Choć pierwszy tom serii o chłopcu, który przeżył, powstał w latach 90., a pierwsza część ekranizacji miała swoją premierę w 2001 roku, to popularność sagi nie maleje. Światem magii i czarodziejstwa zachwycają się kolejne pokolenia.

Harry Potter niewątpliwie na stałe wpisał się w popkulturę, zdobywając rzeszę wiernych fanów, których liczba nieustannie rośnie. Nic dziwnego, wiele osób dorastało wraz z młodym czarodziejem, a seria stała się dla nich na tyle ważna, że wciąż dzielą się swoją pasją i wiedzą na temat magicznego świata.. Z tego względu liczba gadżetów, kolekcji ubrań, zabawek, kompletów LEGO, gier wideo czy planszowych jest tak duża. Jedną z nich jest „TOP TRUMPS: Quiz Pojedynek – Harry Potter”.

 

TOP TRUMPS: Quiz Pojedynek – Harry Potter” od Winning Moves

„– Po tych wszystkich latach? – Zawsze” – czy to quiz wyłącznie dla wiernych fanów HP?

Osobiście należę do grona miłośników serii o młodym czarodzieju. Wielokrotnie oglądałam ekranizacje, czytałam książki i grałam w gry komputerowe czy planszowe, dlatego możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w quizie wydawała mi się bardzo ciekawa.

Zasady gry mogą sugerować, iż rozgrywka przeznaczona jest dla kilku osób podzielonych na dwie drużyny. Jednak tak naprawdę żadne ograniczenia co do ilości graczy nie są nigdzie podane wprost. Po rozegraniu kilku partyjek wiem, że w pojedynku wiedzowym mogą wziąć udział dwie osoby.

Do rozgrywki zaprosiłam kogoś, kto jest zaznajomiony z magicznym światem, ale nie ocenia wysoko stopnia swojej wiedzy. Ja natomiast swój oceniałam na zdecydowanie wyższy. Może nie do końca było to sprawiedliwe, ale trudno. Podczas pojedynku, wszystko może się zdarzyć i wynik niekoniecznie był przesądzony już na początku. Mimo to najlepiej, jeśli pojedynkujący się gracze mają podobny poziom wiedzy, aby gra była wyrównana.

„Harry przeszedł ostrożnie nad talią samotasujących się kart, rozrzuconych na podłodze” – zawartość opakowania

Gra Winning Moves „TOP TRUMPS: Quiz Pojedynek – Harry Potter” składa się z aż pięciuset pytań zapakowanych w plastikowe, białe pudełko z dwoma kieszeniami. Na obu „drzwiczkach” znajduje się pięćdziesiąt kart z pytaniami na jednej stronie i odpowiedziami na drugiej. Ciężko stwierdzić, czemu służy tak nietypowe opakowanie, ponieważ zasady gry wcale nie sugerują, iż drużyny powinny siedzieć naprzeciwko siebie i dobierać w trakcie gry karty z talii z otworu przed sobą. Wychodzi więc na to, że wszystkie karty mogłyby być schowane w jedno opakowanie.

 

 

Na każdej z kart znajduje się pięć unikatowych pytań i odpowiedzi, które dotyczą podanego na górze zagadnienia, np.:

  • domów Hogwartu,
  • lokacji,
  • postaci (m.in. Rona, Zgredka, Pana Ollivandera, czy Ksenofiliusa Lovegooda),
  • zaklęć,
  • wydarzeń z gry – w tym przesłuchania Harry’ego czy Turnieju Trójmagicznego,
  • zwierząt (chociażby sów czy pająków),
  • przedmiotów (jak na przykład magiczne pieniądze).

Poszczególnych kategorii jest aż 34 i tylko 8 z nich z jakiegoś powodu się dubluje. Na każdej karcie znajduje się także kadr z filmu będący ozdobą, a także swojego rodzaju podpowiedzią, jakiego wydarzenia, miejsca czy osoby dotyczy dana kategoria pytań (ujęcie to będzie pomocne, tylko jeśli zadający pytanie pokaże przeciwnikowi zdjęcie).

 

„– Nauczyli cię pojedynkować Harry Potterze? Najpierw się kłaniamy […]” – zasady i cel gry

Celem gry jest zebranie trzech par kart. Aby go osiągnąć, dwa rywalizujące ze sobą zespoły bądź osoby, po przetasowaniu talii znajdującej się po jednej stronie opakowania, dobierają po pięć kart i odkładają je pytaniami do góry. Następne drużyny czytają sobie nawzajem pierwsze pytanie. Jeśli tylko jeden zespół odpowiedział na nie poprawnie, to zabiera obie karty i odkłada je na bok, jako jedną z trzech par kart potrzebnych do wygrania.

