Spis treści:
  1. Komisarz Mortka - kolejność czytania
  2. Cykl gliwicki - kolejność czytania
  3. Cykl o bezimiennym - kolejność czytania
  4. Książki Wojciecha Chmielarza - zamknięte historie

Słynie z umiejętności nietuzinkowego wykorzystania motywów dobrze znanych fanom kryminałów. Oryginalne i otoczone grubą warstwą tajemnicy intrygi znakomicie łączy z wciągającymi charakterami bohaterów. W połączeniu z umiejętnością sprawnego prowadzenia czytelników przez fabułę kolejnych powieści, otrzymujemy jednego z najpopularniejszych pisarzy w Polsce. Jak jednak zabrać się do jego twórczości? W jakiej kolejności czytać książki Wojciecha Chmielarza i od czego zacząć?

Komisarz Mortka - kolejność czytania

Dorobek pisarski Wojciecha Chmielarza zamyka się w obrębie dekady. Swoją pierwszą powieść wydał w 2012 roku. Debiutem pochodzącego z Gliwic pisarza był „Podpalacz”. Jest to zarazem pierwszy tom, którego głównym bohaterem był komisarz Jakub Mortka. Śledczy pojawia się jeszcze w pięciu innych powieściach Chmielarza. Cykl stanowi więc ważną część w dorobku twórcy „Rany”, stąd „Podpalacz” jest z pewnością odpowiednią książką na początek. Autor pozwala nam zapoznać się ze swoim bohaterem, czego efektem jest płynne poruszanie się między wątkiem kryminalnym, a osobistymi perypetiami Mortki.
 

Wojciech Chmielarz kolejność czytania
 

Debiutancka książka prawdopodobnie nie może równać się z bestsellerowym „Żmijowiskiem” czy najnowszymi powieściami pisarza, jednak ma to również swoją zaletę. Wybierając na początek „Podpalacza”, mamy okazję śledzić wraz z kolejnymi książkami rozwój Chmielarza jako autora. Warto również dodać, że cykl o komisarzu Mortce nie jest zamkniętym epizodem w twórczości pisarza. Niedawno ukazał się bowiem szósty tom serii, zatytułowany „Długa noc” i najpewniej nie jest to ostatnia powieść, w której pojawi się Jakub Mortka. Dlatego też w pierwszej kolejności możemy sięgnąć po następujące tytuły:

Komisarz Mortka - książki po kolei

  • „Podpalacza” (debiut, 2012 rok),
  • „Farma lalek” (2013),
  • „Przejęcie” (2014),
  • „Osiedle marzeń” (2016),
  • „Cienie” (2018),
  • „Długa noc” (2022).


Wojciech Chmielarz mortka kolejność
 

Cykl gliwicki - kolejność czytania

Jak na solidnego autora kryminałów przystało, także Chmielarz ma w dorobku niejeden książkowy cykl. O ile jednak historie z Jakubem Mortką rozgrywają się na terenie całej Polski, tak w przypadku serii gliwickiej autor zaprasza nas w swoje rodzinne strony. Bardzo często fabuły osadzone w tak bliskich pisarzom lokalizacjach nabierają dodatkowego smaczku (najlepszym przykładem mogą być Camilla Läckberg i Fjällbacka czy też Stephen King i stan Maine). W przypadku cyklu gliwickiego jest podobnie. Czytając kolejne powieści można poczuć, że Chmielarz zna to miasto na wylot, dzięki czemu porusza się po nim z lekkością, co z kolei dodaje polotu fabule.

Oprócz lokalizacji cykl spaja także osoba prywatnego detektywa Dawida Wolskiego. Typ niepokornego i niekonwencjonalnego śledczego jest dobrze znany wszystkim fanom kryminałów. Jednak w połączeniu z ponurym klimatem śląskiego miasta,  otrzymujemy trzy trzymające w napięciu historie. Każda z nich jest inna i wymaga od bohaterów odmiennego podejścia do próby rozwikłania intrygi, niemniej najlepiej przeczytać trylogię w całości, jedną po drugiej. W ten sposób na dobre zanurzymy się w mrocznym świecie wykreowanym przez Chmielarza. Po cykl gliwicki warto sięgnąć w następującej kolejności:

Cykl gliwicki - książki po kolei

  • „Wampir” (2015),
  • „Zombie” (2017),
  • „Wilkołak” (2021).

„Wilkołak” dostępny jest również jako wciągające słuchowisko, za które autor został nagrodzony w trakcie Bestsellerów Empiku 2021. Audiobook dostępny jest w aplikacji Empik Go.
 

Wojciech Chmielarz cykl gliwicki kolejnośc
 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


Cykl o bezimiennym - kolejność czytania

Na koniec najmłodszy cykl. Zaczęło się dość nietypowo, ponieważ „Prosta sprawa” zadebiutowała jako odcinki publikowane przez Chmielarza w mediach społecznościowych w czasie lockdownu. Początkowo nieskomplikowana historia o długu szybko zyskała ogromną popularność, co zaowocowało pełnoprawną książką z rozwiniętą historią Bezimiennego. W następnym roku pisarz wydał „Dług honorowy”, który okazał się kontynuacją perypetii bohaterów „Prostej sprawy”. Wojciech Chmielarz jednak nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w temacie cyklu o Bezimiennym - w październiku 2023 ma miejsce premiera trzeciego tomu pt. „Zwykła przyzwoitość”

Cykl o bezimiennym - książki po kolei

  • „Prosta sprawa” (2020)
  • „Dług honorowy” (2021)
  • „Zwykła przyzwoitość” (2023)
     

Wojciech chmielarz kolejność czytania cykl o bezimiennym
 

Książki Wojciecha Chmielarza - zamknięte historie

Nie każdy musi mieć ochotę zaczynać przygodę z twórczością Wojciecha Chmielarza od kilkutomowej serii. Dlatego równie skuteczną odpowiedzią na pytanie jak czytać Chmielarza jest polecenie którejś z pojedynczych powieści w dorobku pisarza.

Chyba najgłośniej zrobiło się o autorze „Wilkołaka” przy okazji „Żmijowiska”. Powieść ze skrupulatnie utkaną intrygą, łączącą przeszłość z teraźniejszością, została nagrodzona Złotym Pociskiem w 2019 roku. W tym samym czasie wyemitowano serialową adaptację powieści z m.in. Cezarym Pazurą i Pawłem Domagałą w obsadzie. Niekwestionowany bestseller to z pewnością dobre wprowadzenie do stylu i klimatu preferowanego przez Chmielarza.
 

Wojciech Chmielarz Żmijowisko
 

Jeżeli w powieści kryminalnej na równi stawiamy wątek zbrodni z historią głównych bohaterów, z pewnością warto polecić inne samodzielne powieści Wojciecha Chmielarza, czyli „Ranę” oraz „Wyrwę”. Każda z nich przeplata w podobnym stopniu osobiste perypetie bohaterów z próbą rozwikłania kryminalnej zagadki.
 

Wojciech Chmielarz wyrwa
 

Wreszcie można sięgnąć po Chmielarza, ale w duecie. Pisarz ma w dorobku dwukrotną współpracę z Jakubem Ćwiekiem. W obu przypadkach zaczęło się od serialu audio. Pierwszym wspólnym projektem był „Skowyt”, natomiast najnowsze dzieło obu panów to „Niech to usłyszą” – opowieść o śledztwie dziennikarskim, którego kolejne etapy słyszy cała Polska. To wciągająca powieść o porwaniu oraz mrocznej historii, w którą uwikłani są najpopularniejsi celebryci w kraju. Książka dostępna jest w formie papierowej oraz oczywiście jako serial audio w Empik Go z doborową obsadą .
 

NIech to usłyszą Chmielarz Ćwiek



Bez względu na to od której strony podjedziecie do twórczości Wojciecha Chmielarza, raczej się nie zawiedziecie. Bujny repertuar literackiego warsztatu to również argument za tym, żeby nie rezygnować z tego autora nawet w przypadku, kiedy pierwsza powieść nie przypadnie wam do gustu.

Jeśli tylko Wojciech Chmielarz wyda jakąś nową powieść, bezzwłocznie poinformujemy o tym w sekcji Czytam, do której serdecznie zapraszamy.

A już 12 października w ramach Targów Książki Empiku zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Chmielarzem. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na oficjalnym facebookowym profilu Empiku. Więcej informacji znajdziecie klikając w poniższą grafikę!
 

Wojciech Chmielarz spotkanie
 

Zdjęcie okładkowe: fot. Aga Wojtun / materiały promocyjne Wydawnictwa Marginesy