Smażenie to najmniej zdrowy rodzaj obróbki termicznej pokarmów. W tradycyjnym wariancie wymaga zastosowania sporej ilości tłuszczu i długotrwałego wykorzystania wysokich temperatur. W takich warunkach może dojść do utlenienia tłuszczu, co prowadzi do uwalniania związków toksycznych i powszechnie uznawanych na szkodliwe. Wiele zależy od dania i wyboru oleju – na przykład warzywa stir fry podsmażone na oleju rzepakowym będą mniej szkodliwe niż kurczak smażony w głębokim tłuszczu na oleju słonecznikowym.

Natomiast dzięki patelniom beztłuszczowym możesz smażyć bez obaw o negatywne konsekwencje dla zdrowia – i osiągać świetne efekty. Zamiast przesiąkniętych tłuszczem, obciążających dla żołądka dań, na patelni beztłuszczowej możesz przyszykować chrupiące potrawy, które zachowają maksimum smaku.

Czy da się smażyć bez tłuszczu?

Tak, choć w efekcie dania mogą być przesuszone i stracić pożądaną konsystencję. Dlatego patelnia beztłuszczowa – choć nazwa wskazuje inaczej – zazwyczaj wymaga zastosowania odrobiny oleju czy innego tłuszczu. Jest go jednak tak mało, że w zasadzie można uznać taką formę obróbki za beztłuszczową.

Patelnie nieprzywierające – jak są zbudowane?

Patelnia do smażenia bez tłuszczu powinna być wyposażona w specjalną powłokę określaną jako „non-stick”. Na tradycyjnych patelniach, nieposiadających tego typu udoskonalenia, smażenie bez tłuszczu jest praktycznie niemożliwe.

 

Patelnia beztłuszczowa - model non-stick TADAR Siena, 28 cm

 

Potrawy przywierają do powierzchni lub przypalają się, a ich późniejsze umycie praktycznie graniczy z cudem. Dlatego właśnie stosuje się olej, dzięki któremu potrawy „ślizgają” się na powierzchni, a jednocześnie są gotowe znacznie szybciej.

 

Zestaw patelni non-stick KONIGHOFFER Vulkan, 24 cm + 28 cm, 2 szt.

 

W przypadku patelni z powłoką nieprzywierającą nie musisz obawiać się takiego problemu. Wystarczy, że nałożysz kapkę tłuszczu, a potrawy będą przygotowane idealnie.

Powłoka non stick – z czego może być wykonana?

Podstawa patelni może być wykonana z dowolnego materiału, który nadaje się do stosowania w wysokich temperaturach - stali nierdzewnej, aluminium, żeliwa, itp. Powłoka non stick zazwyczaj powstaje z teflonu, granitu, ceramiki lub tytanu.

 

Zestaw patelni non-stick TADAR Marmara, 24/28 cm, + pokrywki Tadar 25/29 cm,czarny, 4 elementy

 

Wybierając patelnie z powłoką non-stick, warto zwrócić uwagę na grubość warstwy. Im grubsza, tym lepiej. Najlepiej szukać naczyń z co najmniej czterema warstwami, co gwarantuje odporność na zarysowania, ale również estetyczny efekt.

 

NON-STICK 2,5 KOKO Patelnia teflonowa, 26 cm

 

Patelnia teflonowa – czy warto w nią inwestować?

Od teflonu coraz częściej się odchodzi ze względu na przekonanie o jego toksyczności. Jest to jednak mit – teflon nie alergizuje ani nie wydziela substancji rakotwórczych. Mimo wszystko patelnia teflonowa nie stanowi jednak długoterminowej inwestycji. Owszem – to przystępne cenowo rozwiązanie, które pozwala na wygodne przygotowywanie potraw bez tłuszczu. Warstwa teflonowa nie jest jednak odporna na zadrapania i łatwo ściera się wraz z każdym użyciem. Już po roku intensywnego użytkowania patelnia może zupełnie stracić swoje właściwości non-stick.

Najlepsza patelnia do smażenia bez tłuszczu – ceramiczna, granitowa czy tytanowa?

Patelnie nieprzywierające ceramiczne świetnie nadają się do codziennego użycia i doskonale smaży się na nich bez tłuszczu. Są stosunkowo lekkie i nie uwalniają do dań substancji szkodliwych nawet przy wysokich temperaturach. Są jednak nieco bardziej podatne na uszkodzenia, niż inne warianty. Z czasem mogą się nich pojawić drobne zarysowania, dlatego należy do nich stosować drewniane szpatułki. Do smażenia na patelni ceramicznej niezbędna jest niewielka ilość tłuszczu.

 

Patelnia ceramiczna 28cm marki Eva Solo

 

Na patelni granitowej usmażysz potrawy na znacznie mniejszej ilości tłuszczu lub nawet całkowicie go nie stosując. Jest ona cięższa, niż ceramiczna, ale jednocześnie znacznie bardziej wytrzymała. Powłoka non-stick w patelniach granitowych zazwyczaj ma kilka warstw, co sprawia, że naczynie nagrzewa się dłużej, ale też lepiej zapobiega przywieraniu potraw.

 

Patelnia do placków i jajek KonigHOFFER

 

Patelnia tytanowa wykazuje cechy granitowej, ale cechuje się jeszcze wyższym poziomem wytrzymałości. Możesz myć ją w zmywarce i stosować do niej metalowe sztućce bez obaw o uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku głównym minusem jest wysoka cena.

 

Patelnia tytanowa BERLINGER HAUS BH-6049 Emerald, zielona, 24 cm

 

Każdy rodzaj patelni ma swoje zalety i wady. Przeanalizuj mocne i słabe strony każdego rozwiązania, opisane przez nas powyżej i wybierz idealne rozwiązanie dla siebie.

Sprawdź inne artykuły z pasji Gotuję.

Zdjęcie okładkowe: shutterstock.com.