Żeby zdać egzamin maturalny z języka polskiego, potrzebna jest rozbudowana wiedza i konkretne umiejętności. Żadne repetytorium nie nadrobi zaległości w przeczytanych lekturach, ale z pewnością pozwoli usystematyzować zdobytą w szkole średniej wiedzę.

 

Pomoce szkolne - język polski

 

Repetytorium maturalne – język polski poziom podstawowy

Do egzaminu na poziomie podstawowym musi podejść każdy maturzysta, zatem wszystkim polecamy wybrane podręczniki do matury. Język polski pod względem materiału jest niezwykle obszerny. Poza gramatyką i lekturami szkolnymi obejmuje również szereg tematów kulturalnych oraz społecznych. Warto zadbać, żeby repetytorium maturalne z języka polskiego obejmowało możliwie jak największy zakres. Gotowy zestaw oferuje repetytorium polskiego wydawnictwa Nowa Era.

W serii „Teraz Matura” znajdziemy podstawowe narzędzie do nauki, czyli podręcznik „Teraz matura. Język polski. Vademecum z zadaniami”, który obejmuje nie tylko zagadnienia teoretyczne, ale również praktyczne zadania, jakie często można spotkać w arkuszach maturalnych.

 

Teraz matura. Język polski. Vademecum z zadaniami. Poziom podstawowy

 

Ponadto Nowa Era proponuje również publikację dedykowaną rozprawkom, które bardzo często pojawiają się na maturach. „Teraz matura. Język polski. Pisanie rozprawki. Tuż przed egzaminem” to nie tylko poradnik jak dobrze napisać rozprawkę, ale także przykładowe zadania egzaminacyjne oraz najważniejsze zagadnienia z dziedziny literatury wymagane na egzaminie wraz z opracowaniami lektur. W tej pozycji wiedza skondensowana jest w znaczący sposób, dlatego „Tuż przed egzaminem” polecamy do szybkiego odświeżenia najważniejszych informacji, a nie kompleksowego przygotowania do egzaminu.

 

Teraz matura. Język polski. Pisanie rozprawki. Tuż przed egzaminem. Szkoła ponadgimnazjalna

 

Podobną, mocno ograniczoną dawkę wiedzy znajdziemy w książce „W pigułce. Nauka o języku. Repetytorium”. Publikacja Joanny Dobkowskiej to zwięzłe podsumowanie wiadomości przyswajanych na lekcjach języka polskiego w liceum czy technikum, ale także w klasach IV–VIII. Książka może być dobrym sposobem na usystematyzowanie zdobytych wiadomości oraz szybką weryfikację wiedzy.

 

W pigułce. Nauka o języku. Repetytorium

 

Bardzo podobną formę mają „Tablice maturzysty”. To repetytorium do matury z języka polskiego przypomni kluczowe zagadnienia oraz lektury podzielone na epoki literackie. Dodatkowo znajdziemy tu poręczne fiszki, które świetnie sprawdzają się podczas ostatnich powtórek. Ponownie podkreślamy, że nie są to pozycje, które zastąpią przegląd podręczników i zeszytów ze szkoły średniej, ale mogą służyć za wykaz informacji, które warto znać, przystępując do egzaminu maturalnego.

 

Język polski. Tablice maturzysty

 

Duży odsetek maturzystów ma spore problemy z rozwiązywaniem zadań opartych na czytaniu ze zrozumieniem. Umiejętność ta nabywana jest przez lata edukacji, jednak niedługo przed maturą warto jeszcze raz pochylić się nad tym zagadnieniem. Przydatny będzie w tym celu podręcznik „Streszczenia logiczne czytanie ze zrozumieniem. Przykładowe arkusze maturalne. Poziom podstawowy”, gdzie autorzy zajmują się kwestią wyciągania odpowiednich wniosków i wyławiania z większego fragmentu tekstu najważniejszych informacji. Książka obejmuje zarówno teorię, jak i zadania praktyczne.


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne poradniki o repetytoriach maturalnych:


Streszczenia logiczne czytanie ze zrozumieniem. Przykładowe arkusze maturalne. Poziom podstawowy

 

Repetytorium maturalne - język polski poziom rozszerzony

Dodatkowe lektury, bardziej rozbudowane tematy i wreszcie większe wymagania – matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym wymaga solidnej podstawy w postaci wiedzy i zapamiętania długiego spisu lektur. Dlatego wręcz niezbędne jest wsparcie w nauce w postaci repetytorium maturalnego języka polskiego. Nowa Era ponownie przychodzi z rozwiązaniem na wysokim poziomie.

Podręcznik „Ponad słowami 1. Język polski. Maturalne karty pracy z dziennikiem lektur. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony” to esencja zagadnień, jakie omawiane są w tej serii podręczników w szkole średniej. Duży nacisk kładziony jest na umiejętność odnoszenia się nie tylko do dzieł ze spisu lektur, ale również popkultury czy publikacji popularnonaukowych. Z tym podręcznikiem do matury z języka polskiego można solidnie przygotować się z takich aspektów języka polskiego jak:

  • interpretacja teksu,
  • krytyczne rozumienie tekstu,
  • kompetencje językowe,
  • tworzenie wypowiedzi.

 

Ponad słowami 1. Język polski. Maturalne karty pracy z dziennikiem lektur. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony. Liceum i technikum

 

Nowa Era proponuje również vademecum dla uczniów, którzy wybrali poziom rozszerzony, w ramach serii „Teraz Matura”. „Teraz matura. Język polski. Vademecum z zadaniami. Poziom rozszerzony” to solidna pozycja, która pozwala uzupełnić i powtórzyć wiadomości w zakresie wymaganym na maturze na obu poziomach. To repetytorium języka polskiego wyróżnia możliwość własnoręcznego rozwiązywania zadań, jakie często pojawiają się w arkuszach maturalnych.

 

Teraz matura. Język polski. Vademecum z zadaniami. Poziom rozszerzony

 

Zmiany w spisie lektur sprawiają, że zakres materiału obowiązującego na maturze z języka polskiego jest płynny i często ulega modyfikacjom. Dlatego warto być na bieżąco, także w przypadku repetytorium maturalnego. Polski rozszerzony również pod tym względem jest wymagający, dlatego wśród podręczników polecamy również „Matura 2020. Repetytorium. Język polski. Zakres rozszerzony. Zdasz to”. Publikacja od WSiP zawiera arkusze maturalne z odpowiedziami, w tym 1000 zadań i 125 tematów. Książka ma aż 456 stron i stanowi solidny materiał do nauki. Z pewnością może służyć za ważny element przygotowań do egzaminu.

 

Matura 2020. Repetytorium. Język polski. Zakres rozszerzony. Zdasz to

 

Oczywiście żadne repetytorium nie zastąpi przeczytanych lektur czy solidnie wyuczonych zasad ortografii. Niemniej podręczniki do matury z języka polskiego mogą skutecznie odświeżyć wiadomości, a także przypomnieć zapomniane szczegóły. Kto wie, może któryś z nich pojawi się na tegorocznym egzaminie?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock