Co to jest DVB-T? – krótkie wyjaśnienie

DVB-T to obowiązujący standard odbierania przekazu telewizyjnego, czyli obecnie telewizja cyfrowa. Jest ona nadawana z naziemnych nadajników. W Polsce emisja analogowa została wyłączona w 2013 roku, w związku z czym naziemna opcja to jedyna bezpłatna możliwość dostępu do kanałów telewizyjnych. Nie oznacza to, że należy wyrzucić stare odbiorniki. Mogą one dalej świetnie spełniać swoją funkcję za pomocą tunera DVB-T, który w prosty sposób przystosuje sprzęt do cyfrowej rzeczywistości.

tuner telewizyjny

Jak zyskać dostęp do telewizji cyfrowej?

Telewizja naziemna zapewnia dostęp do około 60 kanałów, dostępnych w darmowych multipleksach. Jest kilka opcji, umożliwiających korzystanie technologii DVB-T. Kupno nowego telewizora, który ma już fabrycznie wbudowany odpowiedni dekoder, to najdroższe i najmniej ekologiczne rozwiązanie problemu. Kolejne możliwości to podłączenie do posiadanego już sprzętu tunera, który przystosuje urządzenie do odbioru naziemnego. Można zainwestować w kartę telewizyjną do komputera lub w tuner do telewizora analogowego.

tuner tv

Czym jest tuner DVB-T i jak działa?

Tuner DVB to zewnętrzne urządzenie, które można podpiąć do telewizora, w celu zyskania możliwości odbioru naziemnego. Ta funkcja początkowo była jedyną oferowaną przez ten typ sprzętu. Natomiast obecnie tunery bywają zaopatrzone w szereg dodatkowych opcji. Wielofunkcyjność to cecha, do której dąży rozwój technologiczny. Nic dziwnego, że dekodery łączą w sobie opcje nagrywarki, odtwarzacza plików MP3 i wielu innych urządzeń.

Dekoder DVB to niezależny od telewizora element, który można podpiąć do analogowego modelu za pomocą kabla.

tuner programowalny

Jak dopasować odpowiedni dekoder DVB-T do telewizora?

Jedyną zasadą jest sprawdzenie kompatybilności dekodera z posiadanym odbiornikiem. Należy sprawdzić, jakie wejścia są umieszczone na tylnej obudowie telewizora. Większość telewizorów wyposażonych jest w gniazda HDMI lub SCART. Ważne, żeby dekoder był wyposażony w taki sam rodzaj złącza.

W jaki sposób zamontować tuner DVB-T?

Uzyskanie dostępu do cyfrowej telewizji za pomocą dekodera jest proste. Oto kroki, które należy wykonać w tym celu:

  1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – odetnij odbiornik od zasilania.
  2. Za pomocą kabla antenowego połącz antenę z tunerem.
  3. Połącz telewizor z tunerem (wcześniej należy sprawdzić, jakie złącze posiada analogowy telewizor i zakupić odpowiedni tuner).
  4. Włącz zasilanie.
  5. Włącz urządzenia.
  6. Za pomocą pilota, który znajdziesz w zakupionym zestawie, włącz odbiór cyfrowy, poprzez wybór wyświetlania obrazu z używanego złącza.
  7. Jeśli nie masz automatycznie dostosowanych kanałów, wybierz opcję autoskanowania – może to chwilę potrwać.

Ta krótka instrukcja obsługi umożliwi każdemu cieszenie się wszystkimi funkcjami nowego dekodera DVB-T.

Jakie ciekawe funkcje może zapewnić tuner DVB-T?

Różne dekodery oferują ciekawe rozwiązania technologiczne. Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

Funkcja Wi-Fi – przeglądanie Internetu na dużym ekranie

Wbudowany odbiornik Wi-Fi udostępnia domową sieć internetową odbiornikowi, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie ulubionych stron na telewizorze. Złącza HDMI i EURO sprawiają, że tuner DVB-T jest dostosowany do praktycznie każdego analogowego telewizora. Urządzenie odbiera obraz w wysokiej rozdzielczości FULL HD 1080p, co zapewnia najlepsze wizualne doznania.

Blokada rodzicielska w Tunerze DVB-T

Telewizja cyfrowa może być family-friendly! Dzięki blokadzie rodzicielskiej zyskujesz kontrolę nad tym, do jakich treści mają dostęp twoje dzieci. Ponadto dekoder posiada funkcję zapamiętywania kanałów po wyłączeniu sprzętu, dzięki czemu nie trzeba szukać ulubionego kanału.

tuner blow

Dekoder DVB-T – podsumowanie

Analogowa telewizja to już przeszłość, ale nie oznacza to, że stare odbiorniki nie mogą przeżywać drugiej młodości. Tunery DVB-T wyposażone w odpowiednie złącza dostosują każdy model do wyświetlania obrazów z telewizji naziemnej.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com