Jak powinny wyglądać zabawy z rocznym dzieckiem?

Nie jest tajemnicą, że zabawy powinny być dopasowane do wieku dziecka. Dzięki temu maluch ma szansę świetnie się bawić, a przy tym nauczyć czegoś wartościowego pod kątem rozwojowym. Zdarza się, że rodzice organizują atrakcje, które lepsze są dla starszych dzieci. Efekt? Zabawa po prostu się nie udaje, czym wszyscy są sfrustrowani. Najlepsze zabawy z rocznym czy 1,5-rocznym dzieckiem to te, które pomogą mu odkrywać świat kolorów, dźwięków oraz kształtów. Bardzo wartościowe są zajęcia sensoryczne, dobrze oddziałujące na zmysły, a także ruchowe aktywności. Pamiętaj, by podczas zabaw z rocznym dzieckiem brać pod uwagę jego możliwości na danym etapie rozwojowym.

10 pomysłów na kreatywne zabawy z rocznym dzieckiem

  1. Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego z rocznym czy 1,5-rocznym dzieckiem wygląda nieco inaczej niż z przedszkolakiem. Przede wszystkim dlatego, że maluch w tym wieku nie jest jeszcze w stanie przyswoić wszystkich zasad, a przede wszystkim nie wysiedzi cierpliwie w kryjówce. Raczej można się spodziewać, że gdy się schowa za fotelem, po chwili radośnie wyskoczy zza niego, dając znać szukającemu, gdzie się schował. Oczywiście w ten sposób też można się bawić. W końcu chodzi tu przede wszystkim o frajdę. Ale ta zabawa z rocznym czy 1,5-rocznym dzieckiem może polegać przede wszystkim na chowaniu zabawki i wspólnym jej szukaniu.

 

Gdzie się schował samochód? Akademia mądrego dziecka. Zabawa w chowanego

 

  1. Klocki LEGO Duplo

Kultowe duńskie klocki z serii LEGO Duplo polecają się dla najmłodszych, bo do zabawy z 1,5-rocznym dzieckiem, choć i niejeden bystry roczniak poradzi sobie z nimi. Można znaleźć mini oraz duże, rozbudowane zestawy, wszystkie tak samo kreatywne. Seria LEGO Duplo różni się od klasycznych klocków wielkością – elementy są większe, a więc bezpieczne (nie da się ich połknąć) oraz łatwe do chwycenia małymi rączkami.

 

LEGO DUPLO, klocki My First, Rosnąca marchewka, 10981

 

  1. Magnesy

Zabawa magnesami może być bardzo rozwojowa i atrakcyjna dla malucha. Wystarczy lodówka i zestaw kolorowych magnesów, dzięki którym dziecko może uczyć się kolorów, kształtów, układać dowolne obrazki oraz próbować dopasować do siebie elementy w przypadku magnesów-puzzli. Roczniaki są zafascynowane tym, że coś przyczepia się np. do lodówki i nie spada! W ten sposób dziecko poznaje otaczający je świat.

 

Bing. Zabawa w parku. Książka z magnesami Autor:Opracowanie zbiorowe

 

  1. Tańce-hulańce

Poczuj zew wolności i wraz ze swoim dzieckiem daj się ponieść radosnym dźwiękom muzyki. Włączcie ulubioną piosenkę, niekoniecznie dla maluchów, i tańczcie, na nic się nie oglądając. Zobaczysz, że maluch będzie starał się naśladować twoje ruchy, a po chwili zacznie wymyślać własne. To doskonały pomysł na wesołą zabawę z rocznym i 1,5-rocznym dzieckiem w domu.

 

Empik prezentuje: Dobre bo polskie – Stary niedźwiedź mocno śpi – Przeboje dla dzieci

 

  1. Czytanie książeczek

Czytać dziecku warto już od chwili jego narodzin. Dla roczniaków stworzone są popularne serie książeczek edukacyjnych, których bohaterami są małe dzieci albo zwierzątka. Dzięki nim maluch poznaje świat. Interesujące są książki z okienkami oraz z dużymi obrazkami np. pojazdów, przedmiotów codziennego użytku czy jedzenia. Podczas wspólnego czytania dziecko poznaje coraz więcej słów i rozwija mowę. Pamiętaj, że nawet gdy jeszcze nie mówi, już kolekcjonuje w głowie pojedyncze wyrazy, czyli ćwiczy mowę bierną, która z czasem przekształci się w czynne mówienie.

 

Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych Autor:Galewska-Kustra Marta

 

  1. Naśladowanie dźwięków

Wyrazy dźwiękonaśladowcze są bardzo ważne dla rozwoju mowy, a przy okazji mogą być świetną zabawą z rocznym dzieckiem. To od naśladowania dźwięków zaczyna się nauka mówienia. A naśladować można wszystko i wszędzie – dźwięki sprzętów AGD w domu, samochody i zwierzęta na spacerze, maszyny rolnicze podczas pobytu na wsi czy narzędzia ogrodowe. Wystarczy własna wyobraźnia, ale posiłkować można się też specjalnymi książeczkami dla maluchów.

 

   Kukuryku, brzdęk i buch. Wierszyki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi dla maluszków Autor:Barańska Małgorzata

 

  1. Sortowanie kolorów i kształtów

Kolejna kreatywna zabawa dla rocznego i 1,5-rocznego dziecka w domu to sortowanie kolorów oraz kształtów. Przyda się do tego odpowiednia zabawka – sorter, ale z łatwością można przygotować odpowiednie rekwizyty z tego, co ma się w domu. Wybierz np. pluszowe pompony albo klocki w kilku kolorach i odpowiadające im kolorystycznie pojemniczki. Rozłóż wszystko przed dzieckiem, jasno przedstaw zasady. Poproś, by najpierw maluch wybrał np. wszystkie zielone elementy i włożył je do zielonego pudełeczka. Wyraźnie nazywaj i powtarzaj kilkakrotnie kolory. Podczas takiej zabawy roczne dziecko ćwiczy logiczne myślenie, spostrzegawczość, koordynację ręka-oko (element musi trafić do pudełka) oraz uczy się kolorów.

 

Viga, Sorter edukacyjny, Muzyczne klocki 44052

 

  1. Zabawy w wannie

Dzieci uwielbiają zabawy wodą. Im bardziej są mokre i im więcej mogą radośnie chlapać rączkami, tym lepiej. Warto wykorzystać wannę, by urządzić maluchowi wodną zabawę. Zdradzimy wam tajemnicę: wcale nie trzeba czekać do wieczornej kąpieli! Zabawy dla rocznego czy 1,5-rocznego dziecka w wannie wypełnionej wodą sprawdzą się w upalny letni dzień, gdy maluch wstanie rano w złym humorze albo gdy po kilku godzinach zajmowania się swoją pociechą brakuje ci pomysłów i sił na kreatywne zabawy. Warto zaopatrzyć się w zabawki do kąpieli.

 

Skip Hop, zabawka do kąpieli Wiaderka

 

  1. Masa plastyczna

Zabawy sensoryczne są niezwykle wartościowe dla rozwoju dziecka w każdym wieku. Roczniaka można zająć masą plastyczną, którą samodzielnie przygotujecie. W trosce o jego bezpieczeństwo zróbcie jadalną masę. Oczywiście nie zachęcamy do tego, by całą ją zjeść, ale nic się nie stanie, jeśli jakimś cudem trochę masy znajdzie się w ustach malucha (a o to nie trudno w przypadku dzieci). Będziecie potrzebować 400 g kaszy manny, 150 ml ciepłej wody, barwników spożywczych. Kaszę zalewamy wodą, czekamy, aż napęcznieje. Kiedy ostygnie, dodajemy barwniki i rozpoczynamy zabawę w ugniatanie.

 

SES Creative, Moja pierwsza ciasto masa zwierzątka

 

  1. Zabawa w… obowiązki domowe

To, co dla dorosłych bywa przykrym obowiązkiem, dla dzieci jest najlepszą zabawą. Mowa o codziennych domowych czynnościach, np. sprzątaniu. Wystarczy dać roczniakowi zmiotkę i szufelkę albo ścierkę do kurzu, by na długi czas go zająć. Z niekłamaną radością odkurzy dosłownie wszystko! Są nawet zabawki inspirowane „dorosłymi” sprzętami. Zestaw z mopem, odkurzacz czy kosiarka świetnie sprawdzą się zwłaszcza podczas zabawy z 1,5-rocznym dzieckiem. Możecie je też wykorzystać, gdy będziesz odkurzać podłogę – maluch może ci towarzyszyć ze swoim sprzętem. To prosty sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Wszyscy młodzi rodzice dobrze wiedzą, jak trudno znaleźć czas nawet na podstawowe czynności podczas opiekowania się swoją pociechą.

 

Klein, wózek do sprzątania Vileda

 

Podobają ci się nasze propozycje na zabawy z rocznym dzieckiem w domu? Daj znać, w co wy się bawicie najchętniej!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock