Spis treści:

  1. Obudowy komputerowe – z szybą lub bez – rodzaje
  2. Obudowa komputerowa – na co zwrócić uwagę?
  3. Jaką obudowę PC z szybką lub bez do konkretnych potrzeb?

 

Jakie funkcje powinna spełniać obudowa komputerowa? Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż dobór odpowiedniej konstrukcji ma wpływ na wiele czynników. To od niej tak naprawdę zależy z jakich komponentów może się składać nasz komputer i czy osiągną one odpowiednią wydajność. Wbrew pozorom design obudowy PC jest jej najmniej istotną cechą. Wybór konstrukcji z szybą lub bez jest tak naprawdę jedynie decyzją kosmetyczną. Zapraszam na zbiór najważniejszych cech obudów komputerowych. Mam nadzieję, że pomogą one w wyborze odpowiedniego modelu.

Szeroka oferta - obudowy do komputera

Obudowy komputerowe – z szybą lub bez – rodzaje

Główną funkcją obudów komputerowych jest zapewnienie miejsca na montaż podzespołów komputera. Nie jest to zbyt odkrywcze, ale już nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie w każdej obudowie umieścimy dowolną konfigurację sprzętu. Kompatybilność jest tu słowem kluczowym, a producenci w celu łatwiejszego jej określenia zastosowali podział obudów PC na konkretne rodzaje. I tak możemy się natknąć na obudowy:

  • Midi Tower – najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne konstrukcje dedykowane do płyt głównych w standardzie ATX, microATX oraz mini-ITX. Obudowy tego typu mieszczą w sobie większość podzespołów na rynku i pozwalają zarówno na budowę komputera gamingowego, jak i stacji roboczej do pracy lub multimediów.
  • Full Tower – konstrukcje nazywane także Big Tower powstały z myślą o bardzo dużych stacjach roboczych. We wnętrzu można umieścić praktycznie każdy rodzaj płyty głównej, jak np. Extended ATX (EATX). Rozmiar daje możliwość szerokiej rozbudowy komputera o dodatkowe karty rozszerzeń, czy nośniki danych.
  • Mini Tower – mniejsze obudowy wspierające głównie format płyt mini-ITX oraz microATX, choć spora część modeli tego typu jest w stanie zmieścić płyty ATX. Tego typu modele służą głównie do budowy komputerów domowych oraz biurowych przeznaczonych do mniej wymagających czynności.
  • Micro Tower – najmniejsze obudowy utrzymane w klasycznym kształcie skrzynek. Konstrukcje tego typu są kompatybilne z płytami typu microATX oraz mini-ITX. Ich wymiary pozwalają na stworzenie minimalistycznej konfiguracji komputera.

Oprócz wymienionych najpopularniejszych rodzajów obudów PC możemy znaleźć na rynku także konstrukcje noszące nazwy Cube, ITX, Desktop, czy SFF. Większość z nich to komponenty przeznaczone do tworzenia małych, nierzadko designerskich komputerów. Takie urządzenia mogą stać na biurku obok monitora i pełnić funkcję małych stacji roboczych lub centrów multimedialnych po ulokowaniu w okolicy telewizora.

Obudowa komputerowa BE Quiet!

Obudowa komputerowa – na co zwrócić uwagę?

Znajomość rodzajów obudów komputerowych znacząco ułatwia rozpoczęcie poszukiwań odpowiedniego modelu. Przyglądając się konkretnym konstrukcjom należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Jakie cechy powinna mieć dobra obudowa PC?

  • Kompatybilność z płytą główną – co prawda wybór rodzaju powinien spełnić ten warunek, ale zawsze warto się upewnić, czy konkretny model obudowy jest kompatybilny z wybraną wcześniej płytą główną i podzespołami.
  • Wymiary – rodzaj płyty głównej nie określa jej dokładnych wymiarów, a te mają znaczenie z kilku powodów. Po pierwsze w ten sposób dowiemy się, czy komputer zmieści się w docelowym miejscu. Oprócz tego wymiary określają to jak duże karty rozszerzeń i grafiki możemy umieścić we wnętrzu. W końcu od wymiarów obudowy zależy jak duże chłodzenie procesora będziemy mogli zastosować i czy cyrkulacja powietrza będzie na odpowiednim poziomie.
  • Ilość miejsc na rozszerzenia – wymiary obudowy bezpośrednio wiążą się z miejscem na podzespoły. Obudowy posiadają określone ilości slotów na karty rozszerzeń i koszyków na dyski twarde lub napędy. Budując komputer dobrze wybrać obudowę dającą możliwość rozbudowy w przyszłości.
  • Zasilacz – na rynku znajdziemy modele obudów z zasilaczem na wyposażeniu. Często jednak są to komponenty pozwalające jedynie na obsłużenie bazowej konfiguracji komputera. Warto więc rozważyć zakup „gołej” obudowy i zainwestować w wydajny moduł zasilający.

Zasilacz komputerowy Cooler Master

  • Aranżacja wnętrza – producenci wyposażenia komputerowego coraz częściej przykładają uwagę do estetyki. W przypadku obudów komputerowych objawia się to m.in. oddzielną komorą zasilacza oraz mocowaniami na przewody. W ten sposób nie tylko zapewniamy estetyczny wygląd wnętrza komputera, ale także dbamy o lepszą cyrkulację powietrza oraz rozkład temperatur. Warto więc zwrócić uwagę na układ wnętrza obudowy oraz akcesoria do porządkowania komponentów.
  • Okna w obudowie – szczególnie w przypadku komputerów gamingowych użytkownicy chętnie sięgają po modele z oknami. Te mogą być wykonane ze szkła lub specjalnego tworzywa sztucznego. Okna mogą się znajdować zarówno na bocznych ściankach, jak i na przednim panelu. Wszystko zależy od designu i konstrukcji obudowy. Najczęściej okno znajduje się z lewej strony obudowy. W ten sposób można najefektowniej wyeksponować wszystkie komponenty komputera. To rozwiązanie ma głównie estetyczny aspekt, choć wystawienie na widok wnętrzności mobilizuje użytkownika do częstszego sprzątania peceta, a więc częściowo przekłada się na bezpieczeństwo i wydajność!
  • Podświetlenie – to rozwiązanie pozwala na uzyskanie ciekawych efektów. W przypadku obudów możemy zazwyczaj znaleźć na wyposażeniu wentylatory tylne lub przednie z podświetleniem RGB. Część producentów sprzętu gamingowego oferuje obudowy z podświetleniem LED RGB w przednich panelach. Listwy LEDowe są wtedy zazwyczaj wpasowane w design danego modelu i tworzą efektowne widowisko. Wbudowane układy podświetlenia często współpracują z innymi akcesoriami danej marki w ramach jednego środowiska systemowego. Przykładem mogą być produkty takich firm, jak SilentiumPC, Cooler Master czy Razer.
  • Panel przedni i dostępne złącza – głównym elementem wyposażenia panelu przedniego są przyciski odpowiadające za włączenie i reset komputera. Warto zwrócić uwagę czy dany model oferuje coś ponadto. Na panelu znajdującym się na froncie, na górze lub z boku obudowy mogą się bowiem znaleźć dodatkowe porty USB pozwalające na szybkie podpinanie peryferiów lub złącza HDMI i audio. To znacząco ułatwia obsługę pendrive'ów lub dysków zewnętrznych. W przypadku rozbudowanego chłodzenia takie panele mogą oferować pokrętła regulacji obrotów wentylatorów lub kontroler podświetlenia RGB. Przydatne mogą się okazać także czytniki kart pamięci wbudowane w obudowę.

Obudowa komputerowa I-Box

Tak prezentują się główne cechy obudów komputerowych, ale producenci prześcigają się w pomysłach na przykucie uwagi klientów. Wybierając konkretny model możemy zwrócić uwagę także na takie elementy, jak beznarzędziowy montaż paneli i podzespołów komputera. Coraz więcej modeli posiada filtry antykurzowe mocowane w newralgicznych punktach. Na panelu przednim lub górnym może się znaleźć ekran wyświetlający najważniejsze parametry pracy komputera. W przypadku komputerów gamingowych coraz popularniejsze jest chłodzenie cieczą, a więc warto zwrócić uwagę, czy obudowa posiada mocowanie chłodnicy oraz otwory na przewody chłodzące. Jak widać obecnie obudowy PC mają do zaoferowania naprawdę wiele, a ich znaczenie dla pracy komputera jest niezwykle duże.


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze podobne wpisy:


Jaką obudowę PC z szybką lub bez do konkretnych potrzeb?

Budując komputer biurowy lub domowy do podstawowych zastosowań warto postawić na klasyczne obudowy Midi lub Mini Tower. Pozwalają one na obsługę większości płyt głównych. Komputery do podstawowej pracy nie wymagają rozbudowanego chłodzenia, czy dużej ilości kart rozszerzeń. Także design takich blaszaków zazwyczaj jest sprawą drugorzędną, ponieważ te są chowane pod biurkiem gdzie mało kto zagląda.

Nieco inaczej ma się sprawa z komputerami mającymi stać na widoku w biurze lub pełniącymi rolę platform multimedialnych do filmów i muzyki. Tutaj warto rozważyć zakup najmniejszych designerskich obudów. Same komputery zaś stworzyć na modłę tzw. desktopów, czyli komputerów z wydajnymi podzespołami do pracy bez zbędnych rozszerzeń.

Sprawa komplikuje się przy tworzeniu komputera do wydajnej pracy graficznej, obróbki wideo lub maszyn gamingowych. W przypadku pierwszych ważne jest zapewnienie bardzo wydajnego chłodzenia dla wyżyłowanych komponentów. Dobrym pomysłem będzie także zadbanie o szereg portów pozwalających na podpinanie urządzeń zewnętrznych oraz kieszeni na dyski z materiałami do obróbki. W takim obudowa typu Full Tower może być bardzo pomocna.

Obudowa komputerowa AEROCOOL

Komputery gamingowe nie wymagają największych konstrukcji, acz pomogą one w stworzeniu efektownego widowiska sprzętowego. Tak! Tutaj wizualia grają ważną rolę i mało który gracz wyobraża sobie komputer bez przynajmniej jednej szyby. Producenci komputerów gamingowych sięgają nawet po całe szklane obudowy PC. Podświetlenie LED RGB jest praktycznie obowiązkowe. Podobnie, jak przygotowanie pod chłodzenie cieczą oraz panele przednie z portami do podpięcia najważniejszych peryferiów, w tym słuchawek lub gogli VR poprzez przednie złącze HDMI! W przypadku audio warto, aby obudowa posiadała wieszak na słuchawki, chyba że takowy znajdzie się na podstawie monitora. Oczywiście przeszklona konstrukcja oznacza, że system porządkowania okablowania oraz oddzielna komora zasilacza są praktycznie obowiązkowe. Obudowa gamingowego komputera jest w zasadzie jedyną, która musi spełniać bardzo określone oczekiwania i w tym wypadku nie warto iść na ustępstwa, czy oszczędności.

Tak się prezentują najważniejsze cechy obudów komputerowych. Producenci prześcigają się w pomysłach na uatrakcyjnienie oferty, ale w większości żonglują podanymi powyżej cechami i komponentami. Najważniejsze, aby dobrana obudowa była kompatybilna z podzespołami, jakie chcemy umieścić w naszym przyszłym komputerze.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock