Przyglądając się trendom, które od lat nie ulegają zmianie, można zauważyć, że urlopowicze bardzo chętnie odwiedzają wszelkiego rodzaju kempingi w Polsce. Potrzeba wyciszenia się oraz odpoczynku na łonie natury to prosta metoda na naładowanie baterii przed powrotem do pracy.

Kempingi w Polsce – gdzie pojechać?

W pierwszej kolejności najlepiej określić kierunek, w który chcemy się udać. Morze, góry czy mazurskie jeziora to najpopularniejsze kempingowe destynacje. Jednak, pomimo świadomości atrakcyjności danego regionu Polski, warto pomyśleć o alternatywie w postaci atrakcji, które umiliłyby czas oraz zapewniły rozrywkę w przypadku ewentualnej niepogody.

Niektóre kempingi w Polsce starają się zapewnić dodatkową rozrywkę czy to w postaci sprzętu rekreacyjno-sportowego czy tematycznych warsztatów. Dlatego dokonując wyboru konkretnego ośrodka, warto zapoznać się z pełną ofertą. Przed rezerwacją polecamy sprawdzić opinie o danym ośrodku w internecie. Niejednokrotnie turyści, którzy mieli już okazję korzystać z usług konkretnego miejsca, dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat standardu obsługi, wyposażenia czy cen, które na danym kempingu obowiązują.

Nie bez znaczenia jest również obecność w okolicy atrakcji turystycznych, czy to historycznych, czy przyrodniczych, które można zobaczyć podczas spacerów lub krótkich rowerowych wycieczek.

 

Kubek kempingowy z pokrywką - niebieski 0,35L / Stanley

 

Kempingi nad morzem w Polsce:

  • Hel i okolice

Walorów Półwyspu Helskiego chyba nikomu nie trzeba reklamować. Nie ma nic przyjemniejszego niż możliwość wyciszenia się przy szumach fal i śpiewie ptaków. Jeśli jednak w przerwach pomiędzy grillem a morskimi kąpielami ktoś miałby ochotę na zwiedzanie, to będzie ku temu doskonała okazja. Pomimo niewielkiej powierzchni, jaką zajmuje Półwysep Helski, znajduje się na nim kilka atrakcji, które warto odwiedzić zarówno z rodziną, jak i w gronie przyjaciół. Zaczynając od zlokalizowanego w centrum Fokarium, a kończąc przy latarniach morskich w Helu czy Juracie, do których można dostać się na rowerze, korzystając z malowniczych ścieżek. Natomiast jeśli chcecie wybrać się do nieco bardziej oddalonego Władysławowa, wówczas warto zawitać do Lunaparku Sowińskiego czy Ocean Parku. Ten rodzaj atrakcji z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym.

  • Mierzeja Wiślana

Planując wypoczynek nad morzem, warto również wziąć pod uwagę kempingi zlokalizowane na Mierzei Wiślanej. Jest to miejsce, które przypadnie do gustu osobom szukającym odpoczynku od zgiełku bardziej obleganych nadmorskich kurortów. Decydując się na wakacje nad Zalewem Wiślanym możemy nie tylko korzystać z uroków rozległych plaż, ale również udać się na wycieczkę rowerową do Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich czy Muzeum w Sztutowie, po drodze zahaczając o latarnię morską w Krynicy Morskiej. Malownicze ścieżki rowerowe sprzyjają także odwiedzeniu punktów widokowych, których na trasie nie brakuje.


Więcej o trasach rowerowych zlokalizowanych nad morzem dowiesz się z naszego artykułu „Trasa rowerowa R10 – popularny nadmorski szlak


Optimus, Zestaw naczyń, Terra Weekend HE Cook Set

 

  • Międzyzdroje i okolice

Osobom, którym zależy na zwiedzaniu i czerpaniu przyjemności z atrakcji nadmorskich kurortów, z czystym sumieniem możemy polecić Międzyzdroje. Molo, Aleja Gwiazd czy Oceanarium to tylko niektóre z miejsc wartych zobaczenia. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – dzieciom z pewnością przypadną do gustu takie miejsca jak Bałtycki Park Miniatur, Gabinet Figur Woskowych czy Fun Park Międzyzdroje. Miłośnicy obcowania z przyrodą powinni zajrzeć do Zagrody Pokazowej Żubrów, Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego i Ptasiego Obserwatorium. Idealną propozycją na urozmaicenie urlopu jest także piesze albo rowerowe zwiedzanie Wolińskiego Parku Narodowego.

Kempingi w Polsce nad jeziorem:

  • Mikołajki i okolice

Szukając kempingu nad jeziorem, nie można pominąć mazurskich miejscowości. Jednym z popularniejszych miejsc niewątpliwie są Mikołajki. Liczne jeziora, a w tym Jezioro Tałty oraz Jezioro Mikołajskie, które bezpośrednio połączone jest ze Śniardwami, największym Polskim jeziorem, to gwarancja znalezienia idealnego miejsca do odpoczynku nad spokojnymi brzegami malowniczych akwenów. Wolny czas można spędzić na wiele sposobów – wypożyczając sprzęt wodny czy kosztując ryb z lokalnych smażalni.  Jeśli ktoś chciałby rozejrzeć się za dodatkowymi atrakcjami, warto odwiedzić Park Wodny Tropikana, Mikołajską Promenadę czy Wioskę Żeglarską. Na dalszą wycieczkę proponujemy udać się rowerem, ponieważ właśnie przez Mikołajki poprowadzona jest jedna z głównych rowerowych atrakcji regionu – Mazurska Pętla Rowerowa.