Następnie obie drużyny biorą drugą z pięciu kart i czytają pierwsze pytanie. Jeśli tym razem oba zespoły odpowiedziały poprawnie na pierwsze pytanie, należy odczytać kolejne. W przypadku, gdy taka sytuacja powtarza się przy drugim pytaniu, to zadawane jest następne, do momentu, w którym któraś z drużyn zdobędzie odczytywaną parę kart.

W przypadku gdy jest remis lub obie drużyny odpowiedzą nieprawidłowo, to ta para kart zostaje odłożona na stół i należy przejść do karty numer trzy. Pytania powinny być zadawane tak długo, aż któraś z drużyn zdobędzie parę. Wówczas zgarnia także te, które były odłożone wcześniej. Jeśli jednak żaden zespół po odczytaniu pytań ze wszystkich pięciu kart, nie zdobędzie trzech par, należy dobrać kolejną kartę z talii i powtarzać tę czynność do momentu, aż któraś z drużyn zwycięży. Taka rozgrywka zajmuje około 10 minut.

 

 

Myślę, że zasady można samodzielnie modyfikować i wykazać się kreatywnością podczas ich ustalania. Jest to quiz, zatem z łatwością można wymyślić własne reguły. Podczas rozgrywki i my je nieco zmieniliśmy. Dobieraliśmy również pięć kart, ale czytaliśmy wszystkie pytania z karty i dopiero wtedy się zmienialiśmy. O tym, kto zdobywa punkt (czyli kartę) decydowała ilość poprawnych odpowiedzi. Jeśli mój przeciwnik odpowiedział dobrze na trzy pytania, a ja na cztery, wówczas ja zdobywałam kartę.

W przypadku remisu nikt nie wygrywał. Taka rozgrywka jednak nie miała swojego ustalonego końca – można przy niej założyć, że gra się do momentu aż skończą się karty, bądź gracze zdecydują, że punkty są zliczane. Przy takich zasadach oczywiście zakończenie i cel gry warto zmodyfikować, tak aby były dokładnie określone.

Gra oferuje także dodatkową opcję rozgrywki – grę pamięciową. Podczas niej należy wykazać się umiejętnością uważnego słuchania. W trakcie tego pojedynku należy zebrać wszystkie dotychczasowo użyte karty (powinno być ich minimum dziesięć), przetasować je i rozdać. Dalsza część wygląda podobnie jak wcześniej i w tym przypadku również wygrywa zespół, który zdobył trzy pary kart.

Troll, okropny, nędzny, zadowalający, powyżej oczekiwań, wybitny? – poziom trudności pytań

Część pytań zawiera kilka wariantów odpowiedzi (z czego tylko jedna jest poprawna), natomiast na większość zapytań należy odpowiedzieć samodzielnie. Ciężko jednoznacznie określić, poziom trudności pytań. Ocena będzie też oczywiście uzależniona od stopnia znajomości uniwersum poszczególnych graczy. Niektóre pytania są banalne i z łatwością odpowie na nie osoba, która nie widziała wielokrotnie filmów bądź nie oglądała ich z większą uwagą.

 

 

Inne zaś wymagają zastanowienia i są dość szczegółowe. Jak najbardziej podczas gry przydaje się wiedza z książek, jednakże pytania raczej dotyczą adaptacji filmowych. Mimo to osoby, które wielokrotnie miały okazję czytać serię, nie powinny być rozczarowane.

„– Naprawdę? […] – A więc wreszcie mamy nauczyciela obrony przed czarną magią, który zna się na rzeczy?" – podsumowanie

Gra „TOP TRUMPS: Quiz Pojedynek – Harry Potter” to nie lada gratka dla fanów świata magii i czarodziejstwa. Dzięki dużemu zróżnicowaniu pytań rozgrywka szybko się nie nudzi i potrafi trzymać w napięciu, szczególnie jeśli gra się z osobami, które znają wiele szczegółów z serii.

Niebanalne pytania, nad którymi czasem trzeba się zastanowić i przypomnieć mniej popularne nazwiska czarodziejów, sprawiają, że pojedynek spodoba się nie tylko osobom z podstawową znajomością uniwersum. 

Jeśli ty i twoi znajomi uważacie, że wiecie wszystko na temat magicznego świata Harry’ego Pottera, to pokłońcie się i stańcie do pojedynku, w którym zdecydujecie, kto z was nie ma sobie równych!

Więcej recenzji znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gram.

Zdjęcia w tekście: Aleksandra Woźniak-Tomaszewska