Bullet journal nie jest nowym pojęciem, ale faktycznie nie każdy musi je znać. To niezwykle modna metoda tworzenia odręcznych notatek osobistych w niekonwencjonalny sposób, którą kochają zwłaszcza wzrokowcy. Jej ojcem jest Ryder Carroll, na co dzień zajmujący się projektowaniem produktów cyfrowych.

 

jak prowadzić bullet journal

 

Określenie bullet journal mieści w sobie wiele pojęć, jak burza mózgów, mapa myśli, listy to do, przypomnienia, harmonogramy, nawyki, nad którymi chce się pracować i wiele, wiele więcej. Słowem – bullet journal to nic innego jak kreatywne planowanie i porządkowanie swojej codzienności z pomocą notatnika, kolorowych akcesoriów i… wyobraźni. Wszystko to przydaje się w życiu osobistym i w pracy.

 

bullet journal - jak prowadzić?

 

Bullet journal – TOP 10 akcesoriów

  1. Planner na spirali

Nie ma bullet journal bez notatnika. Może to być zwykły zeszyt albo wygodniejszy organizer na spirali, zamykany na gumkę. Specjalny planner może zawierać dodatki np. arkusze z naklejkami do projektowania notatek, miniporadnik jak efektywnie planować i praktyczną kieszonkę. Strony w kropki ułatwiają rysowanie i kreatywne zagospodarowywanie stron.

 

Organizer A5 Bullet Journal z akcesoriami Interdruk

 

  1. Markery do kaligrafii

W metodzie bullet journal chodzi o to, by dać upust swojej kreatywności i móc artystycznie się realizować. Liczą się przede wszystkim chęci, niekoniecznie wielki talent. Nawet najprostsze graficzne przedstawienie swoich myśli może pomoc w efektywnym planowaniu. Przydadzą się do tego specjalne markery do kaligrafii, które ułatwią tworzenie ozdobnych liter.

 

Markery pędzelkowe do kaligrafii Metallic brush do Bullet Journal Staedtler

 

  1. Zakreślacze

Przy użyciu zakreślacza można wyróżnić jakąś część tekstu. Kolorowe napisy, grafiki i podkreślenia – wszystko to sprzyja efektywnemu planowaniu bullet journal i ułatwia odczytywanie notatek.

 

Zakreślacze kremowe 6 kolorów Kidea

 

  1. Zakładki indeksujące

W bullet journalu chodzi o to, by szybko znaleźć daną stronę i konkretne zapiski. Można tworzyć szczegółowe indeksy, odnoszące się do ponumerowanych stron, ale można też pójść na skróty. Przy pomocy samoprzylepnych kolorowych zakładek oznaczysz najważniejsze strony, np. rozkładówki z pierwszym dniem każdego miesiąca.

 

Zakładki indeksujące z linijką 8 kolorów Interdruk

 

  1. Pieczątki

W metodzie bullet journal nie trzeba wszystkiego odręcznie pisać. Śmiało można posługiwać się stemplami, które przydają się zwłaszcza do powielania tych samych znaków np. przy tworzeniu listy to do albo do ozdabiania stron dekoracyjnymi akcentami.

 

Zestaw stempli do Bullet Journal Craftemotions

 

  1. Tusze do pieczątek

Kolorowe tusze dosłownie ubarwią i uatrakcyjnią każdą stronę bullet journala. Warto używać specjalnych szybkoschnących tuszy przeznaczonych do papieru.

 

Tusze do papieru Bullet Journal  Pastele, 4 kolory Aladine

 

  1. Zestaw papierowych kształtów

Podobnie jak pieczątki, również papierowe szablony ułatwiają tworzenie notatek metodą bullet journal. Przydadzą się zwłaszcza tym osobom, które niekoniecznie mają talent artystyczny, ale marzą o pięknie zaprojektowanej każdej stronie organizera.

 

Zestaw papierowych kształtów Jumping in puddles

 

  1. Niezbędnik do tworzenia figur geometrycznych

Zastanawiasz się, co wspólnego ma geometria z bullet journal? Otóż bardzo dużo! Figury pomagają uporządkować notatki. Przy pomocy specjalnego niezbędnika łatwo i szybko narysujesz pomocnicze linie, idealne kółka i kwadraty, ale też zaznaczysz kąty i stworzysz zaokrąglone rogi ramek.

 

Niezbędnik do bullet journal We R Memory Keepers

 

  1. Poradnik „1000 wzorów rysunków do bullet journal”

Warto zaopatrzyć się nie tylko w akcesoria, ale i w poradniki do bullet journal. Szczególnie przydadzą się na początku przygody z kreatywnym planowaniem. Taka książka to nie tylko cenne źródło inspiracji, ale też praktycznych wskazówek dotyczących kaligrafowania, rysowania znaczników czy tworzenia ikonek.

 

1000 wzorów rysunków do bullet journal Publicat

 

  1. Poradnik „Bullet journal. 101 pomysłów na zaplanowanie stron”

To kolejna książka, która pomoże zaprojektować każdą stronę bullet journala. Ten poradnik zawiera same konkrety – gotowe wzory notatek, którymi można się inspirować.

 

101 pomysłów na zaplanowanie stron bullet journal Helen Colebrook

 

To jak, zaczynasz przygodę z bullet journal? A może początki masz już za sobą i chcesz dalej kreatywnie się rozwijać? Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, będziesz wiedzieć, w co się zaopatrzyć. Po więcej kreatywnych pomysłów zapraszamy do działu Rysuję.