Szczęśliwy ten, kto nigdy w życiu nie doświadczył nieodwzajemnionej miłości. Jeśli jednak wasze serce zostało złamane, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na ociekającej łzami playliście znalazła się któraś z piosenek Sama Smitha. Przepełnione emocjami utwory od lat wzruszają fanów i często zdarza się, że nawet na koncercie, ktoś ukradkiem ociera policzek. Jak młoda osoba z Londynu stała się tak znana na całym świecie? Sprawdźcie!

 

Gloria Sam Smith

 

Samuel Frederick Smith

Pisanie o osobie niebinarnej jest w polskim języku wyzwaniem. To osoba o dwóch lub więcej płciach, niemająca ich w ogóle albo identyfikującą się jako trzecia płeć. Sam Smith chce, żeby używać neutralnych płciowo zaimków, bo czuje się w takim samym stopniu kobietą jak i mężczyzną. W języku angielskim będą to „they/them”, a w polskim – „ono/je”. Tak też użyjemy w tym tekście.

Sam Smith urodziło się 19 maja 1992 roku w Londynie i od wczesnych lat interesowało się muzyką. Występowało w szkolnych przedstawieniach, grupie jazzowej, teatralnym musicalu i kościelnym chórze.

Choć wydało dwa single: „Bad Day All Week” i „When It’s Alright”, to dopiero przyjęcie zaproszenia do piosenki „Latch” elektronicznego duetu Disclosuere okazało się prawdziwą przepustką do kariery, a kolejna współpraca z Naughty Boy’em w singlu „La La La” tylko to wzmocniła. Debiutancka EPka „Nirvana” przyniosła im nagrodę BRIT w kategorii Wybór Krytyków i statuetkę „Sound of…” telewizji BBC, ale największe wyróżnienia były dopiero przed nimi.

 

 

Singiel, który był paszportem do świata

Kiedy Sam wypuściło trzeci singiel promujący długogrający album usłyszał o tym cały świat. „Stay with me” zdobywało pierwsze miejsca notowań i milionowe wyświetlenia. Płyta „In the Lonely Hour” opisująca nieodwzajemnioną miłość do mężczyzny, błyskawicznie stała się hitem sprzedażowym i zebrała falę pozytywnych recenzji fanów i dziennikarzy. Ogromnym sukcesem okazał się też kolejny singiel z tego krążka – „I’m Not the Only One”.
Będąc na fali popularności, Sam zaprosiło Mary J. Blige do nagrania re-worku „Stay with me” i wyprodukowało dla niej jeden utwór. Zdobyło nominacje do MTV Video Music Awards, a magazyn Q nagrodził je wyróżnieniem dla Debiutanta roku.

 

In The Lonely Hour Sam Smith

 

W ramach akcji charytatywnej wspierającej walkę z wirusem Eboli, z Band Aid 30 nagrało nową wersję „Do They Know It’s Christmas?”. Na sześć nominacji Grammy zdobyło cztery statuetki: Najlepsze nagranie roku, Nagranie roku, Najlepszy nowy artysta, Najlepszy wokalny album popowy. Do nagród Smith doszło jeszcze Brit Award w kategorii Brytyjski debiut i Artysta z największym międzynarodowym sukcesem.

Oscar 007 i trudne wyznania

2015 rok przyniósł spełnienie kolejnego marzenia. Sam zostało poproszone o stworzenie oficjalnego utworu promującego kolejny film o przygodach Jamesa Bonda – „Spectre”. Co ciekawe, Smith napisało go w ciągu 20 minut a „Writing’s on the Wall” otrzymało nominację i zdobyło Oscara za Najlepszą Oryginalną Piosenkę Filmową.

 

 

Odbierając statuetkę Smith zadedykowało nagrodę całej społeczności LGBT+.

Nie tylko obietnice

Otwierając nowy rozdział w karierze, wypuściło singiel „Too Good at Goodbyes”, który po raz kolejny stał się międzynarodowym hitem. Drugi album studyjny „The Thrill of It All”, który po dwóch tygodniach pokrył się podwójną platyną w Wielkiej Brytanii. Ta premiera oraz świetnie przyjęta światowa trasa koncertowa doprowadziły je do współpracy z Calvinem Harrisem w singlu „Promises” osiągającym rewelacyjne wyniki na światowym rynku muzycznym.

 

The Thrill Of It All Sam Smith

 

Jak wielu artystów, Smith zmuszone było przesunąć premierę kolejnego albumu przez pandemię COVID-19. W tym czasie zmieniło listę utworów i tytuł albumu. Ostatecznie materiał został wydany pod nazwą „Love Goes”, a promowały go single „I’m Ready” (to utwór nagrany we współpracy z Demi Lovato) i „Diamonds”.

 

Love Goes Sam Smith

 

Premierowy album

Najnowszy album w dorobku gwiazdy nosi nazwę „Gloria”, bo jak przyznaje:


„Gloria” to słowo, które przez całe życie znaczyło dla mnie bardzo wiele. Od queerowego hymnu Laury Branigan pod tym tytułem, granym zawsze w gejowskich klubach, po słowo „gloria” w hymnach i pieśniach, które śpiewaliśmy w szkole. Dla mnie ten wyraz jest też po prostu hasłem pobudzającym ducha walki".

To właśnie na tym albumie znajdziemy utwór „Unholy”, który szturmem przejął listy przebojów w radiach i streamingu, a wideo Sama i Kim Petras, z którą wykonuje ten utwór wyświetlono na TikToku ponad 30 mln razy.

 

 

Więcej doniesień ze świata muzyki znajdziecie w dziale Słucham.