Spoglądając w niedaleką przeszłość, łatwo dostrzec, jak wielka zmiana zaszła na rynku medialnym w ostatnich latach. Jeszcze nie tak dawno użytkownicy telewizorów korzystali głównie z oferty satelitarnej, polegając na programie oferowanym przez kanały, dostępne w wykupionych przez nich pakiecie. Dziś, przysłowiowe „skakanie po kanałach” jest już nieco anachroniczne – w dobie nieograniczonego wyboru programów, bycie skazanym na ramówkę nie zdaje egzaminu.

Co to jest smart TV?

 

Telewizor z funkcją smart tv

 

Smart z pozoru niczym nie różni się od zwyczajnych telewizorów – a przynajmniej tak sugeruje wygląd urządzenia. Cała jego magia objawia się, gdy podłączysz go do sieci. To dzięki Internetowi możesz korzystać z pełni jego możliwości, przeglądając strony internetowe, przeszukując YouTube'a, prezentując pokazy slajdów, oglądając seriale i filmy na serwisach streamingowych, wysyłać e-maile, przeglądać portale społecznościowe, prowadzić konferencje na komunikatorach online czy wypożyczać filmy w serwisach VOD. Całkiem spory wachlarz opcji, prawda?

Jak widać urządzenia typu Smart bazują na połączeniu z siecią. Dlatego, chcąc komfortowo korzystać ze wszystkich funkcji, jakie oferują, powinieneś upewnić się, że Twoje łącze internetowe ma odpowiednią szybkość. W innym wypadku używanie urządzenia może okazać się uciążliwe ze względu na powolne ładowanie.

Smart TV a serwisy streamingowe

Nawet nie zauważyliśmy, kiedy korzystanie z serwisów streamingowych stało się nową normalnością. Jeszcze w 2016 roku dostęp do Netflixa nie był w Polsce możliwy – dziś natomiast trudno znaleźć w gronie rodziny czy znajomych kogoś, kto z niego nie korzystał. Popularność stale zyskują też jego konkurenci, jak HBO Go, Amazon Prime, Hulu, czy inne platformy. Takie zmiany na rynku konsumenckim wymuszają ewolucję podejścia do projektowania elektroniki. Owszem, z platform streamingowych można korzystać na komputerze czy laptopie – ale nic nie zastąpi telewizora w kontekście jakości i komfortu oglądania.

Jak zrobić smart TV? Porady

Choć to pytanie może na pierwszy rzut oka wyglądać niedorzecznie, smart tv w istocie możesz… zrobić. Oczywiście, same ręce do tego nie wystarczą, choćbyś miał największą smykałkę do majsterkowania. Niezbędna jest w tym celu przystawka smart tv, która pozwala na odtwarzanie treści audiowizualnych z internetu na Twoim telewizorze, nawet jeśli nie jest on wyposażony w takie funkcje. Wystarczy złącze HDMI, za którego pośrednictwem możesz ją podłączyć. Takie rozwiązanie jest znacznie dogodniejsze niż podłączanie laptopa, na którym musisz wtedy operować, wyświetlając na ekranie telewizora jedynie obraz.

Nie zapominajmy, że smart TV box umożliwia jednocześnie korzystanie z telewizora na tradycyjnych zasadach, czyli przez dostęp do kanałów satelitarnych. Wciąż możesz oglądać za jego pośrednictwem programy ulubionych stacji. Oczywiście nie jesteś zdany na ramówkę – możesz zobaczyć to, co zostało już wyemitowane czy nagrywać dla siebie odcinki seriali i programów. Ta funkcja jest niezależna od dostępu do sieci.

Smart TV przystawka – jaką wybrać?

Jaka przystawka smart tv jest warta, by w nią zainwestować? Popularnym wariantem jest Chromecast – odtwarzacz multimedialny, który pozwala na przesyłanie treści multimedialnych na telewizor bez konieczności kupna nowego sprzętu. Inwestycja w Chromecast nadwyręży Twoje fundusze w znacznie mniejszym stopniu niż zakup nowego telewizora.

Telewizor smart TV – na co zwrócić uwagę przy doborze?

Biorąc pod uwagę, że smart TV służy nam przede wszystkim do oglądania, niezwykle istotną cechą urządzenia jest rozdzielczość. Warto wybierać ekrany o wysokiej rozdzielczości, najlepiej przynajmniej 4K i zaawansowanym procesorze obrazu, co przełoży się na komfort oglądania. Duże natężenie kolorów i ich dynamiczny wzmacniacz to elementy istotne dla każdego, kto szuka modeli wysokiej jakości.

Producenci stale ze sobą konkurują, wprowadzając nowe udogodnienia w zakresie technologii obrazu – wiedzą bowiem, że to ten aspekt decyduje zazwyczaj o ostatecznym wyborze klienta. W kwestii opcji użytkowania telewizory tego typu oferują zazwyczaj podobny przekrój możliwości. Warto więc kierować się przy doborze przede wszystkim parametrami. Jakość 4k, technologia full HD – to dziś standardy, które smart tv box zdecydowanie powinien uwzględniać.

Smart TV: jaki kupić?

Na rynku stale pojawiają się nowe modele smart TV. Zastanawiasz się, który z nich wybrać? Oto kilka modeli cieszących się dużą popularnością i oferujących użytkownikom nowoczesne rozwiązania techniczne.

Kategoria „budżetowe”: THOMSON 32HD5506, LED, 32”

 

Telewizor THOMSON 32HD5506, LED, 32”, HD Ready, USB, Wi-Fi, Smart TV

 

Model idealny dla osób, które chcą cieszyć się dobrą jakością obrazu, jednocześnie unikając dużych inwestycji. Ten model smart TV jest bardzo przystępny cenowo, a przy tym oferuje w zasadzie wszystko, co droższe modele: ekran HD Ready, dobrą klasę energetyczną i łączność Wi-Fi.

Kategoria „przystępne cenowo”: SAMSUNG UE43TU7172, LED, 43"

 

Telewizor SAMSUNG UE43TU7172, LED, 43", 4K, USB, HDMI, Wi-fi, Smart TV

 

Samsung słynie z dobrych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Ten model telewizora to prawdziwa gratka dla miłośników nowinek. Technologia 4k gwarantuje żywe i realistyczne kolory oraz znakomitą rozdzielczość. Posiadacze tego urządzenia mogą również korzystać z Netfliksa, HBO GO, YouTube’a czy Spotify.

Kategoria „dla miłośników zaawansowanych technologii”: SAMSUNG QE55Q950RB 55”

 

Telewizor SAMSUNG QE55Q950RB

 

Kupno urządzeń to dla Ciebie inwestycja? Chcesz wybrać zaawansowane rozwiązania technologiczne, a cena gra drugorzędną rolę? Ten model zapewni Ci wrażenia porównywalne do wizyty w kinie. Rozdzielczość 8k, upscaling do niej, procesor Quantum Ambient Mode – to tylko część udogodnień, które gwarantują stuprocentową satysfakcję z zakupu.