 

Kuchenka gazowa turystyczna składana + pokrowiec  DMR

 

  • Sztynort i okolice

Leżący pomiędzy jeziorami Mamry, Łabap i Dargin – Sztynort to mekka mazurskich żeglarzy śródlądowych. Mnogość portów, przystani, jak również możliwość skorzystania ze sprzętu wodnego to tylko jedne z nielicznych atrakcji. Ponadto, osobom lubującym się w zwiedzaniu obiektów z czasów II Wojny Światowej szczególnie polecamy odwiedzenie okolicznych Mamerek czy Gierłoży, w których znajdują się kompleksy niemieckich bunkrów stanowiące niegdyś tajną kwaterę Hitlera. A jeśli lubicie jeździć na rowerze, udajcie się na okoliczną wycieczkę po trasie Green Velo, która zapewnia możliwość podziwiania przyrody z perspektywy rowerowego siodełka.

 

EMPEAK, Śpiwór turystyczny typu kołdra, Sleepy 1, granatowy

 

  • Iława i okolice

Iława to kolejne świetne miejsce na kemping w Polsce nad brzegiem jeziora. Miejscowość ta zlokalizowana jest nad Jeziorakiem – najdłuższym jeziorem. W przerwach pomiędzy opalaniem a grillowaniem, zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę statkiem rejsowym wokół wyspy Wielka Żuława czy pospacerować po iławskiej promenadzie. W samym mieście letnich atrakcji oczywiście nie brakuje, jednak jeśli chcecie odetchnąć świeżym powietrzem, wybierzcie się na wycieczkę rowerową do Szymbarka, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku. Fajna trasa prowadzi też przez Park Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego do malowniczych Siemian czy Jerzwałdu, w którym żył i tworzył Zbigniew Nienacki – autor książek o przygodach Pana Samochodzika.

Kempingi dla dzieci w Polsce:

  • Łeba

Wybierając się na letni wypoczynek, staramy się wybrać takie miejsce, które będzie atrakcyjne dla wszystkich członków rodziny, zwłaszcza tych najmłodszych. Jeśli planujecie wyjazd na kemping z dziećmi, polecamy Łebę. To miejscowość pełna atrakcji, z których mogą skorzystać dorośli i ich pociechy. Wystarczy wspomnieć o takich miejscach jak Discovery Park Łeba, Illuzeum, czyli interaktywna wystawa, czy Muzeum Figur Woskowych. Poza tym, będąc na miejscu warto również odwiedzić Labirynt w Łebie i Dmuchany Park Rozrywki Funlandia. Oczywiście Łeba jako nadmorski kurort oferuje też szereg atrakcji, z którymi nierozerwalnie związane jest polskie morze.

 

EMPEAK, Fotel - leżak plażowy Layon, szary

 

  • Karpacz

Wędrówki po górskich szlakach wymagają odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Z tego względu znaczna część osób, która wraz z dziećmi wybiera się na kemping, świadomie rezygnuje z wyjazdu na południe Polski. Niemniej, niektóre regiony naszego kraju, w tym Karpacz, oferują wiele atrakcji stanowiących ciekawą alternatywę dla górskich wycieczek. Park Bajek, Muzeum Klocków, Papugarnia czy interaktywna wystawa „Karkonoskie Tajemnice” z pewnością przypadną do gustu najmłodszym. Będąc w Karpaczu można też odwiedzić Muzeum Konsol i Gier Video czy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach.

  • Zakopane

Zakopane to polski klasyk, jeśli chodzi o wypoczynkowe miejscowości. Będąc z dziećmi na kempingu u podnóża Tatr, warto zajrzeć do Tatrzańskiego Zoo, Centrum Rozrywki Cyfrowej czy wystawy figur woskowych. Ponadto w zimowej stolicy Polski można zwiedzić Podwodny Świat, Myszogród Zakopane i zakopiańską Motylarnię. Dzieciom, które chciałyby spożytkować swoją energię na szaleństwach w parkach rozrywki szczególnie polecamy Kids Park Janosika i Park Harnasia.

 

Empeak, Wózek turystyczny Carter, czarny

 

Jak zaplanować wyjazd na kemping i na co zwrócić uwagę?

Planowanie wyjazdu na kemping to skomplikowany proces, który powinien uwzględniać wiele czynników. Po wyborze regionu i konkretnej miejscowości koniecznie sprawdźmy, gdzie jest zlokalizowane pole kempingowe, jak wygląda, a także co oferuje. Jego położenie w kontekście oddalenia od głównych dróg transportowych, bezpośrednia bliskość morza, jeziora czy gór, jak również sam sposób zagęszczenia oraz rozmieszczenia przyczep kempingowych będą miały kluczowe znaczenie dla naszego wypoczynku.

Nie bez znaczenia jest również możliwość korzystania z urządzeń sanitarnych i dostęp do kuchni. Choć w przypadku domków, przyczep kempingowych czy kamperów sprawa jest prosta, decydując się na wakacje w namiocie warto zwrócić na to uwagę. Możliwość przyrządzenia posiłku, skorzystania z prysznica lub toalety to rzeczy niezwykle ważne.

Istotna jest również popularność danego miejsca. Kempingi w Polsce nad jeziorem czy morzem ze względu na popularność potrafią być mocno przeludnione. Planując wyjazd na kemping, zwłaszcza w szczycie sezonu, warto zwrócić uwagę na mniej oblegane regiony naszego pięknego kraju.

 

High Peak, Namiot 2-osobowy, Nevada 2 10196, szary, 300x140x115 cm

 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie w dziale Turystyka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock