Wieża Eiffela? Statua Wolności? A może Koloseum? Wszystkie te miejsca z pewnością warto odwiedzić (i to nie raz!), jednak w sytuacji, kiedy podróżowanie stoi pod wielkim znakiem zapytania, a my sami dysponujemy nadmiarem wolnego czasu, warto zainteresować się nieco inną rozrywką. Chodzi o puzzle 3D, czyli układanki, za pomocą których jesteśmy w stanie stworzyć przestrzenne przedmioty lub obiekty. Co ważne, nie jest to propozycja jedynie dla dzieci i nastolatków, ale i dla dorosłych. Oryginalna zabawa dla każdego, nad którą można działać wspólnie. Ułożenie puzzli 3D początkowo wydaje się niełatwe, jednak efekt końcowy jest imponujący i daje sporo satysfakcji.

Puzzle 3D robotime

Rozwijaj wyobraźnię swoją i dziecka

Prześledźmy więc największe ich zalety: po pierwsze, puzzle 3D pomagają w rozwoju wyobraźni przestrzennej, bo wymagają zastanowienia się nad tym, jak powinien wyglądać układany przez nas obiekt. Po drugie, kształtują zdolności manualne - obligują bowiem do pewnego poziomu precyzji (mówimy tu przede wszystkim o percepcji wzrokowej i koordynacji ruchowej). Po trzecie zaś, uczą logicznego myślenia i planowania; niezależnie od tego, czy chodzi o prostszą, typowo „dziecięcą” konstrukcję, czy o bardziej skomplikowane budowle, jak zamek Hogwart prosto z „Harry’ego Pottera” czy replikę słynnego Titanica. Puzzle 3D wpływają też pozytywnie na ćwiczenie… cierpliwości i wytrwałości nie tylko u najmłodszych, ale i u ich opiekunów. A nagroda, która czeka po ukończeniu puzzli 3D, cieszyć będzie przez długi czas, prezentując się dumnie np. na półce w pokoju swojego wykonawcy i przywodząc miłe wspomnienia.

Hogwart Puzzle 3d

Rodzaje puzzli 3D - co wybrać dla trzylatka, a co dla dorosłego

Jednak puzzle 3D puzzlom 3D nierówne i wystarczy szybki rzut oka na ich ofertę, aby przekonać się, że jest ogromna! Przyjrzyjmy się więc trzem podstawowym ich rodzajom:

  • Trójwymiarowe obiekty i budowle - najpopularniejsze, najczęściej przedstawiające różne konstrukcje architektoniczne, takie jak londyński Tower Bridge, paryska Katedra Notre Dame czy Zamek Królewski w Warszawie. Zazwyczaj przeznaczone są dla dzieci powyżej 3. roku życia oraz, oczywiście, nastolatków i dorosłych.
  • Puzzle 3D drewniane - za ich pomocą ułożyć można mniej skomplikowane pojazdy czy zwierzęta - np. autobus piętrowy czy lwa.
  • Klasyczne puzzle trójwymiarowe dla dzieci - składają się z mniejszej ilości większych elementów, tym samym będą odpowiednie nawet dla trzylatków. Kartonowe elementy stworzyć mogą imponującą dżunglę albo majestatyczne stado dinozaurów.

Na uwagę zasługują także „odstresowujące” puzzle 3D z mandalami, które trzeba nie tylko ułożyć, ale i pokolorować. Podobne zestawy stworzono także dla najmłodszych: z pomocą zestawu farbek i papierowych elementów dziecko powoła do życia swoją własną farmę, ogród czy podwodną krainę.

Wieża eiffla puzzle 3d

Znajdź sposób na nudę podczas ferii

Zapewnienie ciekawej, kreatywnej i rozwijającej rozrywki podczas ferii stanowi wyzwanie dla każdego rodzica i opiekuna - a i sami dorośli często cierpią na nudę i szukają zajęcia, które nie tylko pobudzi wyobraźnię, ale których efekt końcowy da sporo satysfakcji. Warto zapamiętać, iż u najmłodszych puzzle 3D rozwijają cztery bardzo ważne aspekty: małą motorykę, wyobraźnię przestrzenną, cierpliwość i spostrzegawczość. Dziecko uczy się bowiem chwytania małych części, operowania nimi oraz tworzenia z nich stabilnych konstrukcji. I chociaż złożenie puzzli 3D wymaga więcej czasu i precyzji, to też i w lepszy, głębszy sposób udoskonalają wszystkie wskazane umiejętności. Jak jest u dorosłych? Bardzo podobnie! Puzzle 3D pomagają w trenowaniu cierpliwości, dokładności i przestrzennego myślenia w każdym wieku. I w każdym wieku zapewniają dużo dobrej, wspólnej zabawy.

Stadion narodowy puzzle

Więcej pomysłów na zabawy dla najmłodszych znajdziesz w dziale Pasje Dziecka na Empik Pasje. Magazyn Online!