie do masażu twarzy – nie zapomnij o nawilżeniu!

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, przed masażem warto odpowiednio nawilżyć skórę, dzięki czemu masowanie będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze szczególnie w przypadku skóry wrażliwej. Olejek do masażu twarzy sprawdzi się do tego doskonale. Możesz wykorzystać w tym celu również krem lub serum. Dodatkowo masaż zwiększa wchłanialność tych produktów, co może przełożyć się na lepsze efekty pielęgnacyjne.

Jeśli zależy ci na maksymalnym działaniu kosmetyku, warto wybrać masażer wibracyjny, który poprawia wchłanianie preparatów dzięki szybkim obrotom głowicy.

Jak używać rollera do twarzy?

Przed zabiegiem dokładnie oczyść skórę. Masaż rollerem rozpocznij od szyi, a następnie, kieruj się w okolice brody, ust, policzków, skroni i czoła. Na koniec pozostaw okolice oczu, które potrzebują szczególnej uwagi. Każde z wymienionych wyżej sekcji twarzy warto masować w cyklach od pięciu do dziesięciu powtórzeń. Masaż wykonuj zawsze w kierunku od dołu do góry i na zewnątrz. Czas trwania zabiegu powinien wynosić mniej więcej pięć minut. Najlepiej powtarzać go przynajmniej dwa-trzy razy w tygodniu, przed pójściem spać – masaż znakomicie relaksuje.

Pamiętaj także o regularnym dezynfekowaniu rollera. Wystarczy myć go ciepłą wodą z mydłem. Warto trzymać także przyrząd w lodówce, co zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i gwarantuje kojący efekt.

Nawet jeśli nie zdecydujesz się na zakup rollera, masaż możesz wykonać również własnymi dłońmi. Pamiętaj, by poświęcać każdej sekcji twarzy odpowiednią ilość uwagi i użyć kremu lub olejku. Masaż dłońmi nie gwarantuje jednak takich efektów jak ten z wykorzystaniem specjalnych akcesoriów. Jeśli więc chcesz widocznie odmłodzić cerę, rozważ zakup masażer do twarzy!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock