Uchwyt na telefon samochodowy – niezbędnik każdej podróży 

Umieszczanie telefonu na widoku sprawdza się nie tylko w momencie korzystania z map czy GPS. Tak naprawdę jest to wygodne rozwiązanie również wtedy, gdy jako kierowca chcesz posłuchać muzyki lub mieć większą kontrolę nad odbieraniem połączeń poprzez zestaw głośnomówiący. Pamiętaj jednak – znajdujący się w uchwycie sprzęt nie powinien rozpraszać cię ani ograniczać widoczności.

Uchwyt do telefonu chroni urządzenie przed upadkiem i ewentualnym uszkodzeniem – nie będziesz musiał przejmować się szukaniem go w torbie, plecaku, trzymaniem w kieszeni kurtki czy odkładaniem w mało bezpieczne miejsce, z którego łatwo może wypaść.

 

Uchwyt samochodowy grawitacyjny do telefonu Baseus Tank z przyssawką (czarny)

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? 

Obecne na rynku uchwyty różnią się wielkością i rozstawem ramion chwytających. Ważne jest więc by dopasować rodzaj do modelu naszego telefonu, by mieć pewność, że poradzi sobie z utrzymaniem sprzętu w jednym miejscu. Świetną opcją jest także możliwość dowolnego ustawienia telefonu. Jeżeli uchwyt pozwala użytkownikowi na zmianę nachylenia czy obracanie go w stronę pasażera, to zdecydowanie będzie to dużym ułatwieniem podczas podróży.

Materiał, z którego wykonany jest holder, to także istotna cecha, na którą należy zwrócić uwagę. Chcąc korzystać z uchwytu przez długi czas, należy szukać sprzętu, gdzie obok plastiku zastosowano np. ogumienie chroniące przez rysowaniem się telefonu i ograniczającym jego ślizganie czy chociażby metalowe elementy, które wzmacniają całą konstrukcję.

 

Uchwyt samochodowy na smartfon BASEUS WXYL-A01

 

Jaki uchwyt na telefon do samochodu kupić – rodzaje 

Rodzajów uchwytów jest całkiem sporo. Różnią się one sposobem i miejscem montażu, mechanizmem chwytania, stabilnością i jakością wykonania oraz samym materiałem, z którego są stworzone.

 

Uchwyt samochodowy na smartfon SAMSUNG EE-V200SABEGWW

 

Jakie rodzaje uchwytów do telefonu możesz spotkać najczęściej? 

  • mocowane na szybę za pomocą przyssawki,
  • uchwyty magnetyczne
  • umieszczane na desce rozdzielczej (również często za pomocą przyssawek),
  • podłączane do slotu CD,
  • montowane do kratki nawiewu,
  • inne stelaże, np. mocowane do zagłówka, dedykowane pasażerom.

 

Uniwersalny uchwyt samochodowy na smartfon XQISIT

 

Które wybrać najlepiej? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ponieważ jest to zwykle kwestia własnej wygody i upodobań, ważne jest jedynie, by uchwyt był w zasięgu naszej ręki, nie ograniczał nam widoczności, ani nie zasłaniał dostępu do przycisków na desce rozdzielczej.

Uchwyt do telefonu na szybę samochodu lub deskę rozdzielczą – wady i zalety 

Uchwyty montowane za pomocą przyssawki do szyby czy deski to jedne z najczęściej wybieranych modeli. Ich montaż jest zazwyczaj bezproblemowy, można umieścić je w nieograniczającym widoczności miejscu, a w razie potrzeby bez problemu rozmontować i przesunąć w inne miejsce (przyssawki najczęściej odzyskują pełne zdolności chwytania po przemyciu ich wodą).

Zwykle szczęki, czyli ramiona chwytające telefon, zaciskają się na włożonym sprzęcie, by zagwarantować mu stabilność. Często stosuje się także rozwiązanie grawitacyjne – czyli pewność chwytu opiera się na działaniu praw fizyki. Wówczas w uchwycie grawitacyjnym pojawia się jedno dodatkowe ramię trzymające od dołu, a przyciąganie ziemskie powoduje lepsze dociśnięcie urządzenia.

Dobrze jest także, by szczęki były lekko zagięte na brzegach. Zabezpieczy to telefon przed wypadnięciem podczas ostrego hamowania. Zwróć także uwagę na elementy takie jak ogumienie lub inny materiał wyściełający wnętrze ramion – dobrze, by takowe się tam znajdowało, ponieważ chroni ono przez porysowaniem obudowy smartfona.

 

Uchwyt grawitacyjny na smartfon BASEUS Metal Age

 

Uchwyt na telefon samochodowy do kratki lub wyjścia CD – czym się wyróżnia? 

Przede wszystkim ten rodzaj uchwytu w żaden sposób nie ogranicza widoczności tego, co dzieje się za szybą. Jest to więc rozwiązanie o tyle lepsze, że nie rozprasza kierowcy ani nie tworzy martwego pola. Montaż nie jest trudny, wymaga jedynie dostępności do kratki wentylacyjnej lub slotu CD. Przy czym ta druga opcja zwykle dedykowana jest telefonom mniejszym i lżejszym, ze względu na mniejszą stabilność konstrukcji.

Uchwyty umieszczane w kratce to, obok tych przyklejanych do szyby czy deski rozdzielczej, najpopularniejsze modele wybierane przez kierowców. Nie bez powodu – są wygodne, bezpieczne i sprawdzają się doskonale podczas podróży. Należy jednak uważać na działający nawiew podczas dużych mrozów – telefon może się nagrzać, co może niekorzystnie wpływać na żywotność jego baterii.

 

Uchwyt samochodowy na smartfon HAMA Car-Mobile

 

Uchwyt do telefonu samochodowy magnetyczny – na czym polega? 

To bardzo ciekawe rozwiązanie, polegające na montażu telefonu do uchwytu za pomocą dużego magnesu. Uchwyt może być umieszczany w kratce wentylacyjnej, przyklejany do deski rozdzielczej lub szyby. Najważniejsze jest tu jednak połączenie ze smartfonem. Jak udaje się uzyskać stabilne utrzymanie sprzętu w jednym miejscu?

Należy włożyć pod obudowę lub przykleić do niej odpowiedni magnes. Zwykle konstrukcje uchwytów magnetycznych są małe, poręczne, umożliwiają ustawianie sprzętu zarówno w pionie, jak i poziomie.

Czy mają jakieś wady? Przy gwałtowniejszym hamowaniu telefon może się odczepić. Także nieuważnie zamontowany przy okazji wypadnie, a w pośpiechu czy na początku użytkowania ma prawo się to czasem zdarzać.

 

Uchwyt Grawitacyjny Do Samochodu Na Kokpit Do Telefonu / Smartfona

 

Wybór idealnego uchwytu do telefonu – podsumowanie 

Duża dostępność rodzajów uchwytów do telefonu pozwala na wybranie opcji dopasowanej do każdego kierowcy. Pamiętaj, by kierować się wysoką jakością zastosowanych materiałów, dodatkowymi elementami podnoszącymi stabilność, np. gumowymi bokami czy zagiętymi szczękami, metodą montażu oraz wielkością dostosowaną do smartfonu.

Porównaj dostępne na rynku modele i wybierz urządzenie, dzięki któremu bezpiecznie pokonasz setki kilometrów.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock