Laptop dla ucznia – jaki wybrać?

Niezależnie od tego, czy twoje dziecko będzie używać laptopa bardziej do edukacji domowej, czy też do grania, sprzęt musi posiadać odpowiednie parametry.

Po pierwsze, laptop do nauki i gier dla pociechy powinien być solidny. Wybieraj modele z mocną obudową, która będzie odporna na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Zastanów się także nad wielkością ekranu. Te o przekątnej 14-15 cali zwykle są wystarczające w laptopie dla ucznia. Mniejsze netbooki mogą również okazać się dobrą opcją z uwagi na to, że są lżejsze i bardziej poręczne. Takie laptopy z łatwością zmieszczą się w plecaku szkolnym.

hp pavilon

Cechy najlepszych laptopów do nauki

Zakup laptopa dla dziecka wymaga od opiekunów znalezienia kompromisu pomiędzy jakością i ceną. Młody użytkownik raczej nie będzie korzystać z zaawansowanych programów, więc sprzęt nie musi koniecznie być z najwyższej półki. Są jednak pewne parametry, które warto, aby posiadał:

  • ekran w rozdzielczości Full HD, o przekątnej 13 – 15,6 cala,
  • dysk twardy SSD,
  • pamięć RAM 8 GB,
  • łatwy w obsłudze system operacyjny – np. Windows 10,
  • wytrzymała plastikowa obudowa,
  • niska waga.

Te podstawowe elementy powinny znaleźć się w laptopie używanym do nauki zdalnej. Większość tych parametrów ma za zadanie umożliwić dziecku wygodne i komfortowe przeglądanie dokumentów oraz korzystanie z Internetu. Oczywiście, jeśli nie zależy ci na rozwiązaniu budżetowym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zafundować dziecku droższego laptopa, który zapewni rozrywkę i zabawę w postaci najnowszych gier. Wtedy szukaj modeli z matrycą o wysokiej rozdzielczości i wydajnym procesorem.

lenovo ideapad

Przydatną opcją dla opiekunów są różne formy kontroli rodzicielskiej. Dzięki nim możesz kontrolować to, ile czasu spędza twoje dziecko przed ekranem, do jakich treści ma dostęp i jakie aktywności podejmuje w Internecie. Cenna jest także możliwość zainstalowania gier i aplikacji edukacyjnych dla twojej pociechy.

Parametry techniczne laptopa do nauki i gier

Gdy myślisz o pamięci w laptopie dla swojej pociechy, przyjmij, że minimum musi być to 8 GB pamięci RAM, aby urządzenie działało płynnie. Uczeń nie będzie najprawdopodobniej korzystać z zaawansowanych aplikacji ani programów graficznych, dlatego procesor nie musi być z górnej półki – dwurdzeniowy powinien wystarczyć. Z procesorem wiąże się kolejny parametr, czyli jego częstotliwość taktowania mierzona w MHz lub GHz. Wraz ze wzrostem tej wartości rośnie wydajność procesora w laptopie.

Zadania takie jak robienie notatek, pisanie artykułów lub tworzenie slajdów PowerPoint są „nieobciążające”. Procesor Intel Celeron lub Pentium, który znajdziesz w niedrogich laptopach, wystarczy do korzystania z podstawowych programów i aplikacji, takich jak Microsoft Teams.

Zwróć uwagę, aby laptop, który chcesz kupić swojemu dziecku, miał ekran Full HD. Dla małego gracza niezbędna będzie dobra karta graficzna, np. GeForce. Warto także wybierać dysk SSD zamiast HDD – te pierwsze są szybsze w przetwarzaniu procesów.

lenovo ideapad 15

Jaki system operacyjny wybrać do laptopa dla dziecka?

Zastanów się, który system operacyjny będzie dobry dla dziecka. Do wyboru jest Windows 10 oraz Mac OS od Apple.

Windows 10 został zaprojektowany tak, by być bardzo użytecznym systemem dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką. Wszystko dzięki trybowi Windows 10 S, który jest przeznaczony specjalnie dla rynku edukacyjnego. Zapobiega on instalowaniu niektórych programów i aplikacji, chyba że są one dostępne w sklepie Microsoft. Na tym systemie masz możliwość blokowania gier i aplikacji na podstawie ich ocen treści. Windows w wersji S można zaktualizować do pełnej wersji systemu Windows 10, aby usunąć te ograniczenia.

Mac OS zapewnia intuicyjne zarządzanie aplikacjami. Prosty interfejs ułatwia stawianie pierwszych kroków w obsłudze laptopa. Wydawane aktualizacje nie niosą ze sobą dużych zmian w kwestii obsługi przez użytkownika, dlatego gdy dziecko nauczy się posługiwać laptopem, nie będzie musiało za jakiś czas od nowa wgłębiać się w temat.

Dodatki do laptopa. Co trzeba kupić?

Niezależnie od tego, jaki laptop dla dziecka wybierzesz, warto również zastanowić się nad dodatkami do laptopa dla twojego dziecka.

akcesoria do laptopów

Dla młodszych dzieci wygodnym rozwiązaniem może okazać się myszka, którą łatwiej operować niż klasycznym touchpadem. Do mniejszych modeli przyda się też dodatkowy zewnętrzny napęd CD/DVD. Nie zapomnij też o pendrivie, dzięki któremu dziecko przeniesie dane pomiędzy urządzeniami, w tym samym celu można też wykorzystać dysk zewnętrzny. Torba na laptopa przyda się zawsze wtedy, gdy dziecko będzie przenosić urządzenie. Ochroni go przed zarysowaniem i potłuczeniem, a także zapewni wygodę podczas transportu.

Zapamiętaj powyższe wskazówki i wybierz laptop dla swojej pociechy, aby zapewnić dziecku dostęp do programów i aplikacji edukacyjnych. Samodzielne poszukiwanie informacji w Internecie pomoże twojemu uczniowi zdobyć umiejętności, które z pewnością przydadzą mu się w dorosłym życiu.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock