Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła „trasy rowerowe Dolny Śląsk” można zobaczyć, jak bardzo rozległa jest sieć ścieżek w tej części kraju. Co więcej, za sprawą organizacji samorządowych, jest ona ciągle rozbudowywana.

Wystarczy wspomnieć stowarzyszenie Dolnośląska Kraina Rowerowa, które poprzez promowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych, historii regionu czy atrakcji turystycznych aktywnie działa na rzecz budowania marki województwa dolnośląskiego jako głównego obszaru zainteresowania cyklistów. Nie inaczej jest w przypadku samorządowego projektu o nazwie „Dolnośląska Cyklostrada”, który zakłada wybudowanie ponad 1800 km długodystansowych tras rowerowych, mających pełnić funkcję rekreacyjną oraz stanowić ważny element lokalnej sieci transportowej. Zaangażowanie zarówno tych, jak i innych podmiotów sprawia, że Dolny Śląsk jest miejscem, w którym rowerzyści mogą liczyć na szereg atrakcji oraz udogodnień.

Co ważne, już na tę chwilę różnorodność tras jest na tyle duża, że z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Są to zarówno krótkie, liczące kilkanaście kilometrów ścieżki, idealnie nadające się do rekreacyjnej lub rodzinnej jazdy, jak również znacznie dłuższe szlaki dla bardziej wytrawnych cyklistów. W dolnośląskim nie brakuje również pięknych singli i trudnych technicznie ścieżek, pozwalających na szlifowanie techniki oraz czerpanie przyjemności z jazdy typowo górskiej.

Trudno byłoby opisać wszystkie trasy rowerowe Dolnego Śląska, a jeszcze trudniej wskazać te najpiękniejsze. Mamy nadzieję, że te, które poniżej opisujemy, zachęcą was do odwiedzenia tego niezwykłego regionu.

 

Bucket list. Dolny Śląsk. 200 nieoczywistych miejsc

 

Wybrane trasy rowerowe – Dolny Śląsk

Opisując poszczególne szlaki, celowo staraliśmy się wybrać zróżnicowane warianty, tak aby nadawały się nie tylko na dłuższe wypady, ale również rekreacyjne czy rodzinne wycieczki.

Dolina Barczy (szlak pomarańczowy)

Dolina Barczy to licząca przeszło 140 km trasa rowerowa wytyczona wzdłuż całego biegu rzeki Barycz, począwszy od okolic Odolanowa, do ujścia do Odry w Wyszanowie. Ten regionalny szlak prowadzący przez najpiękniejsze zakątki Dolnego Śląska, umożliwia podziwianie krajobrazów. Jest to trasa, na którą najlepiej wybrać się rowerem przystosowanym do dróg asfaltowych i lekkiego terenu. Poruszanie się po niej nie powinno jednak stanowić większego problemu nawet dla mniej wprawionych cyklistów. Dolina Baryczy będzie zatem świetnym kierunkiem zarówno na jednodniową wycieczkę, kilkudniowy wypad, jak i rodzinną przejażdżkę. 

 

Dolina Baryczy

 

Pomarańczowy szlak ma charakter liniowy, co znaczy, że można go pokonać, jadąc od Odolanowa w stronę Wyszanowa lub odwrotnie. Prowadząc kolejno przez takie miejscowości jak: Milicz, Żmigród czy Głogów istnieje możliwość podziwiania nie tylko przepięknych okoliczności przyrody, ale również innych atrakcji turystycznych w postaci wielkich kompleksów Stawów Milickich oraz Zamku w Żmigrodzie i Miliczu. Ciekawostką może być także specyficzny charakter ceglanej i szachulcowej architektury, otwarty rolniczy krajobraz pól, łąk oraz rozproszonych po lasach wsi. Na trasie nie brakuje również punktów widokowych czy Miejsc Przyjaznych Rowerzystom.

Przemierzając całą trasę, z pewnością warto na dłużej zatrzymać się w Miliczu, gdzie poza skorzystaniem z oferty lokali gastronomicznym można zobaczyć takie atrakcje jak akwarium plenerowe z taborem kolejowym, pałac Maltzanów, starożytne grodzisko czy ptasi trakt.

Nieco dalej, bo na odcinku Sułów-Kędzie mamy możliwość odwiedzenia Muzeum Rybactwa Doliny Baryczy oraz skosztowania lokalnej ryby. Na ostatnim etapie wycieczki, gdzieś między Kędziem a Wyszanowem, możemy liczyć na ciszę i spokój. Są to najbardziej odludne tereny, gdzie Barycz jako znacznie szersza rzeka spokojnie wije się pomiędzy łąkami i polami.

 

Romet, Rower crossowy, Orkan 2 D 28", biały, 2022, damski

 

Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry

Obwodnica Jeleniogórska to jedna z najdłuższych oznakowanych tras rowerowych Dolnego Śląska. W naszym zestawieniu znalazła się nie bez powodu. Liczący 104 km szlak zachwyca niesamowitą górską panoramą oraz zróżnicowaniem terenu. Trasa wytyczona wokół Kotliny Jeleniogórskiej przebiega przez cztery pasma: Góry Kaczawskie, Pogórze i Góry Izerskie, Karkonosze oraz Rudawy Janowickie, gwarantując nie tylko zapierające dech w piersi widoki, ale również powodując szybsze bicia serca na pokonywanych podjazdach.

 

Rudawy Janowieckie

 

Suma przewyższeń wynosi 1800 m, dlatego, jeśli chcecie przejechać całą trasę za jednym razem, musicie odpowiednio rozłożyć siły. Nie bez znaczenia jest również rodzaj znajdującej się na szlaku nawierzchni. Warto wybrać rower, który nie tylko sprawdzi się na podjazdach ze względu na rodzaj przełożeń, ale również wyposażony w opony pozwalające komfortowo przemieszczać się zarówno na drogach asfaltowych, jak i gruntowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie trasy rowerowe Dolnego Śląska, na Obwodnicy Jeleniogórskiej zdecydowanie nie będziemy narzekać na nudę. Wybierając się na wycieczkę możemy podziwiać zabytki należące do Doliny Pałaców i Ogrodów. Na liście znajdują się średniowieczne wieże mieszkalne, zamki czy renesansowe dwory. Wystarczy wspomnieć pałace w Bukowcu, Brunowie, Jeleniej Górze, Karpnikach, Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich czy Wieżę Książęcą w Siedlęcinie.

 

Marin Gestalt 2 Czarny Kameleon 700c 2022 54

 

Szlak Stawów Milickich

Niebieski szlak rowerowy nazywany również Szlakiem Stawów Milickich to licząca niespełna 30 km trasa rowerowa o charakterze liniowym, łącząca dwa największe kompleksy: Rudę Sułowską oraz Stawno. Ma swój początek w Czatkowicach, a następnie prowadzi przez Rudę Milicką, Milicz oraz Sułów, kończąc w Rudzie Sułowskiej.

Szlak Stawów Milickich to niezbyt długa, ale niezwykle urokliwa trasa nadająca się na rekreacyjną przejażdżkę. Co prawda zdecydowana większość szlaku wytyczona jest po drogach asfaltowych o znikomym natężeniu ruchu, niemniej na odcinku pomiędzy Sławoszowicami a Sułowem należy zachować szczególną ostrożność.

 

Stawy Milickie

 

Jest to szlak, który polecamy nie tylko ze względu na optymalną długość, ale przede wszystkim z uwagi na krajobraz oraz walory przyrodnicze i architektoniczne, jakie możemy podziwiać z poziomu rowerowego siodełka.

Ciekawymi miejscami na trasie są bardzo dobrze zachowane drewniane chałupy z XVIII wieku, położona nad stawem Grabownica 13-metrowa Wieża Ptaków Niebieskich, ruiny średniowiecznego zamku biskupów wrocławskich w Miliczu czy Pałac Maltzanów. Poruszając się po trasie można również zajrzeć do Ostoi Konika Polskiego we wsi Koruszka, obejrzeć Jaz Sułów na Baryczy czy barokowy pałac Burghausów w Sułowie. Szlak Stawów Milickich kończy się w Rudzie Sułowskiej nazwanej również „bocianią wioską”, a to z uwagi na znajdujące się tam największe skupisko gniazd tego ptaka na Śląsku.

 

Torba rowerowa SIGLABAG TANG RADVIK z kieszenią na smartfona Marka:Radvik

 

Trasa rowerowa Korona Kocich Gór (szlak niebieski)

Korona Kocich Gór to licząca ok. 100 km trasa wytyczona wzdłuż grzbietu Wzgórz Twardogórskich i Trzebnickich. Ze względu na ilość oraz sumę podjazdów jest to propozycja, którą polecamy zwłaszcza średniozaawansowanym i zaawansowanym rowerzystom. Na szczęście o szybsze bicie serca zadbają nie tylko ciężkie podjazdy, ale również niezapomniane widoki. Górska panorama oraz możliwość obcowania z przyrodą z pewnością wynagrodzą wysiłek włożony w pedałowanie.

Trasa zaczyna się na styku granic gmin Twardogóra i Syców, a kończy się we wsi Strupina. Początek jest dość mocno zróżnicowany pod względem ilości wzniesień. Prowadząc wzdłuż grzbietu Wzgórz Twardogórskich, po drodze wymusza między innymi pokonanie Chełstowskiej Góry, czyli jednego z najwyższych wzniesień tamtego terenu, którego wysokość sięga 265 m n.p.m. Trasę stanowią głównie drogi leśne oraz asfaltowe, z tego względu wybierając się na szlak, zdecydowanie warto wziąć rower górski. Poruszając się po trasie, miłtrzebinickym urozmaiceniem dla oka na pewno będą stare drewniane kościoły w Chełstowie oraz Grabowie Wielkim.

 

Rower górski 26" XC260 r 19" Czarno Czerwony 2023r Marka:ACTIM

 

Dalsza część trasy na odcinku Grabowno Wielkie – Trzebnica wytyczona jest przez wschodnią stronę Wzgórz Trzebnickich, gdzie dominują drogi asfaltowe, sporadycznie przeplatane drogami gruntowymi. Tu również ilość podjazdów nie pozwoli na odpoczynek, ale dobrym miejscem na naładowanie baterii będzie miejscowość Łuczyn, w której znajduje się stary kościół lub Rzędziszowice i Czachów przy jednym z tamtejszych pałaców.

Najbardziej górzystym odcinkiem całego szlaku jest fragment pomiędzy Trzebnicą a Obornikami Śląskimi. Czterokrotnie przecinając grzbiety Wzgórz Trzebnickich, prowadzi przez ich najwyższą, środkową część. Nie tylko z uwagi na przewyższenia, ale również ze względu na stan nawierzchni jest to najtrudniejszy i najbardziej wymagający odcinek całej trasy Korony Kocich Gór. Na pocieszenie możemy dodać, że trudy walki z podjazdami z pewnością osłodzą widoki na Kotlinę Żmigrodzką oraz zlokalizowane nieopodal schronisko.

Ostatni odcinek szlaku ciągnący się od Oborników Śląskich do Strupina jest dużo bardziej przyjazny rowerzystom. Co prawda podjazdy nadal występują, niemniej nie są już tak wymagające, jak wcześniej. Prowadząc przez zachodnią, zalesioną część Wzgórz Trzebnickich trasa powoli zmierza do swojego końca, czyli do wsi Strupina.

 

Mapa Zdrapka "Odkrywaj Dolny Śląsk" Kolor ZŁOTY Marka:Duch Gór

 

Trasa Bolesławiec – Kliczków

Bolesławiec-Kliczków to ostatnia trasa rowerowa Dolnego Śląska, którą chcemy wam przedstawić. Pętla licząca niespełna 40 km rozpoczyna się i kończy w Bolesławcu. Ze względu na swój charakter, sumę przewyższeń wynoszącą jedynie 150 m oraz okoliczności przyrody nadaje się zarówno na rekreacyjną przejażdżkę, jak i wyprawę z dziećmi. Trasa prowadzi głównie po drogach asfaltowych oraz gruntowych, natomiast w większości wytyczona została przez teren Puszczy Bolesławieckiej. Poza malowniczymi krajobrazami na trasie nie brakuje również innych atrakcji. Po drodze zdecydowanie warto zahaczyć o zalew w Osiecznicy czy poświęcić chwilę na zwiedzenie Zamku w Kliczkowie.

 

UVEX, Kask rowerowy, I-Vo C 410423., czerwony, rozmiar 56/60

 

Powyższe trasy rowerowe Dolnego Śląska to kilka z wielu znajdujących się ścieżek w tamtych rejonach. O wiele więcej czeka na was w okolicach Wrocławia i Jeleniej Góry. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci was do spakowania rowerów i wyruszenia na niezapomnianą wyprawę!


Szukasz inspiracji na kolejne wyprawy rowerowe? Zapoznaj się z naszymi artykułami:


Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock