Roleta rzymska na karnisz, montowana na uchwyty lub w kasecie – o sposobach montażu

Zasłony rzymskie najczęściej kojarzy się z niewidocznymi mechanizmami mocowanymi prosto do ściany, jednak to nie jedyny sposób montażu. Spośród kilku typów wyróżnia się między innymi:

  • panele we wnęce okiennej – jeśli nad oknem i pod wnęką znajduje się dostatecznie dużo miejsca, można zamocować roletę bezpośrednio do ściany. Używa się do tego najczęściej odpowiednio mocnej taśmy dwustronnej, utrzymującej całą konstrukcję w miejscu;
  • uchwyty na ramę – ta metoda, podobna do powyższej, polega na przyklejeniu specjalnych części bezpośrednio do ramy okiennej, a nie ściany nad nią. Pozwala to zaoszczędzić miejsce i sprawdza się szczególnie w przypadku małych okien;
  • kasety – można je zamontować zarówno do ramy, jak i wnęki w ścianie. Od wymienionych metod różnią się tym, że cały mechanizm jest zamknięty w plastikowej lub aluminiowej obudowie. Wiele osób uważa, że to najlepszy sposób montażu, ponieważ chroni roletę przed uszkodzeniami;
  • inwazyjny montaż na listwie okiennej – do zamontowania rolety w ten sposób wymagana jest ingerencja w strukturę okna. Należy bowiem wywiercić dziury potrzebne do zamontowania całości konstrukcji. Nie najlepiej sprawdzi się zatem w przypadku rozwiązań tymczasowych.

Oprócz samego sposobu montażu ważne jest też to, czy wolisz model z szynami, czy wolnowiszący. Ten pierwszy będzie lepiej utrzymywał roletę przy oknie, choć niektóre osoby uważają go za mniej estetyczny. Zasłony rzymskie zazwyczaj dobrze osłaniają okno, więc w większości przypadków te swobodnie wiszące świetnie spełniają swoje zadanie.

Rolety rzymskie zaciemniające i prześwitujące – dopasuj je do swoich potrzeb

Roleta ma przede wszystkim ochronić przed słońcem, jednak każdy ma inne wymagania względem tego, jak bardzo chcą się przed nim osłonić. Specjalne rolety zaciemniające pozwalają na prawie całkowite zasłonięcie okna, dzięki czemu nie przebije się przez nie żaden promień słońca. Bardziej transparentne modele umożliwiają delikatne zaciemnienie pomieszczenia, a przy tym pozwalają na zachowanie prywatności.

Ciekawe połączenie tych dwóch modeli to tzw. rolety rzymskie Duo, które składają się z dwóch osobnych zasłon. Jedna z nich uszyta jest z grubego i wytrzymałego materiału, skutecznie odcinającego pomieszczenie od światła. Druga warstwa to cienka tkanina, przez którą prześwituje nawet częściowo ukryte za chmurami słońce. Dzięki niezależnej od siebie regulacji możesz dostosować ustawienie obu rolet do swoich obecnych potrzeb.

Romantica Roleta rzymska Verona, prześwitująca, biała, 160x170 cm

Gotowe rolety rzymskie z bawełny, lnu albo poliestru

Dwa najczęściej wybierane materiały wykonania rolet rzymskich to bawełna i poliester. Pierwsza tkanina pochodzenia naturalnego świetnie układa się w fałdy i jest zdecydowanie milsza w dotyku niż sztuczne tworzywo. Jest niestety bardziej podatna na zabrudzenia, a zatem trzeba uważać przy niej na plamy. Poliester, mimo że sztywniejszy, również potrafi dobrze ułożyć się w równe pasy, a przy tym może być zdjęty i uprany chemicznie.

Do mniej typowych surowców wykonania rolet rzymskich zalicza się między innymi len. Ta wyjątkowa tkanina potrafi nadać wnętrzu bardzo oryginalnego charakteru, choć także przy niej należy uważać na zabrudzenia. Rzadko spotykany jest również jedwab, bardzo elegancki i luksusowy, ale niestety drogi. Do wytwarzania prawie przezroczystych rolet, służących jedynie lekkiemu ograniczeniu dostępu światła, wykorzystuje się zazwyczaj organtynę.

Flowers Roleta rzymska Verona, róże na jasno beżowym tle, 160x170 cm

Zasłony rzymskie – gdzie będą się prezentować najlepiej?

Ogromna zaleta rolet rzymskich to ich duża wszechstronność. Dzięki mnogości tkanin użytych do ich produkcji oraz wielu wzorom i kolorom da się je zamontować praktycznie wszędzie. Jako rolety do łazienki oraz rolety do kuchni, czyli miejsc, gdzie łatwo o wilgoć, najlepiej przydadzą się rolety uszyte z poliestru, a w pokojach gościnnych, dziecięcych czy w salonie sprawdzą się te z różnych tkanin wymienionych powyżej.

Warto także odpowiednio dobrać kolor i wzór, najlepiej dopasowując go do aranżacji danego pokoju. Jeśli stawiasz na minimalizm lub klasyczny styl, nie wybieraj raczej wzorzystych materiałów o żywym kolorze. Do pokoju o bardziej wyszukanym wnętrzu najlepiej zdecyduj się na rolety z ciemnego i grubego surowca, który może też sprawdzić się jako przeciwwaga w nowoczesnym mieszkaniu. W pokojach czerpiących wpływy ze świata przyrody najlepiej wkomponują się motywy roślinne, a tam, gdzie przeważa styl industrialny, odpowiednia będzie przede wszystkim prostota.

Roleta rzymska DEKORIA Linen, naturalny len, 100x170 cm

Połączenie zasłon i rolet rzymskich – czy warto w nie zainwestować?

Mimo że rolety rzymskie same w sobie wyglądają jak zasłony, to niektórzy i tak decydują się na dokupienie tych drugich. Taki zestaw sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach o dużym metrażu, ponieważ w małych pokojach będzie on po prostu przytłaczał. Nowoczesne firany, rolety rzymskie i zasłony to połączenie, które należy właściwie dobrać, aby uniknąć wrażenia przesytu.

Warto postawić przede wszystkim na umiar i prostotę. Samo połączenie rolet z zasłonami często wystarcza jako ozdoba i nie trzeba stawiać na skomplikowane wzory lub ekstrawaganckie kolory. Jeśli jednak chcesz się na nie zdecydować, zestaw ze sobą raczej na przykład jaśniejszy i ciemniejszy wariant tej samej barwy. Nieliczny wyglądający dobrze wyjątek to polegający na kontraście zestaw czerni z bielą. Nie warto za to wybierać dwóch krzykliwych kolorów lub różniących się od siebie motywów. Najlepsze połączenie daje wzorzysta roleta z gładką zasłoną – bądź odwrotnie.

Rolety rzymskie – nowoczesne rozwiązanie na miarę twoich potrzeb

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy twoje wątpliwości dotyczące rolet typu rzymskiego. Dają one ogromną swobodę działania i pasują dosłownie do każdego pokoju – o ile tylko umie się je właściwie do niego dobrać. Wybierz modele pasujące do twoich pomieszczeń!

Więcej artykułów i inspiracji wnętrzarskich znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.