Spis treści:
  1. Ogród rustykalny – charakterystyka
  2. Rośliny w ogrodzie rustykalnym
  3. Ogród rustykalny – meble
  4. Aranżacja ogrodu w stylu rustykalnym – dodatki

 

rosliny w ogrodzie rustykalnym

 

Ogród rustykalny jest też nazywany ogrodem wiejskim. To, co od razu rzuca się w oczy po wejściu do niego, to bogactwo roślin i feeria barw. Wszystko jest w nim bujne, kolorowe, nie ma jasno wyznaczonych granic, a jednak wszystko ma tutaj sens i zdaje się mieć swój porządek. Ogród w stylu rustykalnym będzie spełnieniem marzeń każdego miłośnika wiejskiego życia, ale nie tylko. Może też być oazą spokoju i odskocznią od codziennego pędu w centrum miasta. Trzeba tylko wiedzieć, jak zaaranżować ogród rustykalny z prawdziwego zdarzenia.

 

ogród rustykalny charakterystyka

 

Ogród rustykalny – charakterystyka

Wiele osób może pamiętać wiejskie ogrody swoich babć i dziadków, u których spędzali każde lato. To właśnie o tej porze roku ogrody rustykalne wyglądają zachwycająco. Jeśli pragniesz odtworzyć sentymentalne miejsce z dzieciństwa, pamiętaj o kilku zasadach, jak:

  • swobodny charakter – ogrody wiejskie nie mają sztywno określonych ram, nawiązują do dzikiej przyrody, nie widać w nich wyraźnej ingerencji człowieka;
  • bujna roślinność – wszystko rośnie swobodnie, a na mieszanych rabatach sadzi się obok siebie różnorodne rośliny ozdobne, ale też warzywa, zioła i owoce, nie brakuje roślin pnących na pergolach i drewnianych kratach;
  • naturalne surowe materiały – dominuje zwłaszcza kamień (polne otoczaki, żwir), cegła i drewno;
  • proste formy – nie ma tu finezyjnych i bogato zdobionych elementów jak np. w ogrodach francuskich, są za to ponadczasowe formy, harmonijnie wkomponowane w wiejski klimat;
  • drewniane płotki – szczególnie wiklinowe i sztachetowe mają wiele uroku i kojarzą się z ogrodami wiejskimi sprzed lat;
  • ścieżki – mogą być kamienne, żwirowe albo ułożone ze starej cegły czy drewnianych belek (warunkiem jest odpowiednia ich impregnacja).

 


Warto wiedzieć

Popularne dawniej drewniane podkłady kolejowe wykorzystywane na ścieżki w wiejskich ogrodach nie są najlepszym wyborem. Impregnowano je olejem kreozotowym, który jest szkodliwy dla środowiska.


Rośliny w ogrodzie rustykalnym

Ogród wiejski to bogactwo roślin. Można w nim znaleźć przegląd mnóstwa gatunków ozdobnych, ale też wiele warzyw, ziół i owoców:

  • krzewy – lilak, hortensje, jaśminowiec, róże ozdobne, dzika róża, pęcherznica;
  • kwiaty jednoroczne – maki, słoneczniki, lobelie, ostróżki, lwie paszcze, maciejki;
  • kwiaty wieloletnie (byliny) – malwy, rudbekie, jeżówki, lawenda, piwonie, lilie;
  • kwiaty cebulowe – tulipany, narcyzy, szafirki, mieczyki;
  • drzewa liściaste – lipy, wierzby, brzozy;
  • drzewa owocowe – jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia;
  • rośliny pnące – winorośl, róże, powojnik, milin, groszek pachnący (jednoroczny).

ogrod rustykalny meble

Nieodłącznym elementem ogrodu wiejskiego jest warzywnik. Warto hodować w nim truskawki, maliny, porzeczki, borówki, ulubione warzywa, np. marchew, pietruszkę, por, seler, fasolę, buraki, sałatę, szpinak, ale też dynie i cukinie, a także zioła np. lubczyk, miętę i tymianek. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, można postawić szklarnię, nawet niewielką, by uprawiać w niej pomidory i paprykę.


Zobacz także:

Ogród francuski – jak go urządzić?


Ogród rustykalny – meble

Meble ogrodowe w stylu wiejckim do ogrodu rustykalnego są tworzone z naturalnych materiałów. Można zaaranżować przytulny kącik wypoczynkowy, stawiając w nim wiklinowe fotele, drewniany stół i ławeczkę. Również w samym ogrodzie warto ulokować pojedyncze meble np. huśtawkę czy ławkę, by zrelaksować się w cieniu ulubionych roślin. W ogrodzie wiejskim świetnie wygląda również klasyczny hamak rozwieszony pomiędzy dwiema starymi brzozami. Jeśli z jakiegoś powodu ktoś nie chce wybrać naturalnych materiałów, może postawić na dobrej jakości imitację, np. meble z technorattanu. Wizualnie będą harmonizować z naturą, a jednocześnie będą trwalsze i bardziej wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne.

Na tarasie i w ogrodzie utrzymanym w stylu rustykalnym przydadzą się też wszelkiego rodzaju schowki. Drewniane skrzynie zrobione własnoręcznie albo z jakościowego tworzywa sztucznego, dobrze imitującego naturalne materiały pomieszczą tarasowe akcesoria, np. poduszki i pledy.

Ziemia Podłoże do Wysiewu i Pikowania Kwiatów Warzyw Krzewów 20L z mikroorganizmami pH 5,5 - 6,5
Ziemia Podłoże do Wysiewu i Pikowania Kwiatów Warzyw Krzewów 20L z mikroorganizmami pH 5,5 - 6,5 Lumiled
0/5
12,12 zł
Promocja
12,12 zł  najniższa cena

12,89 zł  cena regularna

Aranżacja ogrodu w stylu rustykalnym – dodatki

Ogród wiejski jest przytulny i zdecydowanie nie minimalistyczny, a więc dekoracje są w nim mile widziane. Do rustykalnego klimatu pasują wiklinowe kosze, lampiony i girlandy świetlne, świece i tekstylia. Można inspirować się stylem boho, a wiele rzeczy warto robić własnoręcznie np. makramy, które potem zawisną na tarasie. Również meble wypoczynkowe warto ozdabiać przytulnymi pledami, narzutami i poduszkami, a stół nakryć obrusem. Najlepiej stawiać na naturalne materiały jak len i bawełna oraz równie naturalne kolory np. beże, biele, brązy.

Teraz już wiesz, od czego zacząć urządzanie wiejskiego ogrodu rustykalnego. Do dzieła!

Więcej artykułów znajdziesz w dziale poradników Dom i ogród.

Zdjęcia: Shutterstock.