Jak działa brama przesuwna i jak wygląda praca napędu?

Działanie bram przesuwnych opiera się na zamontowaniu całej konstrukcji na specjalnych profilach stalowych bądź aluminiowych. Mają one na środku specjalne wycięcie, w którym jest miejsce na samą bramę. Cała konstrukcja musi być oczywiście odpowiednio wyważona i skonstruowana, by odpowiednio działała, a niezbędnych do prawidłowego działania jest wiele elementów. Potrzebne są oczywiście skrzydła bramy, sam napęd oraz wózki jezdne. Oprócz nich należy również zamontowanie wszystkiego na odpowiedniej głębokości. Zbyt płytkie fundamenty będą się poruszać zależnie od pory roku (opadać latem, podnosić zima), co nie jest pożądane, a za głęboka konstrukcja nie będzie prawidłowo działać. Nie można również zapomnieć o miejscu na instalację elektryczną.

 

Zestaw do bram przesuwnych do 3,5m i 300kg DoorHan SL-300KIT

 

Napędy do bramy przesuwnej a zespół rolek jezdnych

Zanim przejdziemy do automatyki do bram, trzeba jeszcze wspomnieć o rolkach jezdnych. Ich wykonanie, a także producent mogą zaważyć na głośności i płynności pracy bramy. Oprócz tego nawet najlepszej jakości napęd nie zdziała zbyt wiele, jeśli postawisz na słabe rolki. Może się bowiem okazać, że cała konstrukcja będzie do remontu już kilka miesięcy po instalacji ze względu na zły stan tego elementu. Wybór samych kółek jest równie ważny co ich właściwa instalacja. Istotne jest bowiem to, by zamontować je w odpowiedniej odległości od siebie. Ustawienie ich zbyt blisko może bowiem uniemożliwiać całkowite zamknięcie bramy.

Jak wybrać napęd do bramy przesuwnej? Najważniejsze kryteria

Wybór samego napędu powinien opierać się o kilka najważniejszych kryteriów:

Rodzaj używanej listwy zębatej

Listwa zębata jest elementem, który musi współgrać z silnikiem, a różnice wynikają przede wszystkim z materiału, z którego jest zrobiona. Listwy z tworzywa sztucznego są montowane blachowkrętami. Powoduje to, że nie da się ich montować na profilu jezdnym, gdyż blokowałyby one pracę bramy. Zaletą tego typu listew jest cicha praca, ale wadą to, że wytrzymają jedynie nacisk ok. 400 kg. Listwy metalowe nie mają tego typu ograniczenia i są wytrzymalsze, ale za to pracują nieco głośniej.

 

Przycisk do awaryjnego zatrzymania napędu DoorHan STOP

 

Rodzaj awaryjnego otwierania bramy

Awaria sieciowa mogłaby na stałe unieruchomić bramę, dlatego, aby zapobiec tego typu usterce, należy zadbać o możliwość awaryjnego uruchomienia przekładni. Musi ona być łatwa w dostępie, a także wykonana z odpowiednich materiałów. Najpewniejszym wyborem będą kluczyki metalowe, a cały akumulator powinien zapewniać płynną i prawidłową pracę całego napędu.

Częstotliwość używania bramy

Wybierając silnik, trzeba tez zwrócić uwagę na to, jak często brama będzie użytkowana. W domowych warunkach, czyli przy maksymalnie 50 cyklach otwierania na dobę, wystarczy napęd o średnim zasobie mocy. Praca przemysłowa, czyli otwieranie bramy częstsze niż 50 cykli wymaga większych zasobów mocy, a co za tym idzie mocniejszego silnika.

Rozmiar bramy i jej waga

Wybierając napęd, warto zachować mniej więcej 30-40% zapasu, by maszyna nie pracowała na maksimum możliwości. Zbyt mocne nadwyrężanie konstrukcji może się bowiem przyczynić do szybszego zużycia. Równie istotna jest długość bramy, gdyż nie zawsze idzie ona w parze z wagą.

 

Kaseta sterownicza z 3 przyciskami z kluczem DoorHan BUTTON-2K

 

Jakie dodatkowe funkcje mogą mieć napędy?

Podstawowe napędy są odpowiedzialne przede wszystkim za to, by poruszać bramą i na tym kończy się zakres ich działań. Można jednak spotkać modele, które posiadają dodatkowe funkcje. W wielu przypadkach poprawiają one komfort korzystania z napędu oraz całej bramy, zwyczajnie ułatwiając życie. Jako dodatkową funkcję można wymienić na przykład ściszony tryb pracy. Zapobiega on nadmiernemu hałasowi, który mogą generować niektóre mechanizmy. Na wyróżnienie zasługują również funkcje takie jak spowalnianie bramy na końcu oraz systemy wykrywania przeszkód na trasie bramy.

Co może mieć wpływ na działanie napędu?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że gorsze działanie napędu może mieć związek niekoniecznie z mechanizmem, a z samą bramą. Jeśli widzisz, że coś się zacina, warto skontrolować stan skrzydeł lub na przykład szyny. Może się bowiem okazać, że tarcia generowane przez pocieranie się bramy powodują tarcia zakłócające pracę urządzenia. Spada wówczas jego skuteczność, a za to zużycie się mechanizmu może być coraz szybsze.

Jaki napęd do bramy przesuwnej będzie najlepszy?

Znając już specyfikę wyboru napędu do bramy, wiesz już, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Przedstawiamy najciekawsze modele, których zakup zdecydowanie warto rozważyć.

  • Napęd do bram przesuwnych do 1300kg i 6m DoorHan SLIDING-1300 – konstrukcja ta nadaje się do bram o średniej długości, ale dużej masie. Jego napięcie jest równie 220 V, a intensywność użytkowania wynosi 70%;

 

Napęd do bram przesuwnych do 1300kg i 6m DoorHan SLIDING-1300

 

  • napęd do bramy przesuwnej AB1000 VIDOS – ta konstrukcja przeznaczona jest dla bram o maksymalnej wadze 900 kg i 15 cykli na godzinę. Może być zatem użytkowana także w przemyśle, o ile będzie odpowiednio konserwowana. Zaletą tego napędu jest system wykrywania przeszkód, który zatrzymuje bramę w momencie wykrycia przeszkody. Oprócz tego umożliwia jedynie częściowe uchylenie bramy na przykład dla pieszych oraz łagodne rozpoczynanie i kończenie pracy;

 

Napęd Do Bramy Przesuwnej Ab1000 Vidos

 

  • napęd do bramy przesuwnej AB600 VIDOS – mniejsza moc urządzenia oznacza, że nadaje się ono do lżejszych bram. W tym przypadku maksymalna waga w kg to 500. Zaletą tego modelu jest płynne regulowanie momentu obrotowego oraz możliwość ustalenia czasu, po którym brama zaczyna się automatycznie zamykać.

 

Napęd Do Bramy Przesuwnej Ab600 Vidos

 

Sprawdź ofertę, porównaj parametry urządzeń, i wybierz model, który posłuży Ci do konstrukcji trwałej na lata bramy przesuwnej.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock