Materace wykonane z naturalnych materiałów, cieszą się niesłabnącą popularnością. Uchodzą za produkty wytrzymałe, antyalergiczne i znaczącą poprawiające komfort snu. Jakie wady i zalety ma materac z włókna kokosowego? Podpowiadamy, kiedy warto się na niego zdecydować.

 

Dom i ogród: Piankowe i lateksowe materace

 

Czym jest i jakie właściwości posiada włókno kokosowe? 

Organiczne tworzywo potrzebne do produkcji tego typu materaca powstaje ze skorupy kokosów. Po sprasowaniu włókno kokosowe przeważnie zostaje połączone z mleczkiem lateksowym, tworząc zwartą, jednorodną bryłę. Dzięki temu materac zyskuje na elastyczności. Egzotycznym orzechom produkt zawdzięcza nie tylko brązową barwę, ale także szereg praktycznych właściwości.

Włókno kokosowe sprawia, że powierzchnia spania ulega usztywnieniu. Dlatego materace z kokosem są dosyć twarde i niepodatne na odkształcenia. Ich wkład kład skutecznie pochłania wilgoć i co ważne nie zatrzymuje jej wewnątrz materaca. Odpowiednia cyrkulacja powietrza i zawarte we włóknach sole mineralne powodują, że materac jest bardzo higieniczny, a to pozytywnie wpływa twoje zdrowie i jakość wypoczynku.

Różne warianty materaca z kokosem — który wybrać? 

Materace dostępne są w kilku wersjach z przeznaczeniem dla osób dorosłych i dzieci. Można je podzielić w zależności od rodzaju wypełnienia i sposobu zastosowania.

Materac kokosowy sprężynowy 

Wkład materaca stanowią sprężyny — każda umiejscowiona jest w oddzielnej kieszonce. Takie rozwiązanie powoduje odrębną pracę każdej sprężyny. Na tej warstwie położona zostaje zazwyczaj mata kokosowa, a na wierzchu pianka. Szczególnie komfortowe są strefowe materace kieszeniowe, w których sprężyny o różnym stopniu giętkości rozkłada się w sposób odpowiadający kształtowi ludzkiego ciała. Warto zwrócić tutaj uwagę na 7-strefowy materac producenta Good Night.

 

Materac pocket E-GOODNIGHT 7-strefowy, Kokos, H3/H4, 140x200 cm

 

Materac kokosowy piankowy 

Decydując się na ten wariant materaca, masz do wyboru kilka rodzajów wypełnienia. Najlepsze właściwości posiada termoelastyczna pianka visco. Inną opcją gwarantującą zbliżony poziom komfortu jest pianka lateksowa. Zlokalizowana pod warstwą z pianki warstwa kokosowa utwardza strukturę materaca. Godny polecenia jest model Savona firmy FDM, ponieważ oprócz kokosa posiada zarówno piankę termoelatyczną jak i lateksową.

 

Materac piankowy FDM Savona, visco+lateks, 160x200 cm

 

Jeśli dysponujesz nieco niższym budżetem, dobrym pomysłem będzie zakup materaca z wkładem w postaci pianki wysokoelastycznej HR, na przykład produkt Orion marki Śpij Zdrowo. Mimo niższej ceny wyróżnia się przyzwoitą jakością i korzystnymi właściwościami tj. dobra sprężystość czy wytrzymałość. Biorąc pod uwagę wygodę użytkowania i solidność, najmniej warte polecenia są materace z tanią, ale nietrwałą pianką poliuretanową PUR.

 

Materac kokosowy ŚPIJZDROWO Orion, 90x200 cm

 

Materac kokosowy nawierzchniowy 

Ten wariant nie pełni funkcji standardowego materaca, ale jest jego dopełnieniem w formie nakładki nawierzchniowej tzw. toppera albo topmateraca. Owiniętą w pokrowiec matę kokosową, kładzie się na niewygodny materac lub kanapę, aby zwiększyć twardość bądź wyrównać powierzchnię spania. Rolę poprawiającej komfort łóżka nakładki pełni choćby model Fit od producenta Sleep o’clock. Trochę miększe i zarazem bardziej elastyczne są materace nawierzchniowe, które oprócz maty kokosowej posiadają warstwę z niewysokiej pianki.

 

Materac nawierzchniowy SLEEP O'CLOCK Fit, 140x200 cm

 

Wady i zalety materaca kokosowego? 

Bardzo dobre opinie materacy z kokosem wynikają z ich wielu zalet. Głównym ich zadaniem jest zwiększenie twardości powierzchni spania. Dla osób wymagających solidnego podparcia będzie to niewątpliwym walorem korzystnie wpływającym na jakość odpoczynku. Ponadto odporna na odkształcenia warstwa kokosowa sprawia, że materac jest trwały i posłuży ci na długi czas.

Jednak jeśli wolisz spać na miękkim materacu, wersja z kokosem raczej nie przypadnie ci go gustu. Wrażliwe osoby sztywny materac może uwierać, a nawet powodować ból mięśni.

Naturalne wypełnienie ułatwia prawidłowy obieg powietrza i zapobiega zawilgoceniu materaca. Musisz jednak pamiętać o jego właściwej pielęgnacji, a zwłaszcza regularnym wietrzeniu i praniu pokrowca w wysokiej temperaturze. Dzięki temu pozbędziesz się nie tylko zabrudzeń, ale przede wszystkim roztoczy i bakterii.

Czasami można się spotkać z doniesieniami o robakach w materacu kokosowym, co zniechęca do jego zakupu. Jednak takie sytuacje dotyczą głównie materacy gryczano-kokosowych lub z wypełnieniem z samej gryki i to tych narażonych na częsty kontakt z wodą bądź nadmierną wilgocią. Nie jest więc prawdą, że w materacu kokosowym mogą zagnieździć się robaki.

Kiedy warto zdecydować się na materac kokosowy?  

Jak już zostało wspomniane, materac z kokosem jest idealną propozycją dla wielbicieli twardego podłoża podczas spania. Sprawdzi się on także w przypadku osób o większej wadze, ponieważ sztywna powierzchnia utrudnia zapadanie się ciała i zapewnia jego stabilne podparcie. Możliwość utrzymania wysokiego poziomu higieny sprawia, że jest to doskonały produkt dla alergików.

Ta sama cecha powoduje, że warto pomyśleć o materacu kokosowym dla dziecka. Podobnie jak te o standardowych rozmiarach, materace dla dzieci nie wywołują reakcji uczuleniowych, zapewniają właściwą wentylację, są wytrzymałe i w końcu komfortowe dla kręgosłupa. Kupując materac kokosowy dla niemowlaka lub starszego dziecka sprawdź, czy posiada on dodatkową warstwę lateksu. Dzięki niej materac będzie bardziej wytrzymały i odporny za zawilgocenie.

Optymalnie dobrany materac z włóknem kokosowym zagwarantuje ci perfekcyjne warunki do nocnego wypoczynku. Z pewnością docenisz jego atrakcyjne cechy, gdyż jest wygodny, hipoalergiczny i trwały.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock