Co to jest origami?

Według definicji zaczerpniętej ze Słownika języka polskiego „origami” to „japońska sztuka wykonywania kunsztownych papierowych figurek bez pomocy nożyczek i kleju”.  „Origami” można także nazywać gotowe dzieło z papieru.

 

 

Historia origami

Historia origami zaczęła się bardzo dawno temu i bardzo daleko stąd. Wiemy, że już w VI wieku w Chinach popularne było składanie papieru w dekoracyjne formy, które początkowo wykorzystywane były w celach religijnych. Papierowymi figurkami ozdabiano bowiem groby. Około 100 lat później origami pojawiło się w Japonii i to właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni jest uważany za kolebkę tej sztuki.


Czy wiesz, że…

W 1797 roku powstał podręcznik z 49 sposobami składania żurawia z papieru.


W XX wieku zainteresowanie origami przybrało na sile, głównie za sprawą Akira Yoshizawa – ambasadora japońskiej kultury i miłośnika origami, który uczynił z niej sztukę. XX wiek to także czas, w którym określono sztywne zasady dotyczące techniki składania papieru. Brak nożyczek i kleju to podstawa, ale zgodnie z tradycją, origami nie można ozdabiać, a kartka papieru powinna być kwadratowa.

 

Interdruk, Papier do origami, 100 arkuszy

 

Jak zrobić origami?

Dzięki temu, że origami nie wymaga posługiwania się specjalistycznymi narzędziami, a jedyne, czego potrzeba, to kartka papieru, każdy może oddać się temu zajęciu. Swoją przygodę ze sztuką składania papieru warto zacząć od prostego origami. Są też origami dla dzieci – łatwiejsze i pozwalające wykonać ciekawe dla najmłodszych figurki np. zwierzątek.


Czy wiesz, że…

Najsłynniejsze origami z papieru to japoński żuraw, który symbolizuje szczęście, dobrobyt i długowieczność.


Co jeszcze się przyda oprócz papieru? Stabilne i twarde podłoże – najlepiej usiąść przy stole lub biurku, kubek ulubionej herbaty albo kawy, trochę chęci i jeszcze więcej cierpliwości. W przypadku origami w 100% zasadne jest powiedzenie, że praktyka czyni mistrza. Aby zrobić origami, koniecznie trzeba postępować zgodnie z instrukcją, krok po kroku, precyzyjnie wykonując każdy ruch.

 

Alexander, Moje pierwsze origami

 

Co daje nam origami?

Japońska sztuka składania papieru ćwiczy w nas koncentrację, cierpliwość i poprawia zdolności manualne. Właśnie dlatego w XIX i XX wieku wprowadzano origami do szkół, aby dzieci mogły się kreatywnie rozwijać, wyciszyć i uspokoić z nadmiaru emocji. To świetny sposób na pobudzenie wyobraźni przestrzennej.

 

Origami 3D - Biedronki Marka:Alexander

 

Początkujący artysta-hobbysta szybko przekona się, że origami wymaga precyzyjnych, spokojnych ruchów i ogromnego skupienia. Podczas pracy z kartką papieru można się więc zrelaksować i oderwać myśli od codziennych problemów, a także wyżyć kreatywnie. Na koniec zostaje radość z samodzielnie wykonanej dekoracji z papieru.

 

Creadu, Zestaw DIY Origami Kot 3D

 

Papier do origami

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać dowolny papier do origami, jedno- lub wielokolorowy, ale chcąc zrobić figurki zgodnie ze sztuką, powinno się używać kartek o odpowiednich parametrach. Ważna jest przede wszystkim gramatura – kartka nie powinna być zbyt cienka ani gruba. Idealny wybór to kwadratowy papier do origami o gramaturze 80g/m². Tradycyjnie używa się japońskiego washi, czyli bogato zdobionego papieru z roślinnym składem.

 

papier do origami

 

Masz już za sobą pierwsze próby z origami? A może dopiero chcesz nauczyć się efektownego składania papieru? Pochwal się swoimi osiągnięciami! Po więcej kreatywnych inspiracji zajrzyj do naszego działu DIY.

Źródło: Shutterstock