Spis treści:

  1. Podkładka pod laptopa – do czego może służyć?
  2. Podkładka pod laptopa – na co zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie?

 

Laptopy gwarantują użytkownikom wygodę i mobilność. Nie znaczy to jednak, że są to sprzęty bez wad. Przede wszystkim ich konstrukcja powoduje, że nie sposób optymalnie dostosować położenie monitora i klawiatury do pracy. W efekcie, osoby, które z nich korzystają podczas pracy, często przybierają niekorzystną dla kręgosłupa pozycję, pochylając szyję i głowę. Dodatkowo laptopy dość łatwo się przegrzewają. Podstawka chłodząca, nie tylko zwiększa komfort pracy na tym urządzeniu, ale też pełni kilka innych funkcji, sprawiając, że laptop jest wygodną alternatywą dla komputera podczas pracy.

Podkładka chłodząca pod laptopa – do czego może służyć?

W zależności od swojej konstrukcji oraz funkcji, podstawka chłodząca może służyć do różnych celów.  

  • Chłodzenie laptopa

Podczas intensywnego korzystania ze sprzętu elektronicznego istnieje ryzyko, że ten się za bardzo nagrzeje. Prawdopodobieństwo przegrzania się sprzętu wzrasta wraz ze stopniem zaawansowania wykonywanych operacji. Na tempo nagrzewania się może wpłynąć również praca w słońcu oraz wysoka temperatura otoczenia. Laptop nagrzewa się szybciej również wtedy, gdy otwory wentylacyjne są przykryte. Te, znajdują się u spodu laptopa, więc trudno tego uniknąć. Nagrzewanie się sprzętu przyspieszają także miękkie, ciepłe powierzchnie, jak koc czy tapicerka, choć sprzęt, który stoi na biurku, również podlega temu zjawisku.

Podstawka chłodząca do laptopa ESPERANZA Gaming Alize

Jeśli komputer regularnie się przegrzewa, może dojść do awarii, a w skrajnych przypadkach, komponenty urządzenia mogą ulec stałemu uszkodzeniu. Jak zapobiegać przegrzewaniu? Przede wszystkim, należy unikać korzystania z urządzenia na miękkich powierzchniach. Ważne jest również dbanie o układ chłodzący komputera. Często laptop przegrzewa się, ponieważ układ wentylacyjny jest zabrudzony lub zakurzony. Aby usunąć zanieczyszczenia, można posłużyć się sprzężonym powietrzem. To bezpieczny sposób na czyszczenie różnych części urządzenia, od klawiatury po wentylator.

Samo czyszczenie jednak nie wystarczy – warto zaopatrzyć się również w odpowiednią podstawkę. Wyposażona w wentylator podkładka chłodząca pod laptopa, znacząco spowalnia proces nagrzewania. Dzięki niej urządzenie chodzi sprawniej i ciszej (nie włącza się hałaśliwy wentylator), a ty możesz korzystać z niego bez żadnych obaw.


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze podobne wpisy:


Podstawka chłodząca do laptopa ESPERANZA Gaming Buran

  • Regulacja wysokości i kąta nachylenia ekranu

Jeśli korzysta się z laptopa bez podstawki, ma się ograniczone możliwości ustawienia kąta nachylenia ekranu. Jego wysokość z kolei, determinuje poziom stołu czy biurka, który zazwyczaj jest zbyt niski, by móc przyjąć ergonomiczną pozycję. Stojak na laptopa umożliwia dostosowanie go. Dzięki niemu możesz umieścić urządzenie na takiej wysokości, która będzie najbardziej komfortowa podczas pracy. Sprawia to, że laptop staje się równie wygodnym sprzętem do wielogodzinnego korzystania, co komputer stacjonarny z monitorem.

Podstawka pod laptopa może mieć różne formy, jednak wszystkie, których zadaniem jest dopasowanie pozycji urządzenia, łączy jedna cecha: regulowana wysokość. Aby mieć maksymalną swobodę w dopasowywaniu, warto zainwestować w stojak składający się z obrotowych elementów. W przypadku stolika pod notebook SILENTIUMPC NT-L10, elementy można na przykład obrócić o 15 stopni, a względem siebie – o 360. Funkcja ta jest przydatna szczególnie podczas pracy na zewnątrz. Manewrując poszczególnymi elementami stojaka, można dopasować pozycję urządzenia w taki sposób, aby zachować pełną widoczność ekranu (nawet w słoneczny dzień) i zapobiec nagrzewaniu się sprzętu bez zmiany stanowiska pracy.

Stolik pod notebooka SILENTIUMPC NT-L10

Jeśli opcja obrotu nie jest ci potrzebna, dobrym wyborem może okazać się podkładka chłodząca pod laptopa łącząca w sobie funkcję wentylacji i regulacji wysokości. Tego typu stojak jest odpowiedni do pracy w domu, czy w biurze.

Podkładka chłodząca pod laptopa – na co zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie?

Wybierając podkładkę chłodzącą do laptopa, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał wykorzystany do jej produkcji. Im więcej aluminium, tym lepiej – jest to solidny materiał, który nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Unikaj podstawek wykonanych w większości z plastiku, zwłaszcza jeśli mają funkcję regulowania. Kolejnym ważnym aspektem jest dopasowanie podstawki do rozmiaru laptopa. Zazwyczaj pasują one do różnych modeli laptopów – ograniczeniem jest w tym przypadku przekątna ekranu. Podstawka może być większa niż przekątna twojego sprzętu – na przykład do laptopa siedemnastocalowego będzie pasować podstawka 17,3 – ale nie mniejsza. Najlepiej szukać kompatybilnego modelu, aby cieszyć się maksymalnym komfortem użytkowania. Jeśli chcesz korzystać ze sprzętu przez lata, bezpiecznym wyborem będzie większy wariant.

Aluminiowy stojak pod laptopa Nillkin

Nie należy zapominać również o samej wentylacji. Najlepiej wybrać podstawkę z funkcją aktywnego chłodzenia, wyposażoną w wentylator. Jeden większy sprawdzi się lepiej niż kilka mniejszych, ze względu na mniejszy hałas oraz zgarnianie większej ilości powietrza.

Podkładki chłodzące pod laptopy gwarantują komfort i bezpieczeństwo, przedłużając żywotność sprzętu. Warto w nie zainwestować, zwłaszcza jeśli pracujesz zdalnie czy korzystasz z laptopa w celach gamingowych. Podczas gry komputer musi wykonywać obciążające operacje, co często prowadzi do przegrzewania się sprzętu. Chłodząca podstawka uchroni go przed wzrostem temperatury, zapobiegając ewentualnym awariom, a tobie zagwarantuje maksymalną wygodę użytkowania. Dobierz optymalny model dla siebie, korzystając z naszych wskazówek!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock