Spośród wiosennych premier wybraliśmy najlepsze kryminały i książki sensacyjne. Znajdziecie tu m.in. nowości od Marcina Mellera (ojciec i syn razem w Afryce), Katarzyny Bondy (mrożące krew w żyłach rytualne morderstwa) czy Davida Lagencrantza (świeża seria detektywistyczna). Która z nich zostanie Waszym ulubieńcem?

Kryminały i thrillery 2022 – wybór tytułów

  • „Czerwona ziemia”, Marcin Meller

W swoim thrillerowym debiucie Marcin Meller zabiera czytelników w podróż przez Afrykę. To kontynent, na którym prywatnie spędził 2 lata, więc wiernie oddaje realia życia na kontynencie. Nie spodziewajcie się jednak książki non-fiction. Powieść pełna jest przygód, sensacyjnych zwrotów akcji, ale też tęsknoty i miłości. Osią, wokół której toczy się akcja, jest relacja między ojcem a synem. Starszego z nich poznajemy w latach 90. jako dziennikarza podróżującego przez Ugandę. Młodszy ruszy jego śladami 25 lat później. Co wydarzy się, gdy syn nie dotrze do celu swojej wędrówki? I czy ojcu uda się go uratować?

Marcin Meller czerwona ziemia

  • „Człowiek, który wyszedł z mroku”, David Lagencrantz

Po tym jak rodzina Stiega Larssona wyznaczyła Davida Lagencrantza na twórcę kontynuacji bestsellerowej sagi “Millennium”, pisarz stał się jedną z ikon szwedzkiej literatury kryminalnej. Wraz z powieścią „Człowiek, który wyszedł z mroku” autor rozpoczyna nowy rozdział swojej pisarskiej kariery. W Sztokholmie ginie sędzia piłkarski. Wydaje się, że śledztwo może zakończyć się szybko. Sprzeciwia się temu młoda, ambitna policjantka. Intuicja podpowiada się, że prawda leży poza tym, co wydaje się oczywiste. Gdy w sprawę zaangażuje się profesor psychologii, akcja nabierze tempa. Dochodzenie zacznie skręcać w mocno polityczne rejony, a w każdym zakamarku czyhać będzie kolejna mroczna tajemnica.

Lagencrantz

  • „Zimna sprawa”, Katarzyna Bonda

Królowa polskiej literatury kryminalnej wysyła agenta śledczego Huberta Meyera na kolejne dochodzenie. Gdy policja odkrywa zwłoki kobiety i trójki dzieci w podziemiach zabytkowej willi, od razu wiadomo, że nie będzie to zwykłe śledztwo. Sposób pochówku może świadczyć o tym, że dokonany został mord rytualny. Tajemnice piętrzą się z każdą chwilą, a kolejni przesłuchiwani giną w rytualnych kokonach. Nie wiadomo, czy mamy do czynienia z sektą czy raczej z okrutnym syndykatem. Robi się coraz groźniej, a prawda o tej zbrodni stale wymyka się Mayerowi z rąk. Tytułowa „zimna sprawa” oznacza osoby zaginione od lat. Katarzyna Bonda sprawia, że czasem strach je odnaleźć.

Zimna sprawa Bonda

  • „Plac Senacki 6PM”, Vincent Severski

Gra wywiadów, polityczne strategie i gorączkowe analizy - Vincent Severski wraca z książką, która umacnia jego pozycję mistrza powieści szpiegowskiej. W październiku 1990 roku z wojskowej bazy na północy Związku Radzieckiego wypływa okręt podwodny Dymitr Doński. To najpotężniejsza jednostka we flocie ZSRR, a dowodzący nią kapitan Golicyn ma pod ręką ogromny arsenał atomowy. Amerykanie i Brytyjczycy muszą ustalić intencje przeciwników, więc do gry wkracza najlepszy agent MI6. Do niedawna wydawało się, że to koniec zimnej wojny. Czy szansę na pokój przekreśli otwarty konflikt zbrojny? I jak zachować chłodny spokój, gdy napięcie stale rośnie?

VIncent Severski plac senacki

  • „Czas zdrajców”, Marek Krajewski

Gotowi na kolejne spotkanie z Edwardem Popielskim? Marek Krajewski zapowiada, że to najniebezpieczniejsza z dotychczasowych misji tego słynnego powieściowego bohatera. Akcja “Czasu zdrajców” rozgrywa się we Wrocławiu roku 1935. Młoda rozwódka ma na sprzedaż pulę tajnych dokumentów. Cena okazuje się zbyt wysoka, więc Popielski ma za zadanie skłonić ją do dobrowolnego podzielenia się cennymi materiałami. Oprócz solidnej dawki szpiegowskich potyczek, psychologicznych manipulacji i dosłownej ostrej walki, jak zawsze odnajdziemy tu również hołd dla polskiej historii i geografii - przede wszystkim bogactwo wysmakowanych detali, związanych z działaniem służb specjalnych Drugiej Rzeczypospolitej.

Czas zdrajców marek krajewski

  • „Koniec się pani nie udał”, Jacek Galiński

Zofia Wilkońska to nietypowa bohaterka. Jej wiek, energia i niewyparzony język łamią gatunkowe schematy. Staruszka stała się ulubienicą czytelników, a Jacek Galiński wraca do jej historii już po raz piąty. „Koniec się pani nie udał” od samego początku wchłania nas w świat, w którym zdarzyć się może dosłownie wszystko. Kobieta ląduje bowiem w czyśćcu, gdzie spotyka ją seria groteskowych przygód. Autor żongluje postaciami z kart polskiej historii - spotkamy tu porucznika Borewicza, Danutę Szaflarską czy generała Jaruzelskiego, których Zofia angażuje w rozwijającą się intrygę. Ta komedia kryminalna nie przestaje bawić i zaskakiwać.

koniec się pani nie udał galiński

  • „Morderstwo nie jest takie proste”, Carla Valentine

Perełka dla fanów twórczości Agathy Christie i literatury kryminalnej. Carla Valentine składa hołd jednej z najważniejszych pisarek gatunku. Śledzi opisywane przez nią zbrodnie i drobiazgowo analizuje je pod kątem prawdopodobieństwa. Okazuje się, że wiele z nich było opartych na uważnej lekturze doniesień prasowych czy bieżącym zapoznawaniu się ze szczegółowymi informacjami o technikach śledztw. Opisywane przez Christie morderstwa tajemnicze są jedynie na kartach powieści. Valentine udowadnia, że za literacką magią stoi wiedza na temat balistyki, toksykologii, autopsji czy analizowania śladów z miejsca zbrodni. Z pewnością będzie to fascynująca lektura dla wszystkich wielbicieli tego typu zagadek.

morderstwo nie jest takie proste

Więcej premierowych książek znajdziesz na Targach Książki! Sprawdź także nasz kalendarz wydarzeń i dołącz do spotkań online z ulubionymi autorami. Zapraszamy!

Więcej tekstów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Już 29 maja o godzinie 16 00 w ramach Targów Książki zapraszamy na spotkanie z Davidem Lagetcrantzem. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, tłumaczenie Anna Rosiak. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na facebookowym profilu Empiku. 

David Lagercrantz spotkanie

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com