Szukając egzotycznych produktów do pielęgnacji i suplementów diety, często zapominamy, że cudowne rośliny możemy znaleźć w zasadzie za rogiem! Na polskich łąkach nie brakuje leczniczych ziół i roślin, które od wieków stanowią ważną część medycyny ludowej. Przykładem może być wiesiołek — roślina zielna występująca w zasadzie na całym świecie w strefie umiarkowanej, począwszy od Ameryki Północnej aż po Europę i Azję.

Co ją wyróżnia? Nasiona tej rośliny to prawdziwa kopalnia dobroczynnych dla skóry i włosów składników! Nic dziwnego, że olej ten chętnie stosowany jest zarówno jako suplement, jak i element składu produktów do pielęgnacji.

 

Olejki do twarzy

 

Olej z wiesiołka — skład i właściwości 

W pozyskiwanym z nasion wiesiołka oleju znajdziesz przede wszystkim minerały takie jak magnez, wapń, cynk i selen, a także witaminę E. Ponadto, w jego składzie są również nienasycone kwasy tłuszczowe oraz fitosterole. Brzmi znajomo? Jeśli znasz właściwości poszczególnych olejów, możesz łatwo zauważyć, że olej z wiesiołka ma zbliżony skład do tego, pozyskiwanego z nasion ogórecznika.

Zastanawiasz się który produkt wybrać — olej z ogórecznika czy z wiesiołka? Olej ogórecznikowy zawiera zarówno sporo kwasów Omega-3, jak i Omega-6, natomiast wiesiołkowy składa się głównie z tych drugich. W jego składzie znajdziesz kwas gamma-linolenowy i linolowy, ale nie alfa-linolenowy należący do grupy Omega-3, występujących w roślinach. Jeśli stosujesz olej z wiesiołka na skórę, nie musisz zwracać na to uwagi, jednak w przypadku gdy prowadzisz suplementację, jest to bardzo ważne. Balans obydwu rodzajów kwasów w organizmie jest bowiem bardzo istotny dla homeostazy.

 

Kosmetyki naturalne do ciała

 

Dzięki takiemu składowi, olej z wiesiołka: 

  • wzmacnia odporność,
  • wspiera układ krążenia,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • wspiera układ nerwowy,
  • stymuluje usuwanie toksyn z organizmu.

Na skórę działa natomiast: 

  • regenerująco — wspomaga gojenie się ran,
  • łagodząco — łagodzi świąd i podrażnienia, przez co jest zalecany również osobom z atopią, łuszczycą czy egzemą,
  • przeciwtrądzikowo — zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnych, co hamuje rozwój wyprysków,
  • przeciwstarzeniowo — zawarte w nim składniki opóźniają procesy starzenia i stymulują produkcję elastyny oraz odbudowę włókien kolagenowych.

 

Olejki do ciała

 

Jak wybrać dobry olej z wiesiołka? 

Podobnie jak w przypadku innych olejów, zadaj sobie trzy pytania:

  • czy produkt jest nierafinowany?
  • czy produkt jest tłoczony na zimno?
  • czy produkt jest filtrowany chemicznie?

Odpowiedzi najprawdopodobniej znajdziesz na etykiecie. Producenci lubią się chwalić dobrymi praktykami — jeśli nie zamieszczono takich informacji o powyższych cechach, możesz mieć wątpliwości co do jakości produktu. Jeśli natomiast uda ci się wszystkie trzy aspekty potwierdzić, gratulacje! Masz w rękach wartościowy produkt.

Szukasz rekomendacji? Sprawdź oleje marki Naturini Natur Oil czy Olvita.

 

Olvita, Olej z wiesiołka, zimnotłoczony, 250 ml

 

Olej z wiesiołka na twarz — jak stosować? 

Zastanawiasz się, jak wykorzystać olej z wiesiołka w pielęgnacji twarzy? Najlepszym rozwiązaniem będzie dodanie kilku kropli oleju do ulubionych kremów czy serów. Możesz również wykorzystać ten cenny produkt przy dwufazowym oczyszczaniu. Przetrzyj nim twarz przed myciem żelem czy płynem micelarnym, aby usunąć tłuste zanieczyszczenia na powierzchni.

Makeup, sebum — najlepiej absorbuje je właśnie olej. Zamiast czystego oleju możesz również zastosować gotową formułę kosmetyków naturalnych, jak na przykład ultralekka emulsja marki Celia z lnem i wiesiołkiem.

 

Celia, Olejki Polskie, ultralekka emulsja do demakijażu Len i Wiesiołek, 200 ml

 

Olej z wiesiołka na trądzik możesz stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Dla spotęgowanego efektu połącz oba sposoby. Przeciwzapalne właściwości wiesiołka świetnie sprawdzają się w walce z niedoskonałościami skóry. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, polecamy ci oczywiście skonsultować zastosowanie oleju ze swoim dermatologiem. Olej z wiesiołka co prawda nie zastąpi terapii dermatologicznej, ale może stanowić dla niej wsparcie. Dzięki jego zastosowaniu możesz pozbyć się niedoskonałości, ale też wygładzić i nawilżyć.

Na rynku znajdziesz gotowe formuły do twarzy z wiesiołkiem. Jeśli masz suchą i matową cerę, polecamy ci półtłusty krem na dzień i noc z wiesiołkiem firmy Gracja. Miłośnikom natury do gustu przypadnie z kolei produkt marki Natura Siberica — ochronny krem o dwufazowej formule Aube Sur L'Amour. Formuła ta łączy w sobie nawilżający potencjał hydrolatu różanego z Grasse z ochronnym i regenerującym działaniem oleju z wiesiołka.

 

Natura Siberica, Aube Sur L'Amour, ochronny krem do twarzy na dzień z wiesiołkiem

 

Olej z wiesiołka na włosy — jak stosować? 

W pielęgnacji włosów matowych, pozbawionych blasku i suchych olej z wiesiołka będzie niezawodny. Możesz dodać kilka kropli produktu do stosowanych kosmetyków.

Podobnie jak inne oleje, wiesiolek będzie świetny do olejowania. Najbardziej polubią go włosy wysokoporowate, które nawilży, a jednocześnie ochroni tłustą otoczką. Po takiej kuracji możesz liczyć na większy blask, miękkość oraz podkreślony skręt włosów.

Olej z wiesiołka to wszechstronny składnik diety i pielęgnacji, który możesz stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Po więcej porad dotyczących kosmetyków i metod ich stosowania, zapraszamy do działu Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